SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Možné bomby pod Dunajom zastavia práce na Starom moste na týždne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Prečo sa stále neviem zbaviť pocitu, že tá slávna rekonštrukcia skonči totálnou blamážou?
 

No veď preto

robia všetko, aby sa z toho vyzuli.
 

70 rokov

od vojny, po toľkých povodniach tadiaľ pretieklo toľko štrku že všetky bomby, ak tam nejaké boli sú už dávno v Maďarsku.
 

... ale na Slovbazmegistane ešte zostali

... nejaké Euráče, treba ich nejako "vyplaviť" ...

..sa nemôžem zbaviť toho pocitu od začiatku "rekonštrukcie" ...
 

možno nejaké bomby zase doplavilo

do Bratislavy z Viedne :-)))
 
Hodnoť

WWII

Mesto si doteraz nevsimlo, ze bola druha svetova vojna, a ze pocas nej bola Bratislava bombardovana? Alebo preco teraz prerusuju prace kvoli "moznym" bombam a orientacne neskumali dno Dunaja uz pocas rozoberania mosta?

Ja si aj tak myslim, ze rozoberanie mosta bolo teraz narychlo potrebne najma kvoli komunalnym volbam. Po Ftacnikovi by totiz novemu primatorovi ostalo len prazdne hniezdo a prazdne sluby a bolo nacase, aby sa Ftacnik mohol prezentovat pred volbami mega uspechom "zacal som budovat nosny system do Petrzalky a s narocnou rekonstrukciou Stareho Mosta".

Kedze uz s "rekonstrukciou" aspon zacal a volby su blizko, moze cely projekt zaspat, aj tak nie su prachy v kase a treba si nieco nechat aj na tie dalsie volby keby motyka vystrelila.
 
Hodnoť

Dobré ráno pán primátor

Pôvodný most bol zbombardovaný a celé okolie bolo zasiahnuté množstvom bômb v súvislosti s bombardovaním rafinérie! Projektanti pripravili projekt pre stavbu mosta na "zelenej lúke"?????? Čo robili experti mesta pri príprave a projektovaní strategickej stavby????? Kto na tom teraz umelo vytvorenom "krízovom režime" vytlčie prachy a kto politický kapitál pred komunálnymi volbami?
 

 

pôvodny most nebol zničeny bombardovaním ale náložami
 

Pôvodný most čelil

jedinému cielenému leteckému útoku, menovite útoku Červenej armády, ktorá ho chcela zničiť, alebo aspoň ťažko poškodiť. Ak sú tam bomby, tak z tohto útoku, prípadne tam môžu byť nejaké nevybuchnuté trhaviny Nemcov, ktorí napokon most zničili pri svojom ústupe.
Blízka rafinéria Apollo bola bombardovaná v dennej dobe a bola jediným cieľom. Ten nálet ohľadom na dennú dobu bol presný, teda pomerne málo bômb padlo mimo rafinérie na územie mesta. Napokon pri každom nálete v chaose protileteckej paľby niečo náhodne padne aj mimo cieľ, alebo poškodené lietadlo, ktoré sa nad rafinériu nedostalo, možno zhodeným bomby do Dunaja sa zbavilo svojej záťaže a pokúšalo sa odletieť do bezpečia.
Dnes už asi nikto nevie, že koľko bômb padlo do Dunaja, a koľko z nich nevybuchlo. Za tieto bomby, za ich odstránenie, za akúkoľvek bezpečnosti na Dunaji zodpovedá ale štátny správca vodného toku a on by mal tie bomby nechať vyhľadať a odstrániť, dokonca to už mal urobiť dávno.
Mesto možno zodpovedá tak za bezprostredné okolie mosta, najmä ich pilierov, možno ani za to nie. Mesto je zodpovedné skôr za to, že tento problém už neriešil so správcom toku podstatne skôr. Na tieto veci už mal pamätať projektant a malo sa to v náležitom rozsahu objaviť aj v podmienkach verejnej súťaže, že čo sa od stavebnej firmy očakáva.

Tu evidentne zlyhala spolupráca medzi správcom vodného toku a mestom a projektantom pracujúcim pre mesto a preto až teraz vyplával tento bombový problém. Inak v toku sú tri piliere, dva z nich sa majú odstrániť a vybudovať miesto nich jeden nový na inej pozícii. Teda stavebnú firmu asi má zaujímať iba okolie týchto troch pracovísk, resp. už mesto malo tento problém riešiť v predstihu.
Posun pilierov má za následok aj zmenu plavebnej dráhy. Tu by to mal byť problém správcu toku, že ohľadom na prípadné bomby ako upraví dno Dunaja pre bezpečnú plavbu. Alebo to má riešiť a financovať na základe nejakého zákona mesto, lebo jeho investícia vyvoláva zmenu plavebnej dráhy? Tu sa asi niečo zanedbalo, ak je zrazu tak veľký bombový problém!
Čo doteraz robil správca toku?

Je pravdou, že Ftáčník koná v časovom strese, tam vždy môže dôjsť k problémom. Lenže Ftáčník si aj pri tejto investícii našiel čas na všetko možné, napr. vybavil pre súkromného investora estakádu, to isté ale odmietol občanom , atď.

A treba si uvedomiť to, že investícia bola tak chabo pripravená, že na začiatku nebol k dispozícii ani taký projekt, ktorý by sa dal ukázať občanom, teda aj stavebná firma robila iba na základe bohvie čoho. A nedávno médiá písali, že aj Fondy EU sú k dispozícii iba na základe ústnych uistení, nie podľa podpísaných konečných dokumentov. Teda nateraz stavebná firma úveruje mesto.

Teda chaos je dokonalý, ale bolo by to lepšie, ak by tam bol profesionálnejší prístup zo strany mesta a projektanta....
 

b.pityo

je potvrdené, že pri bombardovaní továrne Apollo bolo zasiahnuté aj Ovsište
presný počet zásahov nie je zdokumentovaný, ale viacero domov zničili priame zásahy
obete mali hroby na cintoríne na Hrobárskej ešte v 70. rokoch
Literatúra a pramene:
Jaroslav Gustafik, Spomienky Staropetržalčana. Albert Marenčin Vydavateľstvo PT, Bratislava, 2009
Slavo Kalný, Bombardovanie Apolky. Albert Marenčin Vydavateľstvo PT, Bratislava, 2007
Jozef Horváth, Cintorín v Petržalke., rkp., 1971, MUOP v Bratislave
 
Hodnoť

kedze sa to stava

bez projektu , nemozme sa cudovat ze si projektanti nevsimli ze bola nejaka vojna a ze tam bolo bombardovane
 
Hodnoť

ale no tak!!! ludia, nenadávajte!!!

šak tento projekt sa chystá asi len 20 rokov, kto to mohol stihnúť za takú krátku dobu všetko do detailov!!!
 
Hodnoť

 

mali by odklonit dunaj na einsteinovu a nasledne by mal nabehnut borat s minolovkou a motykou...
 

...

uz len cakam, kedy sa objavi sprava, ze mesto nakupilo tieto detektory: http://technet.idnes.cz/pseudo...
 

 

no nechcem vidiet tie zapchy. dost je tam toho aj bez lodi. a inak, pre lode bude platit "statut" elektkricky, ze ked sa bude lod plavit subezne s iducim autom a odbocovat doprava, tak ma prednost? :)
 

 

teba zaujima prednost v jazde, mna zaujima, ci aj pre lode so statutom elektricky bude platit prazdninovy rezim :)
 
Hodnoť

 

Voľačo podobné ako onehdá v Iraku.

Kóóóľko sa do toho dá investovať...
...zlatá baňa.
 
Hodnoť

Čo už je toto

za nezmysel? To kto robil ten pyrotechnický prieskum? Pritom je známe, že bombardovanie Apolky bolo relatívne presné a o nejakom väčšom rozptyle bômb nie je nič známe. Samotný most ešte stá,l tak tie bomby by museli preraziť cez jeho konštrukciu. A samozrejme by museli byť vadné. Most bol zničený Nemcami trhavinou čo vyvolalo silnú tlakovú vlnu. A tá ČA postavila dočasné riešenie bez prieskumu? Rovnako ako VŽ konečné riešenie v roku 1950? Pán Ftáčnik nerobte z nás hlupákov. A to načo potrebujete týždne?
 

 

v inom podobnom clanku sa dvaja "historici" hadali a jeden tvrdil ze spojenci tiez bombardovali Stary most aby spomalili ČA .. alebo tak nejako to tam pisal. A tiez spomenuli ine bombardovania v blizkosti mosta.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Bratislava