SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hlavná architektka: Každý Bratislavčan by mal mať zeleň do 500 metrov od domu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Pani Konrad

Bol by som rád keby sa Vám podarilo spraviť nejaký vizuál mesta, vybrať prvky drobnej architektúry verejného priestoru a všeobecne určite čo môže a čo nemôže byť v meste. Keď sa pozrem na tie ohavné stĺpy trakčného vedenia na Obchodnej alebo Štúrovej, tak si kladiem otázku prečo tam musia byť práve také hnusné, čo bijú do očí. Okrem toho by bolo vhodné určiť jednotný mestský náter vozidiel MHD, vizuál zastávok. DPB to evidentne nezvláda, vozový park je strakatý. Okrem toho by sa konečne malo zakázať lepiť reklamu akoukoľvek formou cez okná vozidiel MHD.

Mimochodom, pikoška z Hamburgu. Nemci sú už tak šetrní vodou že sa im začína upchávať kanalizácia a vodárne to riešia tak, že čistou pitnou vodou musia vyplachovať potrubia odpadovej vody aby sa neupchali. Takže toľko k tomu šetreniu.

Samozrejme súhlasím aby mal každý obyvateľ v pešej dostupnosti bydliska park. Ale bol by som rád keby sme nejako presnejšie definovali čo si pod tým predstavujeme. Či to má mať otváracie hodiny, správcu, ako to má vyzerať a kto bude platiť prevádzku a údržbu parku, dohliadať na bezpenčosť...
 

 

k tej šetrnosti Nemcov vodou - kamarat ma penzion v Zuberci..prisla partia nemcom a velky smrad a kamos ze co sa deje.. a nemci že šak šetrime vodu a nesplachujeme az ked to je plus minus plne... tak ich zdr...bal, že vody a vody tu mame a niekedy az po okna mame vodu.. len splachujte...ale mali to v genoch aj tak opatrne splachovali :-)
 
Hodnoť

 

Túto pani ktoru honosne nazyvame " hlavná architektka" neviem naco vlastne mame. Moze mi niekto napisat nejaky hmatatelny prinos v meste ktorí nám priniesla jej práca??? Pripadá mi, že vlastne nemá žiadne kompetencie a je len na okrasu. Navrhujem zrušiť jej pracovné miesto a ušetrené financie použiť na zeleň v Štúrovej ulici.
 

ze na okrasu ?

obavam sa ze ani na to nie !! myslim ze jej fundovanost a odbornost sme uz pocitili za styri roky .....akurat tak dost . myslim ze vysledok jej prace jeuplne jasny . jedno velke nic !!!!' jej stanovisko nebolo ani nutne pri prerokovani ostatnych zmien a doplnkov uzemnehoplanu v zastupitelstve . mam pocit ze bola cely cas ticho. ak nema vlastnu sebareflexiu a neodstupi tak by to mali urobit poslanci na navrh primatora. dufam ze easpon toto uz konecne da!
 
Hodnoť

potrebujeme skutky a neúplatných politik

Pani Konrad, vaše články nestačia. Čo ste urobili pre záchranu zelene na nábreží? Prečo úplne chýba pri nových projektoch uličná zeleň? Kde sú (socialistické) časy, keď novou bytovkou bol pás zelene? teraz, pritlačíme budovu k chodníku (pardón, niekedy to ide aj bez chodníka, však developer šetrí, stačí ulica), čo tam po ľudských smradoch, vozíme sa v autíčkach. Vážne sa pýtam, ako chránite človeka, chodca a cyklistu?

Developeri kynožia stromy po tisíckach (Koliba) a žiadne rozuzlenie. Viem že za to nemôžete vy, ale naša bezzubá legislatíva, keď sa zlodeji rehocú ostatným. Lobovali ste ale u poslancov NR SR za zmenu, za sprísnenie nelegálnych výrubov, za zvýšenie podielu zelene a počtu parkovacích miest?

Je radosť ísť vedľa upraveného námestia, ktorých je v Bratislave ako šafránu, napr. môjmu oku ulahodil pohľad na rozkvitnutú upravenú horná časť Nám. SNP (križovatka s Obchodnou ulicou). Prečo sa už štandardne nezatrávňujú električkové koľaje pri rekonštrukcii, veď podiel betónu stále stúpa a zeleň zlepšuje klímu...

Len tu v tejto krajine nenažraných úradníkov a volených funkcionárov, kde neplatí právo ale prachy musíme o každý kus zelene bojovať, tak sa pýtam dokedy a kedy konečne zodpovední budú hájiť záujmy mesta a nie developerov a mafiánov?
 

 

nesporne, zeleň je potrebná, ale nie akurát a práve na električkovej trati! Trávnik na nej totiž buď vyschne, a bude naozaj vábnou sušienkou, alebo bude nutné zalievať ho, čím koľaj začne plávať a razom zhrdzavie...
 

 

Tibor, tak sa prejdi po Záhradníckej ulici, kde už je položený trávnik na koľajách. Nebudeme žiadni novátori v tomto, zatrávnenie na električkových koľajách je pomerne bežné.
http://www.stered.sk/novinka/m...
https://www.google.sk/search?q...

Bohužiaľ, u nás vedú mestské podniky stranícki nominanti, nie odborníci, preto ich jediným záujmom je tunelovať ich, nie pracovať v prospech občanov.
 
Hodnoť

 

Nemyslím si, že by mala Bratislava málo zelene. Problémom je skôr kvalita. Parkov je pomerne dosť, jediná chýbajúca zeleň sú stromoradia.
 

parky v BA

Veľa parkov? tak mi menuj nejaký nový pork vybudovaný po nežnej? Už roky sa melie o parku v Petržalke, zatiaľ skôr fantas,aória ako skutok a aj tých pár parkov čo máme developeri riadne osekali.
Spomínaš si na výrub niekoľko desiatok zdravých platanov pri Slovenskom rozhlase? Albo likvidáciu parku na Belopotockého?
Mesto ignoruje nás občanov, ako ukážku ignorácie verejnosti ti propomeniem že doteraz nebol zverejnený vzhľad Šarárikovho námestia a Štúrovej ulice po rekonštrukcii. Toto je demokrat Nesrovnal? Akoby našich primátorov jedna mater mala, všetko sú to haj*li úplatní.
 

 

Na Streleckej, nad podzemnou garážou, vznikol pocket park. Pred Euroveou vznikol nábrežný park. Viacero nevyužitých trávnikov v Petržalke sa prestavalo alebo prestavuje na parčíky s námestíčkami. Zánik zelene na Belopotockého neschvaľujem a som rád, že sa bude revitalizovať. To len pre presnosť.

Inak Bratislava bola dosť zelená aj predtým. V podstate všetky sídliská sú utopené v zeleni a v centre zeleň nechýba, veď existuje pás parkov a záhrad od Štefánikovej po Ondrejský cintorín + Sad J. Kráľa a hradný kopec. Nehovoriac o Horskom parku, lesoparku a lužných lesoch. Vo svojom blogu som písal o zeleni vo Vancouvri. Vancouver nemá tých parkov vzhľadom na svoju rozlohu tak veľa, základný rozdiel je v kvalite, lebo všetky tie parky sú skvele udržiavané a majú mimoriadnu kvalitu. Taká Barcelona je tiež mimoriadne husto zastavaná, parkov tam nie je tak veľa, ale v žiadnej centrálnej ulici mimo Barreu Gótic pomaly nechýba stromoradie.

Z parkov si netreba robiť fetiš. Parky musia vhodne dopĺňať lokalitu, musia žiť, musia ich navštevovať ľudia počas celého dňa, musia byť odľahčením zastavaných lokalít ako doplnok do mozaiky života štvrtí, kde sa nachádzajú. Inak sa môže stať pomerne bežná vec - že parky svietia v mapách kriminality ako najnebezpečnejšie miesta a lokalite skôr škodia.

V Bratislave vidím ešte priestor pre dva väčšie parky - nábrežný park na pravom brehu Dunaja medzi Starým mostom a Prístavným, a vinohrady, ktoré môžu spojiť rekreačnú funkciu s hospodárskou a kultúrnou. Okrem toho ešte v meste malé vreckové parčíky.

A prosím, nerobte zo mňa podporovateľa Nesrovnala, to by ma urazilo.
 

 

To už čo je za nezmysel, aby turisti chodili po súkromných vinohradoch. Že si to nedovolíš v Rakúsku, alebo vo Francúzsku. Tam by ťa hnali.
U nás samozrejme obyvatelia víl v okolí račianskych vinohradov chodia venčiť svojich miláčikov do súkromných viníc a cestou si natrhajú, čo im padne pod ruku.
 

 

Ešte som si spomenul na Vodárenskú záhradu, tá je veľmi príjemná.
 

 

A ja že prečo má pani architektka taký spokojný výraz na tvári, lebo Vodárenská záhrada.
A pani architektka by mohla zdvihnúť svoj pekný zadok a ísť sa pozrieť na zeleň za Vodárenskou záhradou smerom na Devín.
 

 

Frigo a ty si sa s lokomotívou zrazil? nemáš vysoké nároky? Snáď nechceš novú zeleň? kde, v tejto krajine, v tomto meste? Betón ti má stačiť.

Po zosuvoch popílila KV stovky stromov na Devínskej ceste, som len zvedavá až tie korene zhnijú ako ten svah bude padať. Bohužiaľ, úradníckym mag*rom (alebo možno preto, že sú to typickí paneláci bez praktických skúseností) už "nezaplo", že treba svahy spevniť výsadbou mladých stromov.

Určite si si všimol že ešte aj ten cyklochodník čo tam je od Vodárenskej záhrady po odbočku mosta na Dlhé diely je "vysadený" billboardami, takže hoci je tam dostatočná šírka, cyklochodník je zúžený, aby bol dostatok priestoru na "vysadenie" billboardov. To nám musí v tejto krajine korupčných pr*sníc stačiť, pokiaľ nevyjdeme do ulíc a nezačneme vyžadovať kvalitnú prácu v prospech občanov.
 

 

Sulík nám tam dlho na tom bilborde sľuboval ako nebude jazdiť na vládnej limuzíne, keď ho budeme voliť.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava