Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hodnota Kráľovej hory klesla o milióny, zhodnotil znalec (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Podivností ohľadom Kráľovej hory pribúda

- Zámena bola pretlačené cez zastupiteľstvo aj keď bola v rozpore so zákonom. Pred hlasovaním nato boli všetci upozornení a porušenie zákona konštatovala aj krajská prokuratúra.
- Záhadný pokles ceny tak, aby na tom investor netratil.
- Podľa zverejnených informácií rodinný vzťah medzi znalcom a investorom.
- Podivné správanie niektorých mestských poslancov v období pred hlasovaním. Napríklad jedna predsedníčka klubu vedela skôr ako samotný poslanec, že zmení názor a zahlasuje na zastupiteľstve za aj keď na klube hlasoval proti. O jej histerickom správaní potom, ako petičiari vyslovili nesúhlas so zámenou ani netreba písať.

Čo už, ide o veľké peniaze, tak aj motivácia je veľka :).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To nie sú podivnosti. Maslo sa topí na hlave celej rade poslancov mesta už len pri vyslovení názvu Kráľova hora - keby len poslancom, kraľuje im primátor so svojou štafážou na magistráte. Dúfajme, že búda, ktorú našili na občanov, im pri najbližších voľbách padne rovno na hlavu. Pozorovateľom zvonka sa nezdá, že by pretláčanie zámeny cez zastupiteľstvo bolo veľmi náročné. Vznikol presne opačný dojem. Aj znaleckými posudkami sa máva podľa potreby a nezdá sa, že by mestskí poslanci boli mimoriadne vzrušení alebo zaskočení znaleckou cenotvorbou a to nielen v tomto prípade.. Ej, budeže veselo, keď primátor bude musieť za jediný úspech svojho volebného obdobia vyhlásiť záchranu Kráľovej hory ako toť onehdá na nový rok. Keď už zlodejina, tak ju treba dotiahnuť do konca. Milión euro je milión euro.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ake znizenie ceny?

zaujalo ma vyhlasenie "nezavisleho" znalca, ktory ale samozrejme neuviedol svoje meno, o tom, ze on by sa "nepodpisal" pod "znizenie ceny". A tak ma zaujala otazka, ze aka asi moze byt naozajstna cena tych pozemkov na Kralovej Hore. To, ze rozni znalci dojdu k roznym cenam, tomu rozmumiem. Ale existuje jedna objektivna cena a to je ta, za ktoru sa to naozaj predalo. Nebolo lahke dostat sa k tejto informacii, ale ked som asi 5 minut dusil Googla, tak som nasiel clanok zo SME z 27.10.2012 - rozhovor so starostkou Devina Kolkovou. V clanku sa uvadza, ze pozemky na KH sa predali na drazbe v roku 2002 za 120.707.123 Sk, teda asi 4 mil. Eur. Znalecke ocenenie 8 milionov je dvojnasobok toho, za co to bolo pred 10 rokmi naozaj kupene na drazbe. Cena dosiahnuta na drazbe ma pritom tu vyhodu, ze kazdy, kto tvrdi, ze je nizka, je vitanym ucastnikom drazby, ktory moze prihadzovat. Od 2002 do 2007 ceny rastli, potom klesli. Kazdopadne, nejaky rozumny zaklad na tvrdenie o tom, ze cena 8 mil. Eur je podhodnotena, tu nevidim.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Cena

Ak by ste ten Google dusily ešte trošku dlhšie, dozvedeli by ste sa, že ešte v júni 2012 sa tento pozemok na Kráľovej hore (ktorý, ako správne uvádzate, bol v roku 2002 kúpený v dražbe za cca 4 milióny eur) vymieňal za pozemky v Petržalke a Ružinove. Vtedy mali pozemky rovnakú hodnotu a to cca 18,5 miliona eur (tzn. pozemky na Kráľovej hore a stavebné pozemky v Petržalke a Ružinove).
Skúste preto prosím vysvetliť zmenu zo 4 miliónov v roku 2002, na 18,5 milióna v júni 2012 a na 8 miliónov v novembri 2012. Tak isto skúste vysvetliť, ako mohli mestské pozemky z júna 2012 z 18,5 milióna klesnúť na cca 6 miliónov v novembri 2012.
Nezabúdajte samozrejme na to, že sa má jednať o zámenu týchto pozemkov, ktoré majú mať rovnakú cenu. A môžem Vás ubezpečiť, že podľa mne dostupných znaleckých posudkov (a mám momentálne cca 300 mestských posudkov od roku 2010 do roku 2012) majú pozemky v Petržalke a Ružinove hodnotu minimálne 18,5 milióna eur.

Ďakujem za vysvetlenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Predpokladam, ze to ti corr nevysvetli.
Skor by to mala byt otazka na primatora a znalca.
Alebo dokonca az na prokuratora ?

Okatejsie to smrdiet ani nemohlo ... (vtipne, ale smutne).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Primatora sa na to pytam casto

Ano primátora sa na nezhody v znaleckých posudkoch pýtam často, prakticky na každom zastupiteľstve. Najskôr som počul, od bývalej riaditeľky magistrátu, že si na rozdiel odomňa nedovolí spochybňovať znalcov, lebo majú okruhlú pečiatku. Keď sme s kolegom Bendíkom našli tri posudky magistrátu na tú istú parcelu od 251 po 639 eur na m2 (všetky s okruhlými pečiatkami viď blog http://janohrcka.blog.sme.sk/c...), tak už sa znalecká neomylnosť obhajovala ťažšie. Ale je to boj s veternými mlynmi.

Stretnutie so znalcami som mal kvôli posudkom k hotelu Hilton - vo vlastníctve pána Juraja Širokého. Hlavný argument znalcov bolo, že oni sú znalci a ja tomu nerozumiem. A oni predsa lepšie ako ja vedia aké sú trhové ceny. Keď som ich konfrontoval s ich vlastnými posudkami a porovnaním cien z realitného portálu (zhodou okolností sa to dalo), tak povedali, že kvôli mne odmietajú ďalej spolupracovať s magistrátom.

Všetko čo sa dá podávam aj na prokuratúru, ale je to ťažké. U nás vyšetrovatelia čakajú ako dôkaz nahrávku s priznaním - čo sa mi bohužial zatiaľ nepodarilo zohnať :).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

je

potrebne sa este zamysliet nad tym, ze tento vzajomny prenajom sa v juni 2012 predkladal na zastupitelstvo za kazdu cenu. Este na mestskej rade 14.6. bol material stiahnuty z dovodu, ze sa nedodrzi zakon, ktory striktne stanovuje dobu, pocas ktorej musi byt zamer zverejneny na uradnej tabuli. Na zastupitelstve som upozornil aj primatora a poslancov, ze zakon nebol dodrzany a tym, ze o tomto rokujeme sa porusuje zakon. Primator tvrdil, ze vsetko je uplne v poriadku. Nasledne prokuratura po podani podnetu uznala, ze doslo k poruseniu zakona zo strany magistratu, lebo neboli dodrzane terminy stanovene zakonom. Prokurator odporucil, aby magistrat prijal opatrenia do buducnosti. Tz, nespochybnil platnost uznesenia prijateho v rozpore so zakonom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Páni Hrčka a Bendík! Nedajte sa. Je výborné, že upozorňujete na korupciu a podozrivé veci, ak keď väčšina kolesíkov v mestskom zastupiteľstve sa tvári, že sa nič nedeje!
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Bratislava