SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Riaditeľ gymnázia: Učiteľ hľadá druhú prácu, aby mal na električenku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť

 

400 € čistého pre človeka s VŠ vzdelaním 2. stupňa?! Koľko % z HDP ide na školsvo v porovnaní s okolitými krajinami? Pri takýchto podmienkach idú robiť učiteľov naozaj len tí, ktorý majú k tomu vzťah a môžu si to dovoliť (sú dotovaní bývaním u rodičov a pod.). Potom tí, ktorých nikde inde nezobrali, čomu bude zodpovedať aj kvalita ich práce. Je mi učiteľov ľúto, ich práca je dehonestovaná a pri takýchto podmienkach zákonite musí klesať aj kvalita vyučovania, ak vezmem v úvahu tú nemotivovanú a prípadne aj neprofesionálnu časť učiteľov. A najmä mi je ľúto celého štátu, lebo nekvalitné vzdelanie znamená že si to odskáču naše deti a tým pádom aj celá spoločnosť v budúcnosti.
 

 

Len na porovnanie: ako vodic MHD v Bratislave som pred siedmimi rokmi zarabal v cistom v prepocte okolo sedem stoviek. Nechapem ako je mozne, ze skolstvo u nas vobec este funguje, a hlavne veci ako jazyky alebo informatiku este ma kto ucit.

No, ale hlavne ze 400 milionov na olympiadu sa najde jednym vrzom...
 

UCITELSKÉ PLATY

páni učitelia a kolko myslíte, že v čistom zarábajú iní vysokoškolsky vzdelaní ľudia v štátnej správe na slovensku na katastroch, na daňových úradoch a pod.? častokrát vyštudovali omnohoa náročnejšiu školu než bola tá vašapedagogická fakulta....prestante vidieť len seba... nie ste pupok sveta, študenti sa aj tak všetko môžu a väčšinou aj naučia sami doma
 

Ďalší týpek, ktorý je mimo reality

"Zabudol" povedať, koľko papierovej byrokracie musí učiteľka robiť, jasné jeho sa to netýka, učiteľky makajú na papierovačkách aj za neho. Neviem si predstaviť, ako môže učiteľka robiť ešte inú prácu, ked do noci treba robiť papierovačky a prípravy a opravy . Ten týpek nemá o tom ani šajn. Nie sú mnohé výučbové materiály, učebnice, to všetko si učiteľky musia pripravovať na každú hodinu sami, pripravovať testy, vyhodnocovať ich, robiť prezentácie, zhánať materiály, tak ja neviem, o čom ten týpek kecá, že učiteľka robí ešte pomimo iné zamestnanie. To kedy ? V noci? Ale potom kedy spí? Učiteľka od rána do poobedia vyučuje, dajme tomu do pol tretej, potom robí byrokratické papierovačky dajme tomu do pol štvrtej, potom bud ostatne v škole robiť si prípravy na vyučovanie do večera alebo do večera- do noci to robí doma, tak neviem, ako môže robiť dalšie zamestnanie. Má ten týpek vôbec predstavu o školstve, o výučbe, papierovačkách, prípravách, kreditoch vôbec predstavu? Ako vidím, je mimo ako ľudia na ministrestve a školských úradoch.Nemá pojem ani o kreditných príplatkoch alebo "zabudol" povedať, že max. príplatok je 60 kreditov, ak ich učiteľ získa , viac zaplatené nedostane. A Vie ten týpek, aká je morálka žiakov, ako je systém zdevastovaný financovaním na žiaka, kde sa prímačky zrušili a robia sa nábory ?! Tu vôbec neide o 5 či 10% zvýšenia platov, tu ide o celý skazený školský systém! Ministri, riaditelia, úradníci si hovejú a nič nerobia za super platy a učiteľky makajú od tmy do tmy /od rána do noci/ a ešte znášajú príkoria od nich aj od nepostihnuteľných žiakov.
 

?????

Tú administratívu robí každý deň? Opravuje každý deň? Materiály zháňa každý deň? Ty si nám tu predostrel jeden kompletný príklad nemožnej učiteľky, ktorá si nič nevie racionálne zorganizovať. A tie prijímačky kto zrušil? To by bolo zaujímavé vedieť. Kto pos ral morálku rozmaznaných detičiek? Aj to by bolo zaujímavé. Školstvo si pokazili sami neustálym znižovaním náročnosti a korupciou od niektorých rodičov majúcich svoje ratolesti vychované ako Luciferov. Kedy ste dali naposledy také výchovné zaucho? Jáj, vy neviete čo je to?
 

to je ešte nič

Niektorí ľudia pracujúci v SNG v BA zarábajú 350-380 euro. Je tam kvalitné vedenie a za 2 roky vedenia účelovo totálne zdevastovaná SNG.
 

 

gratulujeme vsetkym vladam, ktore kontinualne znizovali podiel verejneho sektoru na slovensku a vsetko rozpredali, coho dosledok zneme dnes, nie je penazi vobec na nic, v zdarvotnictve je malo, v skolstve je malo, na dialnice je malo, keby si ti mudri modraci okolo miklosa a spol uvedomili, ze na to, aby ekonomika rastla musi aj investovat, tak by sme dnes nemuseli vsetci plakat, ze ucitel nastupuje s platom 500 eur ...
 

 

Ty si co?? Nejaky nedorobeny potrat,alebo co?
Lebo to mas v hlavicke uplne vygumovane.Co to tu pises za nezmysly??
 

...

1 ) učiteľ spravidla robí prípravy na vyučovaciu hodinu každý deň. Ak má 4 rôzne vyučovacie hodiny, musí vypísať 4 lajstra. Za deň ! Na každú odučenú 45 minútovku je to zhruba hodinu a pol jedna príprava. Ak má 6 vyučovacích hodín, musí vypísať šesť lajstier. Ak nemá hodinu, nemusí robiť nič. Zápis do triednej knihy musí tiež robiť každý deň.
2 ) Keď som učil, mal som na starosť celý druhý stupeň ZŠ , to bolo dokopy asi 20 tried. od 5 - 9 ročníka sakaždý deň našla trieda, čo písala písomku.
3 ) Zostavenie učebno tematického plánu mi pri 12 hodinovom zaťažení trval 3 dni. A to ešte musím brať do úvahy byrokratov ako ty, ktorí si myslia, že všetko vedia zorganizovať a potom budú mať orgazmus z toho, že prázdnu triednu knihu nevyškrtal z prava do ľava, ale naopak.
4 ) Priznám sa, že niektoré decká by zaucho zaslúžili, ale v našom školstve sú fyzické tresty ZAKÁZANÉ. Už nebudem rozoberať, čo by sa stalo, keby z tej výchovnej facky mal nejaký zdravotný problém. Právo mlátiť a vychovávať deti nech zostáva rodičom..

Vy sa snažíte prezentovať ako ako super organizátor, ale úprimne, ani ste si nedali námahu zistiť absolútne triviálne a základné fakty.. Ak nepoznáte fakty, nemôžte nič dobre zorganizovať, takže nabudúce by som poprosil, aby ste si 5 x prečitali, čo vlastne píšete. Pretože toto, čo ste napísali vy by napísal len absolútny diletant

Ináč, v článku ten riaditeľ konečne napísal realitu ohľadom platov. Žiadne 700 , 800 , 950 Eur brutto, ale 508. Keď som učil, viac som nikdy nevidel. Preto som sa na to vykaslal, ale učiteľom držím palce, a nech zrušia svoje zradcovské odbory.
 

Za každeho žiaka

2 eura na mesiac pre učitela od rodičov zaplatenych ich detmi. Ostane v hanbe vlada aj odbory a predite sa syndromu vyhorenia daneho profaka. Dane a ich prerozdelovanie je evidentne neefektivne.
 

 

Takže namiesto toho, aby učitelia chceli menej byrokracie vlastne len chcú, aby im tú byrokraciu niekto lepšie zaplatil, chápem to správne?
Ciže učiteľov budeme platiť dobre za prekladanie papierov a nie za učenie.
 

neviem ale ty

asi poriadne nečítaš. Môj príspevok hovoril, že učiteľ má priveľa papierovačiek. 70 % jeho činnosti nieje spojenné s priamym vyučovaním. UŽ TERAZ je učiteľ viac byrokrat, ako "učiteľ". Je to správne ?

1 ) Naozaj pokladáš za správne, že do výučby ti kecá úradník, čo nikdy nestál za katedrou ? Je správne robiť s učiteľa nekompetentného blba, ktorý si musí nechať diktovať od diletantov,co nikdy neučili ? Ńebola by to až taká tragédia, ale ešte aj toho byrokrata zaujíma správne vyškrtaná triedna kniha, ako vyučovací proces.
2 ) Ďalej - kreditný systém - ako si doplňujú vzdelanie - učiteľ príde na nejaky kreditný seminár, kde mu nakecá nejaký zaplatený úradník o tom , ako má motivovať, ale nik mu nepovie ako. Úradník dostane svoje peniaze, výsledný efekt 0.

Na školstva sa už teraz nabalujú záujmové skupiny ( napríklad učebnice môžu len od jedného dodávateľa, čím nieje snaha šetriť + dodávky - nič )


Pokiaľ ide o mňa, keď som učil, uvítal by som menej byrokracie. Keď som nespokojný s platom, tak idem robiť niečo iné, lepšie zaplatené. Učiteľov podporujem len z jedného dôvodu. Keby každý urobil to čo ja, tak tvoje dieťa je doma, a nemáme žiadne školstvo. Generácia, čo neovláda žiaden jazyk v školstve tiež raz skončí ( pretože to je hlavný problém, prečo mnohí moji spolužiaci si nenájdu nič iné ) a potom bude zle.
 

 

To ty asi riadne nečítaš. Tvrdíš, že teraz učiteľ 70% času netávi učením. A ja dopĺňam, že namiesto toho, aby učitelia štrajkovali za menej papierovačiek štrajkujú za vyšší plat. Teda z toho logicky dedukujem, že štrajkujú za to, aby im lepšie platili za prekladanie papierov.

1, nepokladám za správne, že učiteľom do výučby kecá úradník. Nechápem, ale prečo jednoz z požiadaviek učiteľov pri štrajku nie je aj zmenšenie byrokracie. A keďže za to neštrajkujú predpokladám, že im súčastný stav vyhovuje, len chcú mať za túto byrokraciu lepšie zaplatené.
2, kreditný systém kritizujem odkajživa. Ale to neznamená, že by sa učitelia nemali viac vzdelávať.

Na školstvo sa nabaľuje najvčšia záujmová skupina, a to štát. Kým nebude zo školstva odstránený vplyv štátu, nič sa nezlepší.

Keby každý učiteľ opustil svoju prácu, mali by sme akurát kopu nezamestnaných učiteľov. A moje deti by dostali kvalitné vzdelanie doma alebo v súkromnej škole.
 

uprimne..

daj prednost sukromným školám. Zasa, štátne školstvo je zväčšia mafia..ešte aj miesta po znamostiach ... A stači si pozrieť odbory.. Takým "deformovaným" ľuďom by deti nezveril..

Ale držim palce :D
 

?????

Tak keď vám príprava na 45 minút trvá pol druhej hodiny, ani sa vám nedivím, že ste to nezvládali a tak ste tým museli seknúť. Toľko času na prípravu nepotrebuje ani študent pedagogickej fakulty, keď ide na prvé praktické vyučovanie, kde mu prípravy kontroluje vedúci praktického vyučovania.
A tá škola má všetkých začínajúcich učiteľov, alebo aj nejakých "matadorov"? Som tiež učiteľka, ale na perfektnej škole s perfektným riaditeľom a nie v Bratislave.
 

no

pokial ide o administratívu, použival som Powerpoint. Dnes sme ľudia 21. storočia, prečo učiť spôsobom , ako pred rokom 89 ? Premietnuť obrazový materiál je určite pôsobivejšie, ako to, čo si vy načarbete, nehovoriac, že aj žiaci z tej "mojej" prípravy by mali ďaleko viac, ako z tej Vašej. Ak ste teda počuli niečo o IT. To však s hladanim vhodných máp a snímkov ( dejepis - geografia ) neurobíte za 45 minút. Toto, si ja predstavím pod slovom príprava. Rád by som teda videl vaše prípravy ( respektíve Vaša kombinácia by ma zaujímala ). Angličtinár strávi nad prípravou viac času, ako dejepisár, či nebodaj učiteľ etickej výchovy.
To, že vy zbúchate nejaké lajstro, ktoré ani nepotrebujete a najmä bez výpovednej hodnoty ( t.j. kecy ako motivovať, zaujať atď ) je len vyzitka vašej práce. Mne išlo o to urobiť aj ten dejepis zaujímavý ( dokonca aj zastrielať si s historickej muškety má niekedy svoj význam ). Ale to potrebuje poriadnu prípravu, nie niečo odfláknuť, potom sa postaviť pred triedu s kameným ksichtom, odrecitovať rozprávky, a zaliesť do kabinetu. Vďaka takým "učitelom" , ako ste vy s vašimi názormi je preto nutná poriadna reforma školstva nielem tým, že do neho nalejem finančné prostriedky, ale aj z vnútra, personálne ...

Pokiaľ ide o zvládanie, práve oproti "veteránom" , ktorí sa tam neohriali ani dva týždne som to zvládal dobre. Mimochodom, učil som na škole, kde boli chalani s problémovým správaním. Nespokojný som bol s platom..tak namiesto štrajku som to nechal tak. Základná otázka - prečo by som mal jednu prácu robiť za 500 , keď mi na logistike s mojimi znalosťami a plynulou angličtinou dajú 1300 ? A narozdiel od väčšiny aj mojich bývalých kolegov, nepotrebujem na to štrajk.

Kedysi sa hovorilo, že richtár, knaz a učiteľ sú najmúdrejší v dedine. Ako je to dnes ? Kopa absolventov sa nevie chytiť ani v inej práci, pretože zo škol chodia nedostatočne pripravení. Ani nie tak po odbornej stránke, ale najmä jazykovo a IT.Pre toto dnes učitelia nemajú také uznanie, ako kedysi.

Takže, veselo si môžte lichotiť , ako skvelo robíte svoju robotu, a ako usilovne zvládate nezmyselnú byrokraciu namiesto toho, aby ste sa zamysleli nad tým, aby žiaci mali Vaše hodiny radi, a aby boli zaujimavejšie. Nech Vám to vydrží. Ale aj vďaka Vašim názorom majú učitelia taký štatút, aký majú.

Ale pokiaľ ide o zvyšovanie platov, v tom učiteľov podporím. Ale nie vašich skorumpovaných odborárov čo Vás predávajú 20,čo rozkradli odborové príspevky tak, že po troch dňoch štrajku musia učitelia štrajk prerušiť. Aj vďaka ich kiksom Vás málokto bude brať vážne.

Česť práci a modernému školstvu , kde sú ľudia s otvoreným zmýšlaním, ovládajúcich IT a bez zbytočnej byrokracie zvlášt.
 

?????

Kto napíše vYzitka a zalieSť, sa nemôže hrdiť titulom učiteľ. Preto musel zákonite učiteľský stav opustiť. Lebo to nezvláda. Darmo sa tu hrdí schopnosťami IT, či angličtinou. S takým prepytujem učiteľom sa nemám o čom baviť.
 

..preklepy

robí každý, a úprimne , ja mám toľko slušnosti, že napíšem aspoň kombináciu. Čo tak sa pochváliť svojimi reálnymi schopnosťami , alebo aspoň kombináciou ? Predpokladám, že sociálna práca a odborová činnosť. Vy sa ani nemusíte so mnou baviť, príspevok hore vyjadril presne to, čo si mnoho ľudí mimo školstva myslí. Ináč, svojho času vyšiel pekný článok, kde ma zaujala jedna veta :

"Schopný človek dokáže presadiť svoje veci a za svojimi krokmi si stojí. Neschopný vyhľadáva sebe rovných a do zblbnutia bazíruje na triviálnostiach." Vašou poslednou reakciou ste ukázali, do akého tábora patríte. Žiadne zamyslenie nad tým , či je všetko o.k , žiadna sebareflexia, dokonca ani náznaky kontaktu s realitou.

Takže aby bolo jasné, ja sa nehrdím titulom učiteľ. Ja som nemal žiadnu robotu vybavenú po známostiach a nemusím byť celý život v miernom predklone. To, že som sa dostal na školu, kde nik učiť nechcel, že som tam rok vydržal a následne som nebol spokojný s výplatou pri podpisovaní mojej zmluvy je môj problém. Keď jednoducho mám na viac, idem na viac, a nebudem nariekať, ako strašne slabo som zaplatený.

A čo ma naozaj najviac zarazilo : Ak učiteľka v 21. ( ! ) storočí mi tvrdí, že IT a jazyk netreba v 5,5 mil. krajine - niečo také ako vy nepatrí za katedru, ale do výroby za pás. Mrzí ma len to,že také niečo ,nazvem to "učitelka" deformuje mozgy mladých ľudí.

Vy ako nositeľka nových myšlienok by ste mala mať otvorenú myseľ, a hlavne mať kontakt s realitou. Tá je Vám zrejme absolútne cudzia. Stači sa pozrieť na Vašu karmu, pritom však iní Vaši kolegovia kontakt s realitou nestratili. Tým všetka česť.

Trochu upravím výrok mjr. Halušky z Čiernych barónov ( dúfam, že si zasa vypočujem kritiku na gramatiku ) : " Vy tuná musíte zostať učiť, lebo v civile by ste sa nedokázali uživiť."

Tak nech Vám ten život v predklone rýchlo ubieha.
 

?????

Kto iný má ovládať pravopis ak nie učiteľ? Tie perly nesúvisia vôbec s preklepom. Preklep je napríklad prelkep a podobne.
Keď si zvedavý na moju kombináciu, tak ako bývalá vrcholová športovkyňa učím biológiu a telesnú výchovu.(mala som aj tú česť reprezentovať Slovensko a počuť hymnu na moju počesť.)
A ešte ma pouč, že akým spôsobom si dospel k názoru, že ja tvrdím, že IT a jazyk netreba v 5,5 mil. krajine. Žasnem nad tvojou logikou.
 

 

luki19, je super, že si dávate na svojej práci záležať, ale ak si urobíte powerpointovú prezentáciu, urobíte si ju raz, Nemusíte si každý rok robiť úplne novú. Tým pádom každý rozumný človek uzná, že začínajúci učiteľ má rozhodne viac práce. Ale po roku a viac už rozhodne učiteľ nepotrebuje takú prípravu ako keď začínal.

Mimochodom, v akejkoľvek práci v ktorej začínate a tá práca je náročnejšia, nemyslím teraz predávanie v obchode, tak musíte zo začiatku pracovať viac, vzdelať sa, nájsť si svoj štýl práce. Nie j to nič výnimočné.

A dôvod prečo už učitelia nie sú vedomostnou elitou je jednoduchý, nemajú na to vedomosti. 20 rokov opakovať to isté nie je zrovna ukážkou vzdelanosti. A navyše, dnes existuje internet, učitelia rozhodne nie sú jediným zdrojom informácií, ako kedysi.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME Bratislava