SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V Rači sa už chystajú na vinobranie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

po tom minuloročnom flope

ma tam iste teraz už nikto nenamotivuje (nedostane).
Bol som tam (9/2011) po dlhých rokoch (5-6 rokov prestávky?) a možno pre previdelných náštevníkov bol úpadok nepostrehnuteľný (žaba variaca sa postupne vo vode), mňa však prepad úrovne riadne šokoval.
O komplexnej organizácii nemohlo byť ani reči, maximálne tak skončila pri výbere poplatkov od stánkarov.

Stánkov s burčiakom bolo oproti obvyklému stavu pomerne málo, boli "porozhadzované" - porozmiestňované bez akéhokolvek intuitívneho pravidla, bolo ich potrebné hľadať, konkrétne jednoduché jedlá bolo tiež treba hľadať v neskutočnej tlačenici (najlepšie s detektívom ktorý by si už spravil predošlý prieskum).
Na račiansky burčiak som nenatrafil vôbec (ak by stánkov s týmto burčiakom bolo plno, iste by sa mi to nestalo - a to sme prešli cez celú trasu niektoré jej línie aj 2-4x). Ostatný burčiak boli dosť slušné patoky (testované asi na 4 náhodných stánkoch s názvami tradičných vinárskych obcí - Pezinok, Šenkvice a pod - tuším druhí menovaní predávali ozaj historicky nazriedenejšie čudo, ktoré už ani pôvodne nebolo ani burčiakom, ani vineou, ale asi cukrom s vývarom z ponožiek). Najlepší burčiak zo zakúpených javil len stopy poctivosti, no bol aj tak "nenápadne" riedený.
Ožierať sa nechodím už celé veky, stavu opitosti sa úspešne vyhýbam, "pijem rozvážne" a velmi zriedkavo, no tu som po asi necelom litri burčiakov necítil v sebe ani náznak vypitého alkoholu (zďaleka ani tak, ako keby som pil 10°pivo).
Kde sú tie časy, keď sme sa vyberali "stánok po stánku" ochutnávajúc (za peniaze) burčiaky kde bolo aspoň 80% veľmi dobrých? Ceny za tieto výplachy boli celkovo tiež nepatrične prehnané, dokonca som nenašiel jediného kandidáta, ktorého by som vybral na výslužku vo fľaši na doma (to by ma vysmiali v lepšom prípade, v horšom vynadali že či som stratil chuťové receptory).

Ďalej - nikde! (ani v/pri takých väčších terasách) neboli žiadne toalety, ľudia chodili napr. do prilahlých uličiek za maringotku či čo to bolo na trávu...
Oproti "tradícii" z minulosti, nebol na mieste nikde na letákoch či stojanoch s plagátmi umiestnený žiaden program (aký to kontrast so stavom BA, kde je zbytočných reklám po celom meste dlhodobo asi 1000-násobne viac, než by občan k svojmu životu potreboval), a tak som sa o "nejakej Tublatanke" ktorá tam bola bola ktovie kedy a ktovie kde zašitá (nejde o kritiku hudobníkov), dozvedel náhodne asi až na druhý-tretí deň po akcii. Na mieste to totiž vyzeralo, že program neexistuje (ak si odmyslíme napríklad živé ovečky ktoré boli umiestnené v mikrokošiari a tvorili snáď jediný malý pozitívnejší bod z celej akcie aj pre dospelých) a ľudia sa proste len tak prelievajú ako dav z jedného mesta na druhé.
Ešte pred pár rokmi (a tiež pravidelne predtým) bolo minimálne jedno pódium aj pri kultúrnom stredisku s rôznymi vystupujúcimi. Takže bol program aj na dočasných plagátoch, aj ho človek zachytil a zastihol prirodzene priamo po ceste.

Doprava (MHD) nevykazovala žiadne známky posilnenia, dlhé čakacie doby na spoje + megatlačenice na 1 nohe + napr. pokazený automat na lístky pri zastávke električky v Rači.
A to je zhruba tak 60% negatív, na ktoré som sa bol schopný po takmer roku s touto roztodivnou akciou "račianske vinobranie" rozpamätať.
Len nechápem, čo sa stalo s tradíciou ešte donedávna schopného organizovania - to doterajších Račanov uniesli, znásilnili (alebo niektorí starší asi skutočne pomreli) - a zastúpil ich kto? Žeby nejaký výbor predsedov tried z pomocnej školy? "Môžu sa hanbiť" je ten najmiernejší výrok, aký som im schopný udeliť.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava