SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Radnica má zistiť dopady MHD zadarmo pre vybrané skupiny (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Krucinálfagot

IDS je už aj tak dosť dezintegrovaná a táto nezodpovedná populistická banda ju chce zrejme rozvrátiť úplne...
Keď treba niektorým skupinám obyvateľstva finančne pomôcť, nech sa to robí cez sociálne dávky a nie dopravou zadarmo.
 

 

Martin, hlavne im to "nežer". Je pred voľbami, každá strana, každý politik sa snaží zviditeľniť a nasľubovať hory-doly. Hneď 6. marca to bude zabudnuté. Nič nebude, ver tomu. Toto je len také blá-blá-blá.
 

Problém je,

že takmer stále je "pred voľbami". Raz sú to eurovoľby, raz parlamentné, raz VÚC, raz komunálne. Možno, že keby sa tie tri posledné zosynchronizovali na jeden termín, tak by sa rok politizovalo a tri roky ako-tak normálne fungovalo. A možno by aj na tie voľby prišlo viac ľudí.
 
Hodnoť

Zvýhodnenie

Dobrý večer prajem,
je to smiešene čítať tieto argumenty. Systému je to jedno - je to len evidencia nič viac.
Tých zvýhodnených je minimum a dá sa presne zistiť koľko ich vlastne je. Len tak na okraj nie je problém s počtom ZŤP a iných. Problém je napr. s vydávaním preukazu ZŤP. Poznám mladého človeka, ktorý je podľa očných špecialistov ťažký invalid, ale nie je to vidieť, takže nemôže dostať daný preukaz, veď má obe ruky a nohy. No len taká maličkosť, nemôcť sa napr. predkloniť - skúste týždeň fungovať bez jednoduchého predklonenia. Inak sa budete pozerať na svet, je to gombička. Je to úplna malichernosť, ale skúste to.
Na žiadosť ZŤP dostal 25-ročný človek odpoveď, že nič mu nie je. Opätovne predložil doklady z operácií, ktoré absolvoval a uznali ho na 50%, to znamená nemá na nič nárok v našich podmienkach. Oční špecialisti žasli, keď čítali oddôvodnenie úradnika. Oční špecialisti majú iný názor, ale ten je nepodstatný.
Takže skúsme hovoriť o počte koľkým v skutočnosti má patriť táto vymoženosť, ktorá je inde normálna. Myslím si, že určite spôsobia menej škody ako cestovanie vľakom každý týždeň zadarmo. Skúste počítať, veď to nie sú veľké čísla.
 

p3

to je divné, lebo 50 %-né zníženie funkčnosti je "zárukou" preukazu
okrem toho, preukaz dostávajú aj ľudia s nefyzickým postihom, napr. autisti
navyše, o vydaní preukazu nerozhoduje žiaden úradník, ale posudkový lekár, úradník robí iba administráciu
 
Hodnoť

degenerovaný Nesrovnal

najprv naženie invalidov a starčekov d tých strašných radov, aby si vybavili preukazy na cestovanie, a teraz to ide prehodnocovať, neuveriteľný smrad !!!
 
Hodnoť

50% je málo

Dobrý deň prajem pán Dulla,
nie je to tak.
Žiaľ tie papiere hovoria o niečom inom. Posudkový lekár si nedal námahu, prečítať si papiere. Na odvolanie úradnici zakročili a získal niečo, čo nepotrebuje k ničomu. Smutné na tom je to, že od našich hraníc doľava (neviem ako v Česku) v štátoch EU je táto diagnóza kvalifikovaná inak ako v v gubernii Slovensko.
Čo dodať k systému, kde posudkový lekár (mimochodom gynekologička sa vyjadrovala na problematiku očiarov) nevie rozlíšiť vonkajšiu kontaktnú šošovku od vnútro-očnej a odpovie žiadateľovi na príspevok na operáciu, že na to nemá nárok.
Jednoducho systém je zlý a teraz sa snaží niekto niečo zachraňovať bez predchádzajúcej analýzy a dopadu. Nadarmo sa nehovoí, že je lepšie predchádzať problému ako ho potom zložito riešiť. To je však už na unú tému.
Prajem každému krásny advent a pokojné sviatku v kruhu rodiny
 

p3

mám osobnú skúsenosť
mal som preukaz ŤZP od r. 2003 do 2015 na základe posudku s 50 %-ným obmedzením funkčnosti
citujem z rozhodnutia z dec. 2002
"vyhovuje žiadosti XY a podľa § 50 ods. 1 zák. ... určuje mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím a VYDÁVA SA preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím bez sprievodcu s platnosťou do ..."
v r. 2005 mi dali nový posudok, citujem:
"na základe lekárskej kontroly ... dospel k záveru, že miera funkčnej poruchy občana je 50 % podľa prílohy č. 4 k zákonu ...a občan sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím"
"V zmysle § 57 ods. 3 zákona ... prináleží pánovi ... preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím, ..."
pozrel som do zbierky, odvtedy sa zákon zmenil len raz, ale nie v podstatnom ustanovení
dovolím si citovať:
"§ 51
Za občana s ťažkým zdravotným postihnutím na účely tohto zákona sa považuje občan, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %."

nejde mi o "víťazstvá", chcem pomôcť komukoľvek šírením pravdivých informácií,
okrem pokojného adventu, prajem dosiahnutie nápravy nápravy, aj posudkový lekár má and sebou kontrolu
 


Najčítanejšie na SME Bratislava