SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tam, kde sa betón lial, prežil vesmír (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Hm, až dosiaľ som žil v tom,

že to sídlisko, kde som sa narodil a prežil prvých 15 rokov, je na Račanskom mýte ergo Račku (lebo Februárka ako ulica bola veľmi dlhá a "ísť na Februárku" znamenalo skôr "dostať predvolanie od komunistickej Štátnej bezpečnosti", ale aj preto, že sem patrili aj ďalšie ulice ako Mikovíniho, Sibírska, Rauchova...) a že tie domy nie sú z panelov, ale z liateho betónu, teda nejde o montované paneláky.
Nuž, vďaka SME sa človek učí po celý život.
 

 

tiež som si myslel, že toto sídlisko zahrňa iba domy okolo Račianskeho mýta okolo býv. Pokroku, ale v atlase sídlisk sa píše, že súčasť toho sídliska, resp. jeho ďalšie sektory ležia až po križovatku Pionierska - Račianska - Jarošova (tu sídlisko končí troma vežovými domami a ďalšími sekciovými systému LB za dnešným "Manhattanom"). Ak som pochopil správne, jeden zo sektorov, resp. obytných okrskov tohoto istého sídliska sú aj murované domy so šikmými strechami medzi pedagogickou fakultou UK a objektami policajtov. Teda to sídlisko sa neobmedzilo iba na Račianske mýto a názov Februárka je potom už pochopiteľnejší.
 

Tam sa to ale potom pletie

s legiodomami, predmestskými vilkami z prvej republiky a inou staršou zástavbou. A tam tie reči o sídlisku pre ludí s verejnými priestranstvami, parkmi a sochami až tak veľmi neplatia. Nehľadiac na to, že pre "nás z Račka" to už bol úplne cudzí vesmír. Nikto to nebral ako jedno sídlisko.
Celý život som bol v tom, že "sídliskom" alebo skôr novou štvrťou, plánovanou a realizovanou ako jeden celok, boli iba tie domy z liateho betónu vymedzené Račianskym mýtom, Mikovíniho, Kraskovou a Februárkou. Za Kraskovou už bol iný svet.
 

 

Áno, hoci žijem od narodenia na inom sídlisku v Bratislave, o túto tému sa zaujímam a tiež som si vždy myslel, že tým sídliskom sa myslela iba časť po Kraskovu. Až atlas sídlisk ma presvedčil o opaku, je pravda, že legiodomy a okolitá zástavba to sídlisko prerušuje, preto to na nás nepôsobí ako jeden celok.
 
Hodnoť

re: liatie betónu

zase ten nezmysel o tom, že sa prvý raz uskutočnilo počas výstavby na Februárke,
betón v rôznych verziách sa používa od r. 1753, odvtedy sa "leje", lebo bez toho sa nedá vyrobiť monolit, alebo prefabrikát,
výstavba na Febuárke začala v roku 1958,

prvýkrát sa uplatnil priečny nosný systém s len 15 cm hrubými nosnými stenami, ktorý bol kombinovaný s montovaným keramzitbetónovým obvodovým plášťom,
ako monolitické, v článku liaty betón, sa zhotovili nosné steny, z dôvodov tepelnej izolácie sa v miestach prekrytia stykov prefabrikátov betónovali rebrá vystupujúce pred fasádu,

tu sa pri hromadnej bytovej výstavbe prvý raz použil priechod z kuchyne do kúpeľne,
 


Najčítanejšie na SME Bratislava