SME
Sobota, 14. december, 2019 | Meniny má Branislava, Bronislava

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hendikepovaným možno vrátia stopercentnú zľavu na MHD (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

No konečne,

ja som tušil, že si tú zľavnenú električenku nemám kupovať. Tých 26,50€ by ma síce na pokraj bankrotu nepriviedlo, ale keďže cestujem výhradne v rámci mesta, prišlo mi to skrivodlivé, že kvôli spojeniu MHD s regionálnou dopravou mám platiť za niečo, čo nevyužívam.
 
Hodnoť

Pán Nesrovnal,

prosím, z verejného nedávajte zadarmo nič! Absolútne nič! Dávanie zadarmo je totiž začiatok ekonomického konca a začiatok toho, že ak sa mestu nebude finančne dariť, tak to krvopotne bude platiť niekto iný, alebo to bude platiť mesto na úkor niečoho iného dôležitého.

Telesne postihnutí roky platili zlacnenú tarifu za cesty v MHD, až napokon Ftáčnik im v rámci volebnej kampane dal bezplatnú MHD. Pri tomto dare im jasne povedal, že nulová tarifa bude platiť do času, až nabehne BID. Stalo sa, a invalidi zrazu "štrajkujú" píšu petície a broja proti mestu, že im drzo vzalo odveké vymoženosti, ktoré ale v reále a dočasne boli zavedené iba v roku 2014.
Práve táto skúsenosť by Vás mala varovať a nikdy nikomu by ste nič z verejného nemali dávať bezplatne. Lebo bezplatný lístok na MHD je bezplatný a hoc zameníte bezplatný lístok na zľavnený so zľavou 99,99%, to už bude platená cesta, nie bezplatná, teda budete ten zlý, ktorý vzal bezplatnú dopravu a nebudú Vás voliť.

Teda zľava 90%, ktorú ste krvopotne zaviedol je výborná, a ak sa mestu a DPB finančne darí, tak im dajte trebárs zľavu 91,5%, lebo takúto zľavu hravo zmeníte napr. na 69%, ak budú finančné suchoty. Lebo v oboch prípadoch sa jedná o platenú prepravu. Trocha si zafrflú a život pôjde ďalej.

Ale zmente nulu na platenú prepravu, ak budú v meste opäť finančné suchoty. Opäť budú petície, straty volebných preferencií. Raz ste zrušenie bezplatného tarifu prežili, invalidi sa upokojili a akceptujú 90%-nú zľavu, tak na ktorú ***** zase idete zavádzať 100%-nú zľavu? Aby invalidi robili opäť petície a problémy, ak to neudržíme finančne?

A napokon, o invalidov sa má predsa slušne postarať štát, na tieto účely dávame štátu dane a rôzne poplatky. Načo nadprácu mesta?

O nulovom tarife pre študentov a penzistov vo vlakoch si môže myslieť každý to, čo chce. Ale ak bude štát v hocijakom finančnom probléme, ani červený Fico, ani modrí politici nenájdu odvahu tú bezplatnú tarifu zrušiť, lebo sa budú báť o preferencie. Teda tam tá nula, či 100%-ná zľava je naveky. Keby bola zľava hoc 99%, dá sa zmenšovať.

Ale Vy ste už miesto bezplatnej tarify dal zľavu 90% a podľa finančnej situácie môžete s tou hodnotou podľa potreby hýbať, aby financie boli v poriadku. Tak si opäť nevyrábajte problém so zľavou 100%, teda s bezplatnou dopravou. A hlavne nenechávajte takýto problém svojmu budúcemu nástupcovi. Ftáčník Vám takúto zákernú špinavosť nechal, ste to vyriešil, situácia sa upokojila, tak už to neriešte a vôbec nie cestou späť k bezplatnému cestovnému.
 

Netrep.

ZŤP a ZŤP-S mali vždy MHD bezplatne. Nielen v BL, ale po celom bývalom Československu, neskôr SR.
 

o invalidov sa má slušne postarať štát

b.pityo-väčšinou s tebou súhlasím, ale teraz trepeš. Jedna vec je tárať teoretické kecy..."štát sa má predsa slušne postarať o invalidov", druhá vec sú fakty. Tou sú mimoriadne nízke invadlidné dávky na Slovensku. invalidný nad 70% - 352,64 €
http://www.socpoist.sk/priemer...

veľa ľudí si myslí že invadlimi sa stanú po úraze, nie je to pravda. Drvivá väčšina ľudí odchádza do invaldity po ťažkej chorobe rakovine, porážke, infarkte, ťažkej cukrovke a pod. Majú vysoké výdavky na lieky a zdravotníé pomôcky, často si musia upraviť byt, aby sa mohli pohybovať.

V dobe, keď sa tu beztrestne ulievajú na nezmysly milióny eur, keď si mesto (konkrétne primátor) môže dovoliť taký luxus, že si magistrít zmení na stranícku baštu SDKÚ (v rámci objektivity treba dodať že rovnaká situácia je na BSK u Freša), miesto tohom aby sa mesto riadilo odborne a efektívne. tak si môže dovoliť dotovať bezpaltnú dopravu pre ŤZP. Nie je to nič svetoborné, skôr štandardné aj v iných krajinách.

Prestaňme tu konečne podporovať bezbrehý liberalizmus (štátu/samospráve žiadne dane, veď načo), čo ale platí len do doby, kým onen krikľún nedostane nejakú vážnu chorobu a nenatiahne pazúry k štátu: "štát pomôž, máš byť predsa sociálny". Sociálne štáty sú štandard, rovnako podpora týmto ľuďom, nie tieto postkomunistické paškvily čo tu máme my.
 

 

@ b.pityo:
ŤZP mali bezplatnú prepravu minimálne od začiatku 90-tych rokov. Za Ftáčnika k nim pribudli darcovia krvi a všetci možný partizáni aj s rodinami. Vykompenzovali ich skutočne vynikajúco, platiacim počas jeho primátorovania 3x zdvihli cenu električenky.


@ Znechutený pozorovateľ: Správne uvádzate slovo "MALI". Ono totiž, dnes počet prevádzok MHD v SR s úplne bezplatnou prepravou ŤZP narátate na prstoch jednej ruky.


@ sme12345:
Miešate dve veci... invalidný dôchodca nemusí mať preukaz ŤZP a naopak, držiteľ preukazu ŤZP nemusí mať priznaný invalidný dôchodok. Je veľa ľudí s preukazom ŤZP, ktorých by ste na prvý (a možno ani na druhý a tretí) pohľad od zdravého nespoznali a normálne chodia do práce.

Aký je potom rozdiel, medzi invalidným dôchodcom bez ŤZP preukazu dostávajúcim hoc aj ten tebou uvádzaný priemerný dôchodok (v zmysle návrhu by nárok na zľavu nemal) a držiteľom ŤZP preukazu, ktorý pracuje za minimálnu mzdu (nechcem hneď vytiahnuť príklad niekoho, kto zarába dvojnásobok bratislavského priemeru). Obaja by mali príjem plus-mínus rovnaký a zatiaľ čo prvý by za MHD platil, druhý by ju mal bezplatne. A ako k tomu príde zdravý zamestnanec, pracujúci tiež za minimálnu mzdu (alebo niečo málo cez ňu), ktorý by pri rovnakom príjme platil plnú cenu lístkov a ešte by zo svojich daní financoval bezplatnú prepravu pre tých ostatných?

Ak chceme byť teda sociálni, mali by sme zohľadniť aj situáciu každého jedného a to nejde cez plošnú 100% zľavu. Však nič nebráni tomu, aby mesto alebo mestské časti prostredníctvom svojich sociálnych odborov individuálne posudzovali situáciu každého jednotlivca a buď priznali príspevok na dopravu, alebo nie.
Čiže, sociálna starostlivosť áno, ale adresne. A plošná bezplatná doprava pre určitú skupinu adresná nie je.
 

Suhlas

Držiteľ preukazu ŤZP sa nerovná poberateľ ,,invalidného dôchodku,, je obrovské množstvo držiteľov preukazu, pracujúcich bez akéhokoľvek obmedzenia a majú aj dnes priznanú 90% zľavu. Zľavu ak sú na to ekonomické možnosti povedzme 95-99% nech poskytne mesto, obce BSK svojim obyvateľom individuálne a adresne. Hlavne len ,,NEPRACUJÚCIM poberateľom invalidného dôchodku,,
 

3/3

Súhlasím, nárok na bezplatné cestovanie s MHD pre NEPRACUJÚCICH poberateľom invalidného dôchodku.

A Rado, to že si ty si veci zadarmo prestávaš vážiť, neznamená že budeme všetkých poberateľov výhod hádzať do jedného vreca. V tomto meste, ale aj na zbytočnej žu(m)pe sa plytve na takých nezmysloch, že zľava pre nepracujúcich poberateľov invalidného vozíka sa medzi tými rozkrádačkami stratí.
 

Drz sa aspon raz temy

S radostou zakazdym odbocis od diskutovanej temy. To, ze sa kradne a stat je zo svojej podstaty neefektivny, neznamena, ze treba aj s ostatnymi prostriedkami nakladat nehospodarne.
To, ze kazde "zadarmo" priamo podnecuje plytvanie, je ekonomicky fakt. Krasne to vidiet na vlakoch zadarmo, kde raketovo stupol pocet prepavovanych zadarmocestujucich (zdvojnasobil sa).
 

sme12345,

včera som bol mimo dosah počítača, teda odpovedám Ti až teraz.

Sama napokon vidíš z reakcií ostatných, že je rozdiel medzi hendikepovaným a hendikepovaným, pričom teraz používam pomenovanie z nadpisu článku. Niekto možno nemá jednu nohu, lebo pri naskakovaní na rozbiehajúci sa vlak padol pod jeho kolesá, ale mozog mu pracuje na 200%, a zarába ním a jednoduchým mlátením do klávesnice počítača milióny. A iste sú aj takí, akých spomínaš Ty.

Hlavne mám problém s tou skutočnosťou, že v poslednej dobe každý politik, ktorý má dosah na verejné financie, tak ich zneužíva na svoju volebnú kampaň, či pre blaho tej skupiny, z ktorej prišiel do politiky.
Budaj dával bezplatnú MHD akože na oko odbojárom, v skutočnosti sebe a svojej rodine, veď on sám údajne bol odbojárom a nie členom Štb.
Iný poslanec, pravidelný darca krvi vybavil bezplatnú MHD darcom krvi. Ak má krv cenu, darcu má vyplatiť rezort zdravotníctva, tak ako to robí rakúske zdravotníctvo v Hainburgu. U nás v SR sa darcom neplatí, aby sme držali späť od darovania narkomanov a iných nezodpovedných s nezdravou krvou. Nie je potom bezplatná MHD darcom prešpekulované obchádzanie pravidla, či zákona a neideme do rizika, že nám niekto s nakazenou krvou ju bude vedome darovať, len aby mal MHD bezplatnú?
K hendikepovaným toľko: Pravidlá majú byť jednoznačné a hlavne bezmenné a koncepčné. Nech sa podľa toho dlhodobo zariadi každý a dlhodobo. Teda jak dotknuté osoby, tak aj tvorcovia verejných (štátnych), mestských, či firemných (DPB) rozpočtov.

Konanie primátorov Ftáčnika a Nesrovnala a veľkej časti poslancov je ale nekoncepčné, špekulatívne, sebecké. Bezplatnou MHD si zvyšujú volebné preferencie, vybavujú výhody sebe a svojej rodine, skupinám, z ktorých pochádzajú, ku ktorým nejako patria. A to je zlé, znamená to to, že nedozreli na svoje funkcie a aj inde, verejnosťou zle viditeľných miestach môžu mestu škodiť.
Za týchto okolností je zľava vo výške 100% zhubná, lebo tá zľava znamená bezplatné služby. A po odchode týchto nezodpovedných osôb z funkcie čo má potom robiť niekto zodpovedný, ak v dedičstve nájde rozvrátené verejné financie? Ak zavedie to logické, teda platené služby, tak má na krku revolúciu, teda bude paralyzovaný a nevyrieši to, na riešenie čoho sme ho volili.
Ak ale nájde zľavu 90%, tak ju môže ponechať, alebo zmeniť na 80%, ak financie to nebude vychádzať.
Napokon terajší systém nepomáha ani "obdarovaným". Raz cestuje bezplatne, potom platí, potom zas nie a stále dookola. Ako sa má teda dlhodobo zariadiť?
Stupídne sa mi zdá aj teória o dobrom bratislavskom hendikepovanom a zlým cezpoľným hendikepovanom.

A dane platím preto, aby z nich štát adresne na celoštátnej úrovni zabezpečil hendikepovaných. A ak vrcholová politika verejné financie rozkráda a veksluje ich na účty oligarchov, tak riešenie je také, že urobíme menej zamatovú revolúciu a oligarchov aj s úplatnými politikmi zlikvidujeme. Ale nekoncepčné, ad hoc rozdávanie hoc aj hendikepovaným na úrovni mesta je rovnaké rozkrádanie, ako to veľké celoštátne.

Platiť má to, priatelia buďme, účty si plaťme!
 

Ako si prišiel na to,

že u nás sa neplatí za krv preto, aby nedarovali rizikové osoby??? U nás sa neplatí, lebo zdravotníctvo je tam, kam ho dostali smerácki a paškovskí zločinci. Za darovanie dostaneš čajúkávu, keksík a trojeurový gastráč. A tá darovaná krv prejde kvalitnými rozbormi, takže rizikoví darci nemajú šancu. A k téme: som držiteľ preukazu ZŤP a za bezplatnú MHD som bol vďačný, je to aspoň malé uľahčenie zdravotne postihnutým, vadilo mi to, že dôvod zavedenia poplatku bolo spojenie MHD a regionálnych liniek, ktoré využije len minimum z tých BA ZŤP, preto som nechápal, prečo mám platiť za niečo, čo nevyužívam.
 

bol som pravidelný darca krvi

Presne ako píše smiler , naše zdravotníctvo sa nachádza tam preto , lebo bolo rozkradnuté a nefunguje systémovo . Bol som pravidelným darcom krvi , chodil som do Haimburgu do Euro plasmy , nakoľko na Sk dostaneš kávu alebo čaj, keks a gastráč . V Haimburgu mi dali za každé darovanie 20 € , za každé piate 30 atď . Je tam proste systém , aj iné výhody . Po nejakom čase som s tým prestal - keď som potreboval totiž peniaze , tak som šiel do rakúska . Po každom darovaní odšoférovať domov , piť predtým , následne potom , únava organizmu atď - kto tam chodí , vie o čom hovorím , a Slovákov tam chodí dosť . Povedzte mi ale jediný dôvod , prečo by som mal darovať krv na Slovensku , keď za to kvázi nič nedostanem? pre dobrý pocit , nato môžem viete čo . No ale k téme . Moja mama je držiteľom preukazu ZŤP , nemá totižto jednu ruku - keď bolá malá , padla na koľajnice , bola v bezvedomí , keď sa zobudila , jej ruka ležala veľa nej . Keď nastúpi do nejakej mhd , nikto ju ani len nepustí sadnúť si - posmievajú sa jej , odsudzujú ju . Neva , nezlomilo ju to , žije s tým ďalej , zvykla si , a ja tiež . Musela si ísť vybaviť električenku z 90 % zľavou , kašlať na to . Kebyže majú niektorí z Vás takýto handikep , netrávili by ste tu na diskusiách toľko času a nepísali tu kravivy . Nič proti smilerovi , sme12345 , b.pityo Váš názor som si prečítal , väčšinou píšete k veci - to , že si tým primátor robí kampaň je pravda , v ostatnom ste ale mimo...Skúste sa vcítiť do pocitu týchto ľudí , ktorí sú iný ako ostatní , sú odkázaní na vozík alebo pomoc iným , prejdite sa po Bratislave a porozmýšlajte...možno Vás niečo napadne . Koniec oznamu .
 

 

Obávam sa že ľudia nechápu čo si napísal.
 

pityo ma pravdu

V momente, ked nieco das zadarmo, prestavas si danu vec vazit -> nastava plytvanie.
Stat by sa mal o odkazanych obyvatelov postarat (a vice versa, kazdy, kto moze, sa musi o seba starat sam).
Ale s opatrenami typu "zadarmo" nemozem suhlasit. Zlavy OK.
 
Hodnoť

 

Aha, takze magistrat si potreboval prepocitat, kolko ho to stoji penazi. Ja som si naivne myslel, ze poskytnutim zlavy sa aspon trochu snazia ulahcit zivot tazko postihnutym.
Dost smutne, ked poskytnutie zlavy pre takychto obcanov je v prvom rade o peniazoch, nie o skutocnej snahe pomoct im :-(((
 

magistrát hlavne potreboval preprať

nejaké prachy a dať zarobiť firme na výrobu plastových kartičiek ... smutné
 
Hodnoť

 

100%-ná zľava mala týmto ľuďom zostať.
 
Hodnoť

sa cudujme ze 40% voli Fica

ked vidia ze ostatni politici su schopni aj od vozickarov peniaze putat za mhd, pricom sa dookola rozkradaju miliony..

tento Nesrovnal to je najvacsia hanba bratislavy, a to ich mesto neurekom.
 

pán Fico by si mal raz vyskúšať

sadnúť si na ten vozík , a prejsť sa v ňom po Bratislave , narazil by na také problémy , možno by mu nikto nepomohol , možno by na ňho ľudia pokrikovali , že ***** a podobne , možno by ho opľuli , lebo by vedeli o koho ide . Avšak ani potom by nevedel aké to je , pre človeka na vozíku , ajtak by sa s ním nemohol porovnávať ( to by mu museli nohy odrezať ) .
Ľudia volia Fica preto , lebo ho neberú ako to najväčšie zlo , keď porovnávajú s ostatnými , napr. Dzurinda ,Radičová , Mečiar . Starším a dôchodcom veľa nasluboval , vždy si nájde čas ísť medzi nich , porozprávať sa s nimi , rozdať im ruže a podobne . Ľudia si potom myslia , že mu na nich záleží , aj keď ich vlastne iba zneužije . Inak si neviem vysvetliť , že keď ide po ulici 90 % ľudí na ňho nadáva , ale nakoniec ho ajtak zvolia a on to vyhrá .
Čo sa však zmení , ak sa ku žezlu dostane Prochádzka , Lipšic alebo nebodaj Matovič ? Podľa mňa nič, pretože , ten čo bude pri koryte , bude môcť dohadzovať kšefty a nepriamo kradnúť . A ani vozíčkarom a ľuďom s preukazom ZŤP nedajú nič naviac , pokiaľ im ešte nezoberú , takže sa nezmení nič...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Bratislava