SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vyskúšali sme si, ako sa šoféruje električka (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

uz

dozrievaju?

uhorky?
 
Hodnoť

 

Podľa slovníka znamená slovo "šoférovať" viesť motorové vozidlo!
 

... no a ...

... električka je koľajové motorové vozidlo ....
 

 

Nie je.

8/2009 Z.z.
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
w) vozidlom motorové vozidlo, nemotorové vozidlo a električka,

prípadne: https://sk.wikipedia.org/wiki/...
 

 

to je na účely zákona len definícia pojmov pre zákon, ale vo všeobecnosti máš koľajové vozidlá a to nie sú len električky ....
Električka je špeciálne definovaná, kvôli dopravným predpisom, lebo má špeciálne postavenie ohľadom prednosti v doprave ....., ale to neznamená, že električka nie je koľajové vozidlo.
 

 

Však električka JE koľajové vozidlo. Ale električka NIE JE motorové vozidlo.
 

 

no pozor, koľajové vozidlo môže byť motorové aj bezmotorové ...., takže električka je motorové koľajové vozidlo.

Pár definícií zo železnice:

Vlaková súprava
Neoddeliteľná skupina motorových vozňov a prípojných motorových vozňov alebo rušňov a vozňov osobnej železničnej dopravy.
Zahrnuté sú vlakové súpravy, ktoré sú technicky oddeliteľné, ale spravidla sa ponechávajú v rovnakej konfigurácii. Vlakové súpravy môžu byť navzájom spriahnuté. Každá vlaková súprava môže mať viac ako jedno hnacie vozidlo.

Hnacie vozidlo
Vozidlo vybavené primárnym zdrojom energie a motorom alebo iba motorom určené výhradne na ťahanie iných vozidiel (rušeň) alebo na ťahanie iných vozidiel i na prepravu cestujúcich alebo tovaru súčasne (motorový vozeň).

V štatistikách trakčných motorových vozidiel sa každý motorový vozeň v nedeliteľnej skupine počíta osobitne, v štatistikách o osobných vozidlách a nákladných vozidlách každé vozidlo prispôsobené na prepravu cestujúcich alebo tovaru sa ráta ako celok.

Električka
Osobné alebo nákladné cestné vozidlo určené na používanie na električkovej trati.
 

achjaj

Električka podľa Zákona o cestnej premávke proste NIE JE motorové vozidlo.

A podľa Zákona o dráhach (§20) električka ani NIE JE železničné vozidlo, takže zbytočne sem kopíruješ železničné definície.
 

 

som chcel poukázať na nepresnosť definícií. Čo s električkami, čo jazdia aj po železnici ...? To sú len definície pre konkrétny zákon, ale vo všeobecnosti bez ohľadu na zákon ide o vozidlo a má motor. Potom pre zákon sa to upresňuje, aby sa ľahšie tvorili predpisi a preto si myslím, že každé vozidlo sa šoféruje a nie len autá.
 

 

U nás žiadne také električky, ktoré jazdia po železnici, nie sú, a teda ani nie je potrebné to upravovať legislatívne. Každopádne ale ani vlak ani električka sa nešoférujú, ale RIADIA alebo VEDÚ.
 

 

Takéto električky jazdili v KE a opäť by v KE mali jazdiť, aspoň na to vzali EU peniaze. Šoférovať = riadiť vozidlo.
Spätne, ak je električka vozidlo, koľajové vozidlo, dokonca cestné koľajové vozidlo, ale nemotorové, tak to nejako neide.

Je to podobné, ako keď sa povie, že pilot pilotuje lietadlo, ale aj jazdec F1 je pilot F1. Tak podobne je to aj s električkou, ktorú môžeš šoférovať, alebo riadiť, rovnako ako môžeš riadiť osobné motorové vozidlo (napr. auto).
 

 

Takže aj pilot môže ŠOFÉROVAŤ LIETADLO? :)) To má tiež motor predsa, takže je motorové vozidlo, či? :D
Vzdávam to, už by som sa len opakoval. Pekný večer.
 

 

... takmer by to aj sedelo, keby vozidlo nebol dopravný prostriedok pohybujúci sa na zemii na kolesách (takže nelieta a nepláva ...).
Ale nevidím problém v tom, že by sa lietadlo nemohlo šoférovať (ak s ním nevzlietnem).
 


Najčítanejšie na SME Bratislava