SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bratislava bude preverovať jedlo seniorov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ach jaj...

:)))
 
Hodnoť

 

Tí dôchodcovia v zariadeniach predsa neboli bezdomovcami, mali byty, ktoré buď predali a majú peniaze alebo nechali deťom, ktoré by sa mali o nich postarať alebo aspoň prispievať na starostlivosť (vyživovacia povinnosť platí nielen pre rodičov maloletých detí ale aj pre dospelé deti vo vzťahu k rodičom). 400 eur mesačne za bývanie, opatrovanie a stravu sa im zdá veľa a mesto im má prispieť? A kto prispeje dôchodcom, ktorí žijú vo vlastnom byte (dome), za ktorý musia platiť všetky služby (voda, plyn, elektrina), údržbu, sami si platia za stravu, lieky ....
 

 

Každý si byt kúpiť nemohol, dom, do ktorého sme sa my nasťahovali po výmene bytu, bol zprivatizovaný. Majiteľ rozoslal výpovede starým nájomníkom a mesto ešte stále nemá náhradné byty a zrejme ich mať tak rýchlo nebude.. To je pre starého človeka lahôdka, čakať, kam pôjde v osemdesiatke... (Išla som do dôchodku tesne po revolúcii a nestihla som si našetriť nejaký ten miliónik na garzónku.) Preto - a pre zdravotné problémy - som išla do Domova seniorov. Tu sa tiež platí okrem nájomného strava, lieky, elektrina, atď. Prepáčte, ale myslím, že nemáte predstavu o probléme, o ktorom tak suverénne diskutujete...Mimochodom, nikto nemusí bývať v rodinnom dome, ak na to nemá, môže ho predať a ísť do malého bytu s menšími nákladmi.
 

 

A tomu dôchodcovi, ktorý sa presťahuje do malého bytu, prispeje obec na jeho životné náklady?
Mimochodom, tesne po revolúcii nestála garzónka milión, 3-izbové byty sa v Bratislave predávali za 300 tis.
Sk. Z bytov, ktoré sú v reštituovaných domoch nikoho napriek výpovedi nemôžu vyhodiť na ulicu, kým im obec neposkytne bývanie, takže ani tu nie je dôvod na vyplakávanie.
 

 

Mesto aj štát si konečne musia uvedomiť, že dôchodky, ktoré dávajú týmto starým ľuďom, z ktorých zrejme všetci pracovali celý svoj aktívny život, mnohým nestačia ani na skromný život. Mnohým nemôžu prispievať ani ich príbuzní, pretože sú nezamestnaní a sami majú existenčné problémy. Tomuto štátu drvivá väčšina týchto seniorov odovzdala celý svoj pracovný život. A štát im teraz nevie zabezpečiť ani základnú kvalitu dožitia? Tak to je veľká hamba takému štátu.
Hlavne ide o to, aby peniaze, ktoré seniori zariadeniu platia boli efektívne využívané, aby sa na nich neobohacovali rôzni súkromní podnikatelia. Aj služby, za ktoré seniori platia, musia byť kvalitné. To závisí od neutálej kontroly a dohľadu nezávislého orgánu, resp. vlastných príbuzných. Sťažnosti či už seniorov, alebo ich príbuzných, musia zodpovední pracovníci brať vážne, zaoberať sa nimi a hľadať možnosti na zlepšenie. Klasický je dialóg, z ktorého sťažovateľ vyjde ako porazený.... a ďalej nemá chuť sa angažovať. Mnohí sa z tohto dôvodu vôbec neohlásia... TAk ako chceme potom hľadať možnosti zlepšenia aj za daných existujúcich podmienok? Som presvedčená, že tie možnosti tu sú, sú v nás všetkých, ktorých sa tento problém dotýka.
 
Hodnoť

RE:

seniori radsej nemali ukazat co obeduju, neviem ci dnes po tomto este nieco zjem :/
 


Najčítanejšie na SME Bratislava