SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Do Propeleru tečie, sú tam hasiči (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

kde su vojaci?
 

:-))))))

tak tento sa vydaril !

ale teraz vážne,tam kde vždy: čo najďalej od akejkoľvek roboty ;-) česť výnimkám
 

citát od generála Čepičku:

„Celý národ se dělí na bojovníky a na válečníky. Bojovníci se bojí a válečníci se válí “
 

Kriste - ešte aj vojaci?

To vám tá veľká voda nestačí?
 

 

tečie do Propeleru?! a sa čuduje niekto? veď povodňová zábrana obchádza Propeler z vonku a budova vlastne nie je vôbec chránená. trubky čo to navrhli a schválili. je to pre bratislavčanov historické miesto.
 

?

prečo je citrón žltý?
 

myslíš, že

hasiči nestačia? :-) podľa mňa sú spoľahliveší ako armáda aj s políciou a príslušnými ministrami dohromady.
 

 

jj, hasici su klasa, respect
 

predsa v pohotovosti!

ISTOTA pohotovosti ...
Ozbrojené sily (OS) SR vyčlenili 353 profesionálnych vojakov, ktorí sú v prípade potreby pripravení pomôcť pri povodniach. K dispozícii je aj 40 kusov techniky, napríklad nákladné automobily TATRA a AKTIS, vrtuľníky či člny.
"V prípade, že sa na nás obráti krízový štáb, vyčlenení vojaci opustia do hodiny kasárne a pomôžu na miestach, kde je ich zásah potrebný. Samozrejme v pohotovosti budú tak dlho, ako si to bude situácia vyžadovať," uviedol minister obrany SR Martin Glváč.
cely clanok: http://hnonline.sk/slovensko/c...
 

o tom, že armáda kúpila člny

som čítal. Len si nespomínam, či už majú aj motory.
 

a vcil

sa ukaze, ci tie gumene clny motor maju, ci nie - nasi "vojaci " mozu padlovat i doskami z plota - za tie platy...
 

treba si uvedomiť to,

že kaviareň Propeler nie je pred vodou chránená žiadnou protipovodňovou zábranou. Proti povodniam vždy bol chránený a aj teraz je výlučne chránený iba svojou polohou. Teda že je postavený vysoko, v úrovni nábrežnej pešej promenády. A smerom k Dunaju je otvorený, lebo ten objekt pôvodne bol vybudovaný ako nástupné miesto do propelera, lode premávajúcej do Petržalky. Teda boli tam osobné pokladne, nejaké zázemie pre personál propelera, možno záchody a pod.

Pritipovodňový múr, presnejšie tá mobilná zábrana tento objekt obchádza, teda sa ráta s jeho vytopením. Je iba na majiteľoch kaviarne, aby svoje veci včas vysťahovali z budovy a celú budovu mali tak upravenú, aby jej povodeň neškodila a aby po prípadnej povodni sa dala rýchlo vyčistiť a vydezinfikovať a znovu uviesť do prevádzky.

Ja som ročník 1956 a odvtedy táto budova pod vodou nikdy nebola, možno jej pivnica, ak ju má. Ale ani nikdy takáto vysoká voda nebola. Čo bude? Nič. Voda zaplaví v niekoľkocentimetrovej výške podlahu kaviarne, prenosná hliníková zábrana vodu do ulíc nepustí a hotovo. Voda opadne, budova sa vyčistí a bude fungovať ďalej. Teraz hasiči iba zbytočne míňajú naftu, ak tam niečo chcú čerpať.

Je to iba taká novinárska senzácia, boj o čitateľov, z blchy sa robí slon. Pod vodu sa dostáva pred povodňou nijako nechránený objekt.

Inak k celej situácii toľko, že polícia uzatvára pred chodcami nové a nové časti nábrežia, obmedzuje pohyb ľudí na mostoch, Fico poletuje nad mestom vo vojenskom oblečení, primátor Ftáčník vyhlasuje výnimočný stav, média sa zliezajú okolo bezvýznamnej, nechránenej budovy, na podlahe ktorej sa objavila voda.

Ale neviem o tom, že by obyvatelia dostali akékoľvek relevantné informácie, že aké reálne nebezpečia hrozia aktuálne. Je tam teoretická hrozba, že ak niekde hrádza nevydrží, tak zatopí časti Ružinova. Ale ktoré sú tie časti? To je utajovaná skutočnosť, pritom stačí letmý pohľad do mapy, a každý zistí, že aký veľký je Ružinov. Teda kto z obyvateľov má urobiť v predstihu niečo pre záchranu svojho obydlia, či aspoň preparkovať auto? Komu DPB akože nachystal evakuačné autobusy a kde budú pristavené?

Čiže dôležité informácie občan nemá, možno niečo nájde, ak začne nejako extrémne podrobne googliť, ale oficiálne informácie úradu ho samé od seba nenájdu, pritom účinná ochrana začína tam, že úrad občana nájde a včas ho informuje.

Teda vidíme PR akcie Fica, a iných politikov, polícia okato odháňa občanov z nábrežia, vyháňa z mostov a to je akurát všetko.

Inak k lodiam na Dunaji:
V roku 1965 všetky pontóny a lode boli v predstihu odtiahnuté a odstavené v chránených bazénoch prístavu. Teda tok bol úplne voľný bez bariér. Teraz máme lode vonku, pontóny vonku, ich kotevné laná zaťažujú a preťažujú zachytené stromy. Jeden z pontónov sa už potopil. Botel na nábreží sa tradične nebezpečne naklápa, lebo jej majiteľ opäť nevie, že ako reagovať na povodeň a ako správne upraviť laná. Iné plavidlá v hlavnom koryte ich majitelia opustili a ak aj niekde nejaké plavidlo je obsadené, je otázne, či by dokázali na odtrhnuté lano, či kotvu reagovať. Možno profesionálne posádky výletných lodí áno.

Teda Bratislavu hlavne ohrozujú tieto plavidlá, ak sa odtrhnú, môžu naraziť a preraziť hlavne tie mobilné zábrany, ak sa jedno plavidlo odtrhne, narazí do iného, aj to sa odtrhne, a pod. a potom narazia do mostu, zaseknú sa, potopia, vytvoria v toku zápchu s nepredvídateľnými následkami. Tieto plavidlá sú väčším nebezpečím, ako chodci na nábreží, alebo pár cm vody na podlahe nechránenej kaviarne. Do budúcna toto sa má riešiť.
 

 

trošku kroťte, stanice Propeleru sú od E. Belluša, a sú chránené ako pamiatky
 

 

ktorých vojakov myslíš? Tých 600 je v Afganistane, zopár vojakov dovolenkuje na Cypre a v Somálsku a viac ich už na Slovensku niet - okrem gumákov.
 
Hodnoť

 

Stanica Propeleru je "diera v plote", okolo je logicky postavený len hliník. Je možné, že tada vletí voda minimálne do oblasti Nám. Ľ. Štúra. Už včera sa zdalo, že hladina Dunaja je nad úrovňou nábrežia...
 

 

preco sem tahas politikov. oni maju dost prace s tym aby sa ludia v tejto krajine mali co najlepsie a ulahcili zivot ludom v tejto krajine.... :)
 

 

prepac, to malo byt r.neustupnemu :)
 
Hodnoť

 

Namiesto korzovanie ľudu po nábreží bolo včera treba vrecia napĺňať! Teraz môže byť už neskoro!
 

 

takze ty si napĺňal?
 

 

Anačo, ja som neprivatizoval, v tejto krajine už všetko niekomu patrí, preto nech sa o to starajú majitelia. Mňa už nikde nepuistia, lebo všetko je súkromné. Keď ich voda zalieva, teba pomáhať? Ja nemám nič a o nič neprídem. A tí čo nakradli nech prídu o to...
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Bratislava