Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bez bytu zostanú stovky ľudí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Kolega, a vy ste museli riešiť
alebo ste dostali od komunistov králikáreň?
perxid
<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ja som si ho musel kupit na hypoteku, ty tlk
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Restitucie! ACH! Uz je 23 rokov po pade rezimu a nic sa nedeje. Majitelia domov su ti naposlednejsi a diktovat budu arogantni najomnici. Kedy sa uz tento stat spamata a zacne si vazit sukromne vlastnictvo? Moja teoria: stat stale caka a caka, lebo vie, ze ti najomnici su stari ludia a cim dlhsie bude cakat, tym menej problemov, lebo zomieraju.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ake sukromne vlastnictvo? V state, kde sa mozes akurat tak modlit, aby sa tmavi osadnici nerozhodli postavit na tvojom pozemku barak lebo s tym nic nezmozes? V state, kde ta potom dotknuty pozemok donuti stat predat pod cenu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A este by som prijal clanok, kde by sa popisali 2 rozmery: po prve - spravanie a poziadavky najomnikov, vysku ich najomneho a po druhe: osudy ludi, ktori dostali domy po revolucii v historickom centre a musia 1/4 storocia zit niekde vo Vrakuni a pritom su LEGALNI vlastnici budovy v centre! A zametaju s nimi najomnici. Kedy sa o tom zacne hovorit nahlas?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

cigani

jak to, ze na byty pre ciganov je vzdy dost panazi, ale pre 700 slusnych ludi nie ?
Fuj, hanba tomuto statu !!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

cigáni?

Asi má pravdu tu jeden diskutujúci, že obyvatelia reštituovaných bytov nie sú celkom bežný ľudia. Asi medzi nimi nenájdeme pôvodom chatrčových cigánov.

Pravda, až na výnimky. Počul som o prípade z ranných čias krátko po nežnej, keď sa do banky dostavil chlapík s papiermi, že reštituoval činžiak. Použil ho na pôžičku 5 miliónov korún. Keď ich dostal, nezaplatil ani jednu splátku a povedal, že si môžu činžiak nechať.

Nabehli tam bankoví úradníci a z každého okna sa na nich pozerala tlupa cigánov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zatial som si precital iba

reakcie vycitave a popisujuce ako ma clovek zlu vlastnu situaciu alebo ake je to nespravodlive dnes a ao bolo v minulosti.
--
A nevidel som este ze by niekto spisal hlavne typy ucinkujuich v tomtoscenari. lebo az potom by sa dali vobec ZACAT hladat nejake racionalne navrhy RIESENIA (nehovorim spravodlive pre kazdeho jedinca ale aspon racionalne) . Takze koho tu vsetkov scenari mame:

A) Legalny dedic nehnutelnosti z titulu restitucie

B) Komunisticke vlady - ktore rady rozdavali z cudzieho , byty a domy najprv protekcne znamym a potom kde tu aj proletarskemu a dochodcovskemu zvysku

C) Vlada porevolucna ktora umoznovala z istej casti odklupenie az za nehorazne nizke ceny ale iba tie nerestituovane byty.

D) Vlada sucasna ktora je presvedcena ze UPLNE vsetko sa da vyckat a samo-vyriesit s hlavou strcenou v piesku a kedy tedy nieco pikatne okomentovat (väcsinou neschopnost nejednotnej pravicovej marnivej
rozhadanej opozicie)

E) Ludia ktori mali vela vyhod za komunizmu a vela aj po pade komunizmu - tych lutovat netreba

F) Nestastnici ktori ozaj si nezasluzili byt hore dole posuvani, boli radi ze su radi ze maju nejaky pribytok, ale sotva sa nejako udomacnili nie svojou vinou su obetami vlny restitucneho CUNAMI
--
Haaa, a teraz babo porad.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rozhodne nie je šťastné riešenie

jednu krivdu odstraňovať druhou krivdou. Nájomníci iných štátnych a družstevných či podnikových bytov dostali možnosť odkúpiť si byty za zlomok trhovej ceny. Z tohto boli vylúčení len nájomníci bytov, ktoré spadali do reštitúcií, takže táto skupina bola diskriminovaná. Je mi jasné, že sa to niektorým tuná diskutujúcim nepáči, ale je to tak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Majiteľov družstevných bytov si do

papule neber. My sme riadne platili anuitu, boli to za socíku riadne prachy. A závodné byty? Dávali ich (v roku 1988 som končil fakultu) napríklad Chemko Strážske, JE Jaslovské Bohunice, alebo ZTS Prakonice, V BA aj tak nikto takže si mohla brať tie Prakonice a nemusela si nariekať.
Takisto na Vás ... majitelia rodinných domov.
Vieš čo, dohodni sa s nejakým komunistom, čo má dostal štátny byt, nech si ťa zoberie, že ty si nemala možnosť odkúpiť byt. Mali by Vás povinne pridelovať bývalým fízlom, vojakom a komunistom, keď sa neviete postarať o bývanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nedá sa všetko a všetci

hádzať do jedného vreca. Treba napríklad naštudovať legislatívu z minulosti a zistili by ste, že aj majitelia družstevných bytov boli pri získaní bytu do osobného vlastníctva zvýhodnení. Existoval dokonca zákon, keď týmto nájomníkom muselo družstvo družstevný byt odovzdať bezodplatne a zaplatiť za nich aj vklad do katastra. Druhá vec je, že nie všetci o tom vedeli. Ale hovorí sa, že neznalosť zákona neospravedlňuje. (Napr. výpočet penzie počas ministrovania p. Kaníka, zákon trval krátko, vedelo o ňom málo predčasných dôchodcov, ktorým dnes tí ostatní môžu len závidie a pracovať ďalej.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Družstvo odovzdalo

Byt bezodplatne až po uhradení zostávajúcej platby za byt. Ak sa niekto chcel uchádzať o družstevný byt, najprv zaplatil členstvo v družstve, čo bola zhruba tretina ceny bytu. A potom niekoľko rokov čakal, kým sa jeho byt postaví. Preto mnohí vstúpili do stavebného družstva už ako 18roční. Druhú tretinu ceny bytu bolo treba zaplaiť pri prevzatí bytu. Zvyšok sa splácal ako tzv. anuita. Okrem splátok dvoch pôžičiek teda človek splácal anuitu , prispieval do fondu opráv, ale aj platil spoločné prevádzkové náklady bytového domu.
Bezodplatné odovzdanie bytu znamenalo, že sa za súvisiace administratívne úkony neplatilo nič. Už sa nepamätám, kto platil vklad do katastra , ale to nebol nijaký mimoriadne veľký peniaz. Kto už anuitu splatil, nemusel už samozrejme doplácať nič, lebo stavebnému družstvu nič nedlžil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nechápem prečo sa má mesto postarať

o nájomníkov. Ak tí bývajú v bytoch, ktoré nie sú ich majetkom, tak nech si nájdu iné na bývanie. Každý by sa o bývanie mal postarať sám a je jedno, akého je veku a koľko má detí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nečudujem sa Vám,

keď by ste bol(a) v mojom veku, poznali by ste minulosť a vedeli, ako sa vtedy prideľovali byty. Ak by Vám to dnes niekto vysvetlil, verím, že by ste to pochopila.
Je to niečo podobné, ak niekto dnes pozoruje družice, raketoplány, tryskové lietadlá a na druhej strane nebude chápať prečo s takýmito lietadlami nebojovali v prvej svetovej vojne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

OK+

s tými raketami ste mu to natreli. Maugli ešte netuší, že za chvíľu bude aj on starý a asi nebude mať dosť nahrabané.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

S bytami to nebolo po roku 1989

veľmi spravodlivé, ale to už písali viacerí diskutujúci....Je úplne nanič porovnávať bývalý režim a súčasný, pretože oba boli nastavené diametrálne odlišne, pre iné skupiny obyvateľstva, mali úplne iné priority, iné ekonomické, politické a možno vtedy aj vojenské prostriedky a pod. Je asi jasné, že tomu, komu sa dnes žije veľmi dobre (napr. "úspešne" podniká, sypú sa mu peniaze a môže si kúpiť takmer všetko, ako vidno na Slovensko asi aj tú spravodlivosť), tak ten hodnotí kladne súčasnosť (bagatelizuje niektoré problémy chudobných, že si sami môžu zato, kde sú, že sa majú viacej snažiť, hýbať zadkami a pod.,) a naopak ten, komu sa žije dnes zle, t.j. ledva prežíva, s veľkými dlhmi a takmer žiadnou perspektívnou získať viacej peňazí do budúcnosti, tak ten nebude chváliť súčasné ekonomické výsledky a nostalgicky viacej spomína za minulým režimom, kde bolo predsa viacej asi toho, na základe čoho vyhral aj Fico v ostatných voľbách: istoty a zamestnanie takmer pre úplne každého... Všetko má svoje za aj proti, ale je jasné, že po roku 1989 nové zriadenie stavalo podstatne menej tých bytov pre obyvateľstvo, je ich menej a ak sú, tak sú veľmi staré... Argument, že je nás menej, že sa menej rodí detí je len sčasti pravdivý... Lebo bytov je menej ako sú potreby ľudí, lenže len málokto má na ten byt peniaze.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pred pár týždňami

v českých novinách vyšiel článok, že ľudia tlačia na developerov, aby stavali menšie byty. Nestíhajú platiť. U nás sa v časopisoch ospevujú 100-miliónové byty aké má Sklenaříková, lenže v novinách písali, že ľudia požadujú ešte menšie byty ako slávne Havlové králikárne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aj tak to dobabru

72 mil. eur? 95tis. eur na byt, 2,7 mil. korun? Ak stat ani s takto stedrym "odstupnym" nedokaze vyjst. Istotne uz povolali Tomanovu aby nad pripadom stravila 30 hodin denne a co to preprala.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj my sme platili dane - 35 rokov.

Tento problém vytvorili spoločne všetky porevolučné vlády bez výnimky. Zaklincovala to milovaná pani Radičová pod taktovkou dvoch na Slovensku obzvlášť dobre známych "poctivých" politických a ekonomických expertov pánov Dzurindu a Miklóša. Neštastní rodičia. Toto porodiť je iste nie ľahké bremeno. Takáto fajta je aj v iných politpárty, s.r.o., napr. Sulík, ktorý v NR SR otvorene povedal, že sa chce zbaviť/vymaniť spod generačnej solidarity. Škoda, že si to nepovedala jeho/ich mama keď sa narodili. Slovensko by dneska bola kvitnúca záhrada po ktorej by sa prechádzala múdra Šeherezáda. Poďme ale naspäť k podstate reštitúcií. Dovolím si krátko zhrnúť genézu ako som ja prišiel k "reštituovanému" bytu. Ako mladý absolvent vysokej školy som sa oženil, založil rodinu, čakali sme prírastky a hľadal som byt. Moja dobrá a múdra mama s otcom vinkulovala 3 tis. Kčs do bytového družstva keď sme boli malí školáci (v skutku nie malý peniaz). NO NIČ som z družstva nezískal. Až najmladší z nás detí dostal jednoizbový byt. Bývali sme na priváte. Tak som hľadal zamestnávateľa, ktorý by nám pridelil byt. Našiel som. Chodil som po montážach zatiaľ čo manželka bola sama doma s jedným dieťaťom pod srdcom a s druhým v kočíku. Vlastnou prácou, ktorú ohodnotil aj zamestnávateľ v ktorom som robil som si nakoniec tento byt zaslúžil. Byt bol v dome, ktorý bol v dezolátnom stave (potkany), ktorý zamestnávateľ odkúpil podľa vtedy platných zákonov za najvyššiu možnú cenu (žiadne znárodnenie alebo zhabanie). Avšak nasledovala zmena pracovnej zmluvy na dobu určitú, nakoľko som dostal byt, čo bolo v spojitosti so závisťou môjho komunistického šéfa značné riziko. Vysúdil som sa. Súd nariadil poskytnúť náhradný byt. Prišli reštitúcie, dom bol protiprávne reštituovaný a v čase dvakrát predaný. V tom čase si občania kupovali aj po dva byty za 10 tis. Sk bez deklarácie majetku a bez ďalších otázok, ktoré sú dneska kladené nám - nájomníkom v reštituovaných domoch. Zákonom bol zrušený môj rozsudok, aby nový majitelia nemuseli poskytnúť náhradné byty - majetok bol zákonom očistený od bremien (a majitelia stále škriekajú akí sú oni chudáci). Roky plynuli a problém sa nabaľoval, žiadna vláda ho neriešila až prišla milá a vtipná pani Spravodlivá a národom slovenským milovaná - Radičová a s ľahkosťou a humorom vlastným jej manželovi urobila zo mňa a mne podobných občanov/rodičov zlodejov, ktorí sa o seba nestarali, parazitovali na cudzom majetku a iba natŕčali prázdne dlane a zrazu sme boli povinní čosi komusi vrátiť, vraj nám to nepatrí. Naviac z nás urobili parazitov, lebo sme málo platili. Oproti nám stoja istí "pracovitý a vzdelaní" spoluobčania, ktorí od štátu iba berú všakovaké dávky, ktoré im štát veľkodušne priznal z našej práce (nehovorím o niektorých politikoch), ktorým štát pridelil byty zadara, oni byty zničili a štát im zadara stavia rodinné domy - lebo nie sú biely a nepracujú a únia si to želá, aby neprekročili naše hranice. Štát nemá peniaze, obce nemajú peniaze, občania nemajú kde pracovať, ale peniaze majú mať. Odkiaľ? to nikoho nezaujíma. Štát nám jednoducho berie práva. Právo nieje majetok, je to viacej ako majetok, je to to, čo z nás robí slobodných občanov. Teda ak nám niekto berie práva, robí z nás otrokov - otrok ako vieme bol človek bez akéhokoľvek práva, teda aj bez práva vlastniť, ba dokonca nebol vlastníkom toho, čo dopracoval, nebol ani vlastníkom vlastného života. Štát s majiteľmi nám zobral najzákladnejšie právo, právo bývať, mať si kde ľahnúť. Som iba jeden z mnohých. Po celoživotnej práci pre štát máme bez náhrady štátom zrušené nájomné zmluvy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Problém nevytvorili ponovembrové vlády

(nezastávam sa tých grázlíkov) ale KOMUNISTI, tým že zobrali niečo čo nie je ich a dali to niekomu, ako bol tvoj zamestnávateľ , ktorý to úplne neoprávnene dal Tebe. Ja TIEŽ nemám byt od komunistov. Bývam v otcovom, družstevnom. Tak budem žalovať štát, že mi mal dať byt, lebo mi ho kumňusi nedali a budem sa so štátom súdiť, aby mi dal byt za 3 X 10 na 6 SKK, lebo mi to nedal za komunistov. Si to uvedom, tú blbosť. Si dostal cudzí byt, ktorý si ešte zrekonštruoval. To je Tvoj problém. Je mi ľúto. A to si chcel u toho zamestnávateľa robiť celý život? A keď by si išiel do dôchodku, by ti ho nechal, alebo by ho chcel pre ďalšieho? Si celý život chcel chodiť po montážach a nezmeniť robotu, alebo to bolo pohodlné a lacné?
Ak budú kupovať byty tým z BA, aj ja chcem!!! Tiež som žil za komančov a platil dane!!!
Tiež mám právo na bývanie a nie bývať u otca!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Karol, kašli na komunistov

Daj si radšej otázku, ako sa mohli dostať komunisti k moci, keď tu všade máme dookola skvelých buržujov?
 

<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Bratislava