SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Niektorí poslanci navrhujú skrátiť diskusie zastupiteľstva (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Čo sa dá povedať za 4 minúty? Koľko je to slov?
Program zasadnutí Mestského zastupiteľstva by mal byť robený tak, že témy , ktoré trápia verejnosť ( PKO, doprava, parkovanie, územný plán... a pod. ) by mali byť na zasadnutí mimoriadnom a to aj za prítomnosti odbornej verejnosti. Takéto mimoriadne zasadnutia by mali byť najmenej 4x do roka.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Zrušia aj zastupiteľstvo?

Onedlho navrhnú, že diskutovať môžu len ONI TRAJA, potom len že sa bude IBA HLASOVAŤ a napokon navrhnú tajné rokovania zastupiteľstva bez verejnosti s tajným programom a napokon zrušia aj zasadnutia zastupiteľstva a rozhodovať budú vo svojich podnikoch ktoré obsadili. TAk a potom sa im to všetko vráti. Božie mlyny vraj melú pomaly, ale ako pre koho....
 
Hodnoť

Prečo nie?

Nech len diskutujú, sú za to platení. TV BRATISLAVA to nakrúca, tak budeme mať čo pozerať. Radšej verejne diskutovať ako v kuloároch... My ako občania máme právo poznať názory poslancov.
 
Hodnoť

v Bratislave sa začína stotalitnievať

"Primátor spolu s námestníkmi, smeráckym klubom a niektorými poslancami pravice, začínajú silne tlačiť na obmedzovanie demokratických a kontrolných opatrení pri rozhodovaní. Prejavuje sa to hlasovaním o zmluve Henbury o PKO, ktorá nebola vôbec prerokovaná v odborných komisiách, ale ani v posúdená odbornými útvarmi mesta.
Výsledok je hrozivý. O dva poslanecké hlasy prešlo schválenie zmluvy, ktorú podľa viacerých indícií pripravovali právnici Henbury, a ktorú nemali odborne komisie mesta možnosť oponovať ani prerokovať. Osobne sa obavám že ani primátor, (podľa jeho reakcie na zastupiteľstve), zmluvu poriadne nečítal.
Obmedzenie odbornej verejnej diskusie vždy prináša aj zvýšenie rizika nekompetentných rozhodnutí.
Názory odborných komisií, ktorých hlavná funkcia je oponovať materiály do zastupiteľstva a chrániť verejný záujem bratislavčanov sú potlačené a začínajú byt čím ďalej viac len formálne.
Na rozdiel od Ftáčnika, ktorý chodil na odborne komisie zodpovedať otázky na neho kladené, Nesrovnalov vzťah ku komisiám mi pripomína totalitne maniere premiéra Fica k pripomienkovaniu zákonov odbornou verejnosťou. Preto začínajú zodpovední mestskí poslanci prenášať odbornú diskusiu aspoň na zastupiteľstvo. Pri tomto pocte poslancov ale vzniká, ako napríklad v prípade PKO až 5 hodinovú diskusia. Miesto toho aby sa zvrátil tento trend plánuje sa priškrtiť aj tuto žiaľ už poslednú možnosť na odbornú diskusiu.
Podpora predloženého "nahubkového zákona" poslancom Jamborom, ktorý pripravil spolu so smerackým klubom vedeným Borguľom, je príklon k kocúrkovskému chápaniu demokracie niektorými elitami mesta.
Pre demokratické rozhodovanie je typická verejná a odborná diskusia, ako kontrolný a ochranný mechanizmus pred katastrofálnymi rozhodnutiami. Ak vo februári poslanci príjmu takúto formu vládnutia na magistráte tak sa v Bratislave začína nielen stotalitnievať. Z bratislavskej komunálnej politiky sa vyženie nielen verejnosť a odborníci, ale teraz už aj poslanci ako zástupcovia občanov.

Elena Pätoprstá“
 


Najčítanejšie na SME Bratislava