SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chrániť bratislavský Park kultúry sa už poslancom nechce (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Zachovať!

Ti čo si pozemky pod PKO prifarili podozrivým spôsobom, za zlomkovú cenu a bez budov si ešte teraz dovoľujú hlavnému mestu dávať ultimáta. Čistí výpalníci.
Opachu typu River Park (ktorý mal mať pôvodne 6 podlaží) tam nikto nechce. Chceme zrekonštruované a fungujúce PKO. Zlodeji a podvodníci nesmú vyhrať!
 

lenze

to uz nikdo nezaplat .vsetko co sa dalo tak sa znicilo a preto treba aspon nejako to nabrezie dat do poriadku
 

 

dlho som bol za zachovanie PKO ale ked vidim jak sa rozpadava nech ho radsej zburaju a nechaju investora nech tam nieco postavi aj keby nakoniec mesto sud vyhralo co je nepravdepodobne nebudu peniaze na opravy navyse aj sud stoji velke peniaze myslim si ze snaha zachovat PKO stratila vyznam skor by mal niekto durkovskemu rozbit hubu
 

 

Boli ste tam, ako viete že sa rozpadáva. Bol tam v minulom roku poslanecký priesku a okrem vecí čo strážcovi Henbury poničili, tak je celkom OK.
 

 

prechadzam okolo kazdy den a je vidiet aj donutra
 

.

Ak sa ma PKO zachovat, tak mesto musi kupit pozemky spat od investora. Predalo mu ich za 9 milionov pred rokmi, teraz to bude radovo vyssia suma. Nasledne PKO musi za nieco zrekonstruovat. A sme mozno na 30 milionov.

Odkial ma mesto tie peniaze zobrat? Kto to zaplati? Nikto. Mesto nema 30 milionov naviac. A keby aj malo, tak su dolezitejsie veci v Bratislave - napriklad zapustit Staromestsku.

Ja by som tiez bol za zachovanie PKO, ale NIKTO to nezaplati. Bud realista. Zburat a postavit nieco nove je lepsie ako pozerat sa na zrucaninu najblizie desatrocia a platit odskodne investorovi.
 

re: zbúrať a postaviť

niečo nové bude dosť drahšie ako zmodernizovať súčasné,
nové haly s rovnakou kubatúrou a novou technológiou cca 65 mil., k tomu inžinierske siete, parkoviská a možno aj pozemky
najväčším problémom je však kde, aby tam bola dobrá dostupnosť MHD

na zapustenie Staromestskej nebude mať Ba peniaze ani o 15 - 20 rokov
pochybujem, že zažijeme súkromných investorov, ktorí do toho ochotne investujú 300 - 400 mil., asi aj viac, ak nie sú ochotní financovať ani len pripojenie vlastného areálu - súboru stavieb na verejnú cestnú sieť v hodnote cca 50 - 80 tis.

30 mil. nie je málo, ale nebolo by ich treba dať naraz. v tom istom roku, za istých priaznivých okolností by sa dala modernizácia financovať v priebehu 24 mesiacov, ktoré by sa časovo rozložili do troch rozpočtových rokov v podieloch napr. 20 %, 40 % a 40 %
ak by to záviselo odo mňa, PKO by dostalo reálnu šancu na nový život a v priebehu 10 - 15 rokov by vrátilo všetky náklady, čo by mesto do neho vložilo, pri predĺžení životnosti o ďalších 50 - 60 rokov by sa to určite oplatilo
 

Každému:

Stále platí v tej lokalite územný plán, ktorý hovorí o priemernej podlažnosti 6 poschodí. Už postavený River Park má 14 poschodí, tie horné postavené načierno a iba dodatočne legalizované. Je jedno, ako si oni vo svojom objekte poschodia číslujú, je to v metroch vysoké na 14 poschodí, je to vyššie ako obytné vežiaky pri ústi tunela.
Teda prvá etapa RP je postavená, teraz by JaT mal začať na mieste PKO budovať druhú etapu tak, aby sa zachovala priemerná podlažnosť 6 poschodí.

Ako sa počíta priemer? Ja som do ZDŠ chodil v rokoch 1962/1971 a tam nás učili takto:

Ak mám v ľavej ruke 4 jablká a v pravej 2 jablká, tak priemerne koľko jabĺk mám v rukách?

4+2=6 ....... 6:2=3 ..... v každej ruke mám priemerne 3 jablká.

Do ZDŠ som chodil dávno, neviem, či nové vedecké poznatky zmenili aj výpočet priemeru, ja nateraz počítam po starom:

V prvej etape mám 14 načierno postavených poschodí.
Koľko poschodí môžem legálne a zákonne postaviť v druhej etape, aby som neprekročil priemer 6?

(14+x):2=6

Dajte miesto x také číslo, aby priemer zostal na hodnote 6. Ja som také nenašiel, ale ja som už starý, možno mládež také číslo skôr pozná.

Ak sa matematické vedy od čias, čo ja som bol školák nezmenili, tak to vychádza tak, že JaT zákonne tam nemôže postaviť ani prízemnú halu, ani nejaký verejný prízemný záchod pre zmenu v tvare chlieva pre svine, alebo klietky pre Gorily. Už prízemie je porušením platného územného plánu. Priemer 6 dosiahne iba vtedy, ak bude budovať nejaký podzemný protiatómový bunker CO.

Teda ak mesto nezmenilo a ani v budúcnosti nezmení územný plán tej lokality, tak tam JaT už legálne nepostaví nič a nakoniec samo nám ponúkne pozemky bezodplatne späť, rovno ich nám daruje. Nepomôže mu ani to, že už nechce budovať River Park II, ale niečo s iným názvom, matematika nepustí.

Teda mesto musí iba jednu vec, trvať na priemere 6 a to nemeniť. JaT sa svojou chamtivosťou, ktorá vyústila do čiernej megalomanskej stavby RP 1, chytila do svojej vlastnej pasce, tak dúfam, že Nesrovnal je natoľko šikovný právnik, že to náležite využije v prospech mesta.

Inak na jednej prezentácii sa jasne hovorilo, že doprava IAD po megalomanskom, nafúknutom RP 1 nezvládne novú dopravu pre prípadnú druhú etapu RP. Rovnako megalomanský RP 2. sa po dopravnej stránke dá postaviť iba vtedy, ak nebude buď Vydrica, alebo Zuckermandel. Tri nové investície nábrežie nezvládne, potom by musela padnúť nábrežná promenáda a celá nábrežná zeleň a pod.
PKO môže fungovať preto, lebo tam sú väčšinou večerné a nočné akcie a najčastejšie cez víkendy a sviatky.

Prvý krát vidím, že noviny Sme vlastní Gorila, nadpis totiž je poriadne klamlivý. Štyria poslanci sú malou skupinou, nadpis ale našepkáva, akoby sa celý poslanecký zbor postavil proti PKO. A za pár dní je to už druhý článok o aktivitách iba štyroch mestských poslancov, ktorí evidentne majú dobre platený brigádnicky pomer u JaT.

Poslankyňa Augustinič nesklamala, je evidentné, že aj v tomto volebnom období bude kopať výhradne za záujmy JaT. Kampaň síce mala o rodine, ale opäť kope výhradne za JaT. Tak to bolo aj v minulom volebnom období, keď ako členka dozornej rady DPB ani malíčkom nepohla, keď Belfi preukázateľne manipuloval trolejbusový tender práve v prospech značky SOR/JaT. Na plagátoch bola vyfotená s malým detskom, radšej tam mala objímať vrece peňazí, či logo JaT, potom by mala kampaň pravdivejšiu.

Budova PKO sa opraviť dá, je na to aj šikovný projekt, poslanci a SME nám iba účelovo masírujú hlavy, akože je všetkému koniec a treba sa vzdať v prospech JaT. Netreba, je tam stále platný mestu nápomocný ÚP!
 
Hodnoť

 

no to je uplne perfektne! divim sa p. nesrovnalovi ze ked bol poslancom tak bojoval za zachovanie tej starej haraburdy - dnes ked je primator bude musiet pripustit ze jednoducho je koniec . ak sa ma zodpovedne postavit svojmu majetku resp majetku mesta musi sa dohodnut s protistranou. ja ako bratislavcanka uz odmietam aby sa mesto dostalo do insolventnosti preto ze niekto si robi politicky p. r. . najma ti takz nezavisli aktivisti .
system je chory ale pokial nebudu mat politici trestnopravnu zodpovednost tak tu budeme mat kauzy a tazia z toho ludia ako p. budaj a pod.
 

Spory zatiaľ neskončili

Súdne riešenie sporov mesta a "mesto-friendly" developera zatiaľ stále bežia.
Bohužiaľ, konanie mesta doteraz skôr pripomína piatu kolónu developera. Inak by výsledky súdnych sporov na nižších súdoch nemohli dopadnúť tak, ako dopadli. To je potom úplný právny chaos. To môžeme rovno celé mesto "odovzdať" našim "mesto-friendly" developerom a my sa odsťahujme do civilizovanej krajiny (Rakúska), kde platia normálne zákony a podvody sa trestajú ...

(NepiJano! 2/3)
 
Hodnoť

trapne

pko uz je davno zchratrale a uz neni o co bojovat.nahradne pko mozu kludne otvorit v starej tovarni pri eurovea.treba dostavat riverpark 2 a aspon riverpark 1 nebude vyzerat tak smutne
 
Hodnoť

...

som za zlikvidovanie PKO - tá časť nábrežia vyzerá ako smetisko...
 

 

Tiez si myslim ze River Park je ako prerastena latrina...exkrementy v nom su a poriadne
 

"časť nábrežia vyzerá ako smetisko"

nie kvôli PKO, ale kvôli tomu, že tento priestor cielene nikto neupratuje. Neupravený priestor v okolí budovy NIE JE dôvod na "zlikvidovanie" tej budovy. Aj vy si likvidujete domácnosť, keď máte doma neupratané ?
Dúfam, že PKO ostane kompletne zachované a zrekonštruované.
 
Hodnoť

Zbúrajú všetko

Čo už v tej Bratislave ostane? Všetko len búrajú a namiesto toho stavajú odporné sklobetónové barabizne a myslia si, že tým ohúria celý svet. PKO treba zachovať a opraviť, aby opäť slúžilo ako dôstojný kultúrny stánok. Neviem si predstaviť, že by v Prahe zbúrali Lucernu, v Paríži Olympiu a trebárs v New Yorku Carnegie Hall. Pre našincov už PKO nič neznamená, ale zahraniční umelci spomínajú na PKO aj po rokoch. Napríklad aj britská skupina Cressida, ktorá napísala na ich webovej stránke:

Cressida played the Marquee on several occasions in 1969, and during their appearance in August a young couple came backstage after the gig and asked the band if they would consider playing in Czechoslovakia. Cressida received the couple's suggestion with some skepticism because Czechoslovakia, part of the Soviet Bloc at the time, was mostly closed to the West. To the band's amazement, a letter arrived a month or so later inviting them to play at a festival in Bratislava that November. On November 12th the band with Ossie Byrne and their road manager Mel Baister flew to Bratislava to top the bill, which also featured groups from several East European countries. Sponsored by the State Authorities, Cressida was the only band performing from outside the Soviet Bloc, and Kevin once again found himself playing music behind the Iron Curtain.

The Bratislava festival was held in a huge modern concert hall, and a remarkable incident transpired while the band was standing around the large concourse at the front of the building.
 

presne tak,

dôstojný kultúrny stánok to bol v roku 1969, dnes sa píše rok 2015 a žiaľ PKO je už v takom stave, že na jeho obnovu peniaze mesto nemá, taká je realita a ktokoľvek tvrdí niečo iné, žije v sne. Pokiaľ sa mesto bude naťahovať aj naďalej tak to môže spôsobiť len dve veci:
1. spor bude trvať ešte niekoľko rokov, nakoniec mesto vyhrá a PKO bude samozrejme chátrať naďalej a nebude to nič iné ako opcacha na Dunaji.
2. spor bude trvať ešte tak dlho, že PKO bude opachou aj ďalších 30 rokov až nakoniec ten spor mesto prehrá, resp. to skončí pri bode jedna.
 

Rozdiel medzi PKO

a Lucernou, Olympiou či Carnegie Hallom akiste tkvie v tom, že v Prahe, Paríži či New Yorku nikoho nenapadlo predať pozemky pod vlastnou nehnuteľnosťou... To je základ problému a ťažko sa z tejto slepej uličky, kam Bratislavu zaviedli Ďurkovský a spol., dá vycúvať.
 
Hodnoť

 

"Greksa zdôrazňuje, že sám štyri roky bojoval za PKO. „Som muzikant, moja skupina Demikát tam mala rozlúčkový koncert."
Starý Demikát bol dobrý, ale Greksa dnes už dávno nestojí za nič. Ani ako muzikant, ani ako poslanec.
 

 

sudruh historic napis este co pocuvas, co nemusis a kam pojdes tento rok na koncerty...nech to je vsetko pokope
 
Hodnoť

 

PKO je síce stará barabizňa ale aj tak bude chýbať, keďže Bratislava nemá žiadnu poriadnu koncertnú halu. PKO by bolo najlepšie zachovať, aspoň časť a kompletne zrekonštruovať. Ale najlepšia by bola moderná hala ako napr. Gasometer vo Viedni.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Bratislava