SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bratislavské radnice sa pustili do infozákona (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

uz zacala kampan proti infozakonu?

minimalne v tasr ano. ak je nieco uz publikovane, povinna osoba ma podla zakona odkazat na dany zdroj. ak to tak nerobia, je to len ich blbost.

to, ze bezne porusuju infozakon a neodpovedaju na zaslane otazky (samozrejme obcas nema cas sa natahovat s nimi po sudoch), to uz nespomenu.

taktiez nespomenu, ze emailom dostavaju mnozstvo ziadosti aj preto, lebo osobne, ani telefonicky ich nie su schopni podat.
 

úplne súhlasím

navyše si myslím, že aj obce zneužívajú infozákon a to takým spôsobom, že mileradi odpovedajú na niečo, čo sa ich nikto nepýta, ale pre istotu sa spýtajú sami seba. A sú prípady, keď mileradi odpovedia na to, čo odpovedať nesmú a opačne, nepovedia to, čo povedať majú. Úradník je proste nad všetkým.
 

 

Tiez zasnem... to ale maju obcania drzost, pytat sa SVOJICH zamestnancov na ich pracu...
 

 

nech pekne odpovedaju na blbosti.
Tvaria sa ako keby mali čo robiť.
A aspoň im zostane menej času na vymyšľanie nezmyselných nariadení
 

povazujes za normalne

ak jedna osoba posle 130 ziadosti o informaciu????....
 

leonidas

zákon sa neprijal kvôli tomu, čo niekto považuje za normálne
občan má právo na informácie a je len na ňom, čo všetko chce vedieť z informácií, ktoré má povinná osoba k dispozícii a ktoré nezverejňuje automaticky,
ak by obce / mestá každú už sprístupnenú informáciu na základe žiadosti dali aj na svoje stránky, ušetrili by si mnoho opakovaných žiadostí a prácu,
ak yb používali zdravý rozum, vedeli by, že je jednoduchšie sprístupniť aj to, čo sa im na prvý pohľad nezdá ako povinnosť, lebo je to menej zaťažujpce ako vydávať rozhodnutie o nesprístupnení a venovať sa prípadným pokračovaniam, ak sa žiadateľ so zamietnutím nespokojí, čo sa dá predpokladať vo väčšine prípadov
 

 

Ano, pride mi to normalne ak su to otazky k veci..

A napokon, nic obci nebrani fungovat transparentne a zverejnovat informacie automaticky - potom im klesne pocet ziadosti a prace.. ja tiez zrejme tento tyzden budem musiet pisat mimoriadne dlhu ziadost o informacie, kedze zial mesto nezverejnuje niektore podla mna zasadne veci. Keby boli zverejnene na internete, ziadnu ziadost posielat nemusim.
 

 

...hovorca Tomáš Halán nevie o čom hovorí.Ten kto si podá žiadosť podľa infozákona robí tak preto, aby sa dostal oficiálne k informáciam ktoré sú použiteľné na iných úradoch resp.súdoch.Pán Halán by si mohol občas prečítať aké hlúposti sú schopní úradníci zo Starého Mesta poslať.Jednoducho si robia z ľudí dobrý deň.Najlepšie sú tie odpovede, kde sa posiela prázdna obálka a úradníčka sa ťvári, že odpovedala.Je pravdou, že keby boli schopní úradníci podať hneď v kancelárii serióznu odpoveď na otázku a nie, že podajte si písomnú žiadosť a my Vám na ňu ako chceme odpovieme, tak by nikto na Staré Mesto ani nepísal.Ryba tu smrdí od hlavy a ako odpovedá starostka, tak sa to deje na celom úrade.Je to zlé a tragédiou je to, že ľudia na to pri volbách zabúdajú.Rosová je príklad ako sa úrad neriadi.
 
Hodnoť

Nie zneužívajú, ale využívajú!

Čo je to za priblblý názov článku!
Občania iba využívajú infozákon, aby sa dozvedeli ako sa s ich peniazmi nakladá! Alebo sa snáď novinárom a politikom stojacim za týmto článkom nepozdáva, že sa občania pýtajú prečo sa obstaráva drahšie ako by sa mohlo, prečo sa zvýhodňujú dodávatelia (napr. trolejbusy SOR, za ktorým stojí J&T)....

Fakt vám nevadia zlodejny?! Kradnú aj vaše peniaze. Aj preto Bratislava vyzerá tak úboho, ako vyzerá, lebo sú peniaze vytunelované našimi politikmi.
 
Hodnoť

tých čo vládnu bez ohľadu na farbu spája

jediné, chrániť výsledky - informácie, z ich VEREJNEJ činnosti pred použitím tými, ktorí ich na túto činnosť poverili a majú teda primárne právo kontroly výkonu ako aj použitia výsledku pre vlastnú potrebu (často najmä pre presadenie práva voči nezákonnému postupu orgánu verejnej správy ...)

argumenty typu, "žiadajú sa už zverejnené informácie" sú smiešne a nezaťažujú veď stačí na ne odkázať....(často sú dobre schované pred "sliedivým" zrakom občana)

pravda je kdesi inde..., v poslednom čase (spolu s útokmi na infozákon) sa geometrickým radom množia prípady účelového odmietania žiadostí a chcem všetkých žiadateľov poučiť, že okrem žaloby na príslušnom Krajskom súde (ak bolo aj v odvolacom konaní voči neposkytnutiu takéto rozhodnutie potvrdené vydaním písomného rozhodnutia alebo aj bez vydania) kde je ale prekážka, že musíte byť zastúpený advokátom ak nemáte (žiadateľ-žalobca) sám právnické vzdelanie (vraj Bc. nestačí -neodôvodnená judikatúra NS SR) môžete podať podnet na Obv. úrad na poskytnutie nepravdivej informácie- je totiž priestupkom na úseku práva na prístup k informáciám podľa § 42a Zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, podľa ods. (1) "priestupku sa dopustí aj ten, kto vedome vydá a zverejní nepravdivé, neúplné informácie, kto poruší povinnosť určenú osobitným predpisom, 3a) alebo ten, kto vydaním rozhodnutia alebo vydaním príkazu, alebo iným opatrením zapríčiní porušenie práva na sprístupnenie informácií. Podľa ods. (2) za priestupok podľa odseku 1 možno uložiť pokutu do 1659 eur a zákaz činnosti až na dva roky."
 
Hodnoť

 

Špeciálne Starému Mestu sa to nepáči? No nečudujem sa. Prestaňte stále klamať a nebudete sa musieť zodpovedať.
 

STARÉ MESTO

vo všetkých údajoch čo sa týka transparentnosti padá nadol. Starostka je iba na prezentáciu úradu, dejú sa tam divné veci. Čítam si pravidelne odpovede na otázky podľa infozákona. A niekedy žasnem, ako urobia úradníci z občana idiota. Ale všetko je zrkadlo starostky a vedúcich oddelení. Sám úradník by svojvoľne takéto veci nerobil. Vždy príde "pokyn z hora".
 

 

no, ked dostanu 130 ziadosti za 3 mesiace, tak asi to nebude iba o snahe ziskat informaciu
 
Hodnoť

Oklieštiť infozákon nie je pre nás dobré

Môj názor: Deň, kedy dáte moci moc odpovedať na otázky občanov podľa vlastného vyhodnotenia, či svoje právo zneužívajú, sa dozviete len to, ako Vám odpovedať nemusia, ba možno i nesmú. Množstvo otázok sa nezmení, len množstvo zodpovedaných otázok. Nedajme si info zákon vziať. Tí ktorí majú povinnosť, nemôžu objektívne rozhodnúť o tom, či ju treba napĺňať. Sme to my, ktorí máme právo, o to viac, keď povinní spravujú naše záležitosti, náš spoločný majetok a naše peniaze. Kverulant pokazí menej, ako ked niekomu dáme väčšiu možnosť možnosť zakryť korupciu, neschopnosť a nehospodárnosť "utajením" informácií. Predsa len je nás tu dosť normálnych, ktorí to právo chcú mať a nie bezdôvodne.
Rovnako nie sme povinní sa úradom spovedať, na čo informácie využijeme. Bol by to aj nezmysel. Dôvod si ľahko vymyslí aj kverulant a opäť, ak by mali o relevancii rozhodovať úradníci, dozvieme sa len viac o tom, prečo nie je dosť dobrý.
Samozrejme, generalizujem, ale v zásade ma tieto úvahy vedú k zásadnému odmietnutiu okliešťovania info zákona. Aj za cenu, že úrady budú musieť vybaviť tých pár stovák žiadostí ročne. Spory o ich oprávnenosti zaberú rovnako veľa času a úsilia.
 
Hodnoť

Ako sa sikanuje cez infozakon

Ak by si chcel niekto pozrieť, čo je pre MČ Bratislava-Petržalka šikanovanie:

http://janohrcka.blog.sme.sk/c...
 
Hodnoť

 

Aké zneužívanie, starostovia sa iba snažia takýmto spôsobom znefunkčniť kontrolu verejnosti nad ich činnosťou. Celé roky boli zvyknutí kradnúť a tváriť sa, že im ide o blaho občanov. Napr. v mestskej časti Nové Mesto dostávajú lukratívne zákazky starostovi mecenáši z kampane, úradníci z miestneho úradu, príbuzní poslancov atď.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava