SME
Pondelok, 19. august, 2019 | Meniny má Lýdia

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mesto dostalo ponuku na prevzatie ostrova Sihoť do svojej správy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo zámena pozemkov?

Síce chválim že bolo ministerkou pôdohospodárstva ponúknutá mestu Bratislava zámena pozemkov, ale prečo to je viazané na zámenu pozemkov? Mesto by malo argumentovať že neplánuje podnikateľskú činnosť na Sihoti, ale ide mu o ochranu vodných zdrojov pre obyvateľstvo a zabezpečenie trvalej ochrany tohto územia. Veď má čím mesto argumentovať, o územie sa dlhodobo stará, či už investovaním do kamerovej ochrany v minulých rokoch alebo zákazom vstupu pre verejnosť na toto cenné územie.

V tomto štáte sa mafiánom darúvajú pozemky za drobné a mesto má darovať štátu iné pozemky za ochranu vodného zdroja? Pripadá mi to scestné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sihoť by mala byť rezervácia bez zámeny

Pokiaľ bude platiť lesný zákon, tak sa v Bratislavských lesoch môže robiť ťažba určená pre Lesy SR a Mestské lesy. Je úplne jedno či má pozemky vo vlastníctve mesto alebo štát. Bude sa tam rúbať tak, ako to určuje lesný hospodársky plán. Ak sa Sihoť dostane do majetku BVS a zmenia sa stanovy BVS v prospech účasti súkromných firiem v BVS, tak Sihoť už vôbec nebude chránená pred výrubmi ani súkromnými záujmami. Jediné riešenie je ponechať Sihoť vo vlastníctve štátu a žiadať Ministerstvo životného prostredia o vyhlásenie Sihote za rezerváciu. Potom sa tam nebude môcť robiť hospodárska ťažba.. a samozrejme niekto príde o dobrý biznis. Uvidíme čoskoro v priamom prenose, kto sa tomu bude najviac brániť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlas, to by bolo najlepšie riešenie, ale tlaky zo strany ministerstva budú určite veľké. Uvidíme. Biznis s drevom je veľmi výnosný, vidíme to všetci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

výmera lesných pozemkov vo vlastníctve štátu musí ostať v zásade nezmenená. Jednoducho, štát nie je oprávnený majetok darovať, prípadne len zveriť do správy inému, navyše neštátnemu subjektu.
Pravdaže, žiadny vlastník/správca (štátny, komunálny) nie je dnes garanciou nedotknuteľnosti územia.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Bratislava