SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Centru pre bezdomovcov hrozí zatvorenie, Bratislava im chce dať menej peňazí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

schvalujem, chamrad sa nema podporovat, potom sem chodia bezdaci z celeho SK.
Ani doma svabom nestaviam utulok
 
Hodnoť

Opäť jeden supernápad po bratislavsky

Bezdomovci sú problém všade, teda aj v BA. Problémy sa však majú riešiť - pokiaľ ich odignorujeme vráti sa to. V prvom rade by bolo možné pripomenúť pánom z magistrátu, ale aj "usporiadaným občiankom", že aj bezdomovec je človek - ľudská bytosť, nie šváb.Čisto pragmaticky a bez toho aby sme sa hrali na sudcov či si za svoj stav zodpovedajú sami alebo nie - oni jednoducho sú a pokiaľ bude v SK taká sociálna situácia aká tu je už roky. Budú sa nachádzať niekde - nerozplynú sa a ani sami neodídu lebo nemajú kam.

Záleží potom na zodpovedných (v tomto prípade na samospráve) akí budú. Môžu byť "pozašívaní" po jamách, staveniskách ruinách starých budov a pod. Bez akejkoľvek starostlivosti. Nebudú sa mať kde umyť, najesť, nedostanú žiadnu šancu. Tak budú takí, pre ostatných nepríjemní -agresívni, možno aj nebezpeční s infekčnými chorobami a nedostatočnou hygienou - bude toto lepšie riešenie? Alebo im poskytneme aspoň možnosť základnej hygieny, minimálnej zdravotníckej starostlivosti a sem tam nejaké to jedlo. A niektoí potom budú občas aj umytí, trocha lepšie oblečení, nie úplne hladní a sem tam aj triezvi. To je horšie ako keď budú úplne zanedbaní?

Magistrát - ako vždy uprednostnil jednoduchší prístup - škrtneme peniaze a basta. V BA sa roky (bez ohľadu na to ako sa volá primátor) míňajú ďaleko iné peniaze na aktivity, o ktorých zmysluplnosti sa tiež dá pochybovať - pouličné koncerty s minimom záujemcov a pochybnou úrovňou, výstavy psov atď. A to už nehovorím o premaľovaní 350 m cesty pred mostom Apolllo na akože cyklotrasu - čo stálo presne tých 95000 Euro, ktoré sa dnes škrtajú, prípadne vybudovanie jednej (počtom 1) zastávky MHD "viedenského typu" za 140 000 Euro, tendre, kšefty atď. atď.

Mimochodom - ani na mňa nepôsobia príjemne. Na druhej strane sa však po uliciach BA ponevierajú ďaleko početnejšie skupinky ľudí - ktoré tiež nie sú príjemné. Davy ožranov ktorí otravujú svojim hlukom do neskorých nočných resp. až skorých nočných hodín, dokonca ai ich úspešne importujeme aj z cudziny sú pre slušných ľudí možno vačšia otrava ako pár chudákov, na ktorých nie je pekný pohľad. Ani veselí zabávajúci sa, ktorí si pri ceste z krčmy považujú za povinnosť niečo na ulici rozkopať a rozbiť prípadne poškodiť niektoré zaparkované auto (sranda nie?) sú pre mňa ďaleko väčšia otrava ako chudáci, ktorí sa do určitej hodiny musia v triezvom stave prihlásiť do ubytovne pre bezdomovcov aby ich tam nechali vyspať sa.

Ešte raz - bezdomovci sú problém - aj v iných mestách. A keď už porovnávame - nedávno bolo ako každoročne zverejnené poradie miest podľa úrovne kvality života. Na prvých miestach boli mestá v nemecky hovoriacich krajinách. Tam, a to všade bez výnimky, platí zásada, že každé mesto musí vytvoriť také podmienky, aby ani jeden človek nemusel (pokiaľ nechce) prespávať na ulici. Bezdomovcov majú týmn ako tak pod kontrolou, prispieva k tomu aj aktívny polícia, ktorá tých z ulice posiela do na to určených centier.Teda pre ostatných poriadok.

V BA máme naše (ne) riešenia problémov a aj naše zaradenie v rámci kvality života - poradie č. 81. Asi si ho zaslúžime, je to vizitka mesta. Komplexná, ako mozaika skladajúca sa z jednotlivých kamienkov. Vrátane toho našského prístupu k riešeniu sociálnych problémov aj toho s bezdomovcami. Ale však ono sa tých 95 000 ušetrených Euro niekomu zíde.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava