SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bratislavský záchranca tisícok Židov už má svoju pamätnú tabuľu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Stále mi nie je jasné prečo sa o týchto

osobnostiach bratislavského života ako boli Gizi Fleischmannová,Aron Grünhut dozvedáme až z takým veľkým časovým odstupom. Prečo sa o nich celé desaťročia mlčalo, alebo sa im venovala v posledných 25 rokoch tak malá pozornosť.
 

dobra otazka

tazko odpovedat - mozno to suvisi s tym, ze stale a neustale nasu historiu len zaciname a odmietame to co bolo pred nou , odmietame R+U (vobec sme v tom Uhorsku 1000 rokov neboli...), potom odmietame 1. republiku, potom Slovensky stat - to boli ini a nie my, potom vsetko za sociku bolo zle, potom sme odmietli spolcny CS stat no a 90.roky Meciarizmus sme tiez vlastne neboli my atd, a s tym sivisi aj zabudanie na osoby a osobnosti . Len sa pozrite kolko malo mame pamatnych tabuli v meste - pred rokom som sa prechadzal po Belehrade a divil som sa - dom a tam tabula - tu zila chorografka narodneho baletu, tu nejaky spisovatel, tu sa udialo toto a hento, zive dejiny mesta na stenach v uliciach.
 

Myslím, že máte právdu.

Problém je v tom, že Slováci si nevedia priznať, že niekedy v svojich dejinách niečo nezvládli a nedokážu sami seba prijať aj s tými zlyhaniami a dejinnými chybami. Bežne sa mi stáva , že keď vyslovím na nete nejaký kritický názor na Slovákov, pustia sa do mňa nejakí ľudia ako do nepriateľa národa a neberú si servítky. Súvisí to asi so schopnosťou sebaprijatia a nedostatočným sebavedomím. Človek by sa mal mať rád aj s chybami, a tak by to malo byť aj s národom. Ak si priznáme chybu , znamená to, že sme sa z nej poučili a že nestagnujeme.

Mrzí ma, že si v Bratislave nedokážeme pestovať tradície ako kúpele Grossling. kaviarne Luxorku Grandku a Astorku. Poznám českú cestovku, ktorá organizuje zájazd po vyhlásených kaviarňach v Európe a to je skutočne zaujímavá cesta.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava