SME
Nedeľa, 23. február, 2020 | Meniny má Roman, Romana

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Cez Starý most bude jazdiť električka na hlavnú stanicu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

"Podľa dopytu cestujúcich neskôr radnica zváži aj zavedenie ďalšej linky."

Aha, takže linkovanie odvšadiaľ všade? Celú sieť električiek vrátane Petržalskej radiály obslúžim štvormi linkami. Z Račianskej od ŽST Vinohrady, od Kalovej Vsi, a z Ružinova sa pritom bez prestupu bude dať dostať na Špitálsku aj Obchodnú bez prestupovania. Ostatné prestupy na hrane, bez prebehovanie medzi nástupiskami. Špičkový linkový interval 4 minúty, hodný nosného systému. Jednoduchosť, prehľadnosť, efektivita, vyššia kapacita využitia vozového parku. Ale aj nárast kilometrov a kapacity, takže na tom to skrachuje.
 
Hodnoť

 

Jednotka odjakživa jazdila od Národného divadla. To nemohli pre Petržalku vymyslieť iné číslo? Tí čo boli zvyknutí ísť jednotkou na Hviezdoslavovo nám. sa zo stanice odvezú do Petržalky.
 

 

a do petrzalky kedysi jazdila 6ka
 

Áno,

z Karlovej Vsi.
 

 

A nielen k divadlu, ale aj na Stefanikovu. Ti, co boli zvyknuti ist jednotkou na Stefanikovu sa odvezu na Imricha Karvasa :P
 
Hodnoť

No konečne

Konečne sa niekto oficiálne vymačkol, ako by mala vyzerať doprava po sprejazdnení mosta. Jedna linka v hustom intervale na hlavnú stanicu nie je najhoršie riešenie, hovorilo sa o podstatne divokejších variantoch. Má jednu výhodu - odchody netreba v špičke prekladať so žiadnou inou linkou, pretože najdlhší spoločný úsek je tri zastávky (STU - Hlavná stanica). Takže môže pokojne premávať v intervale 5 minút ako nadväzujúca linka 95. Nevýhodou je, že z Námestia SNP po Hlavnú stanicu bude nevyťažená (tam aj K2-ky v 8-minútovom intervale kapacitne prevyšovali dopyt). Druhou nevýhodou tohto riešenia je nesúlad sedlového intervalu linky 7,5 min. s intervalmi ostatných električiek 8 minút, a to už bude dôležité pri koordinácii prestupov. Ak by bol dôsledok ten, že ostatné linky prejdú na 7,5 minútový interval, budem spokojný. Obávam sa však, že na to nebude vôľa (vzhľadom na nárast výkonov) a tak na niektorom konci bude prestup nekoordinovaný. Buď v meste, alebo v Petržalke (95, 99). A treťou nevýhodou je, že v centre chýba prestupná zastávka na Kamennom námestí v smere do Petržalky. Mesto síce o jej vytvorení uvažovalo, ale v súčasnosti je ticho.
 

Dokončenie

Dokončím to, čo som ráno začal.
Najprv musím vziať späť druhú nevýhodu - to by totiž bol problém aj vtedy, ak by sa aj na petržalskú radiálu, či zatiaľ skôr radiálku, použil dvojlinkový variant.
Nuž a k tej poslednej nevýhode: bez vybudovania novej zastávky bude mať jednotka zastávku na Obchodnej (Poštová) a potom až na Šafku. Z Rače by ľudia museli cestovať preplnenou 5-kou a prestupovať na zastávkach STU, Vysoká alebo Poštová, to by však ešte nebolo nejaké výrazné zdržanie. Pre Ružinovčanov však už áno, museli by ísť 8-kou a prestupovať rovnako. Najhoršie na tom budú cestujúci z Vajnorskej, tí budú mať linku 2 k STU, kde je peší presun medzi zastávkami dosť komplikovaný, alebo linku 4 na Jesenského a potom pešibus na Šafko. Alebo 2 prestupy... Z tohto hľadiska by bol lepší dvojlinkový variant, ak by povedzme linka 3 chodila do Petržalky, prestup z Ružinova i Vajnorskej by bol na Mariánskej bezproblémový.
Vybudovanie novej zastávky môže vyriešiť problémy sčasti alebo úplne. Úplne by sa vyriešili, keby bola zastávka medzi Manderlom a Jesenského - prestupy s minimálnym presunom alebo na jednom nástupišti, spoje do Petržalky by odchádzali z jedného bodu i pri dvojlinkovom variante (ak pominieme kombináciu 1+6). Ale preboha nech nie je viedenského typu... Vybudovanie zastávky na Námestí SNP (oproti súčasnej) rieši prestup 3-1 a 9-1, ale nerieši prestup z Vajnorskej (4-1).
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Bratislava