SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Poslanci sa budú zaoberať petíciami (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

zákon Fed. zhromaždenia ČSFR č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení n. p., jeden z "výdobytkov" "Novembra", neustanovuje žiadne limity počtu podpisov petície, aby sa ňou orgán, ktorému je určená, zaoberal a vybavil ju ((neznamená, že akceptoval)). Takže politický kabaret na magistráte HMB zase vyhedžoval novinku, idúcu nad rámec zákona...
 
Hodnoť

 

Z článku to nebolo úplne jasné, ale každou petíciou sa Magistrát zaoberá. Kvórum bolo stanovené len pre petície, ktoré má prerokúvať zastupiteľstvo.
 

 

zo zákona vyplýva, že orgán, ktorému je petícia určená, je povinný ju prijať. Platí to aj pre orgán obce - zastupiteľstvo, bez ohľadu na to, aké číslo si jeho členovia vyhedžovali a odkývali.
 
Hodnoť

 

Zásady, ktoré prijalo zastupiteľstvo sa týkajú aj petícií, ktorých adresátom je magistrát a jeho útvary, primátor, či mestské organizácie. Tieto by sa v zmysle zákona na zastupiteľstvo nedostali. Preto je to tak.
 

 

To, komu organizátor petíciu adresuje (ktorý orgán sa žiada petíciou o niečo), je vecou a zodpovednosťou tohto organizátora - ak nechce riskovať odmietnutie petície za nepríslušnosť. (Ten, kto petíciu prijal a zjavne k nej nie je príslušný, je povinný ju bezodkladne postúpiť príslušnému orgánu.) Takže zastupiteľstvo zásadami prekročilo svoju pôsobnosť, vstúpilo de-facto do sféry organizátorov petície, ktorí tiež majú isté povinnosti a majú zachovávať adresnosť - ak nechcú zavádzať osoby, ktorých podpisy získavajú a získali...
 


Najčítanejšie na SME Bratislava