SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mária Terézia má byť na bratislavskom nábreží dlhšie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Nech si tento nepodarok dajú do záhrady a nech si pri ňom robia grilovačky a onanujú nad podobnými nezmyslami
 

buďme veľkorysí -

onanovať nemusia :)))
 
Hodnoť

AKtivisti...

Vedenie mesta chce s AKTIVISTAMI združenými v Bratislavskom okrášľovacom spolku diskutovať... S ktorým? S Jakabovičom či Tkáčom?
 

neee - dost bolo aktivistov

... diskutovat... ale predtym by sa mali poucit od aktivistov (p. pauliniova & co.), ktori statocne bojuju uz roky za bratislavske pko - urcite dostanu vedenie mesta do slepej ulicky (po vyvolanej diskusii dokazali trt makovy)
citaj: http://bratislava.sme.sk/c/607...
 
Hodnoť

 

Socha Marie Terezie z bakelitu.
Fakt by ma zaujimalo, co si o tomto cirkuse myslia Rakusania. Tipujem, ze nas maju este za vacsich blbcov, ako si povodne mysleli.
 

socha, ktorá je

teraz na nábreží je len tretinová, je tam len dočasne len preto, aby sa verejnosť oboznámila s celou problematikou. Navrhovaná socha bude z Carrarského mramoru, tak ako pôvodná. Ak si o nás myslia, že sme blbci, tak len kvôli tomu, že si vôbec nevážime našu spoločnú históriu, viď Vaša poznámka
 

Matko, netusis ze Rakusania by neprisli

na odhalenie pamatnika nasej spolocnej historie, myslim tym oficialne zastupenie napr. Samospravy alebo statu, oni sa vysporiadali s Habsburgovcami za 1. Republiky
 

ale v tomto prípade

je úplne irelevantné, či by Rakúšania došli, alebo nie. Tu o to vôbec nejde. Tu sa jedná o naše vysporiadanie s Habsburgovcami, resp. o Bratislavu a Máriu Teréziu, pretože bez nej by toto mesto nebolo tým, čím je teraz, v tom dobrom slova zmysle samozrejme. A jednoducho Bratislava je jej dlžná primerane dôstojný pamätník. A ešte pre odborníkov na históriu - socha MT nebola zbúraná Bratislavčanmi, ale českými vojakmi, ktorý v tom videli symbol monarchie, proti ktorej oni ešte v tom čase stále aktívne bojovali, keďže stále boli v tom čase pokusy o návrat k monarchii. Tým nechcem povedať, že som za monarchiu, ale že ľudia Bratislavy proti tejto soche nikdy nič nemali a má sa vrátiť. A tí čo v tej soche vidia nejaký symbol maďarizácie tak sú tiež úplne vedľa. Socha bola síce odhalená pri výročí príchodu Maďarov, ale rozdiel bol v tom, že všade po celom Kráľovstve sa stavali Arpádovia a Sv. Štefan, v Bratislave sa postavila MT, lebo ona to mesto pozdvihla a domáci k nej preto chovali patričnú úctu
 

spomen si spoločnú históriou Rakúska a

Uhorska. Preto som ti vysvetlil postoj Rakúskej republiky k predstaviteľom našej spoločnej histórie.
Inou vecou je, že postava MT na tomto miléniovom pamätníku bola analógiou na Sisi, ktorá sa významnou mierou zasadila o Rakúsko Uhorské vyrovnanie, bola totiž najvýznamnejším a najefektívnejším vyjednávačom.
Bolo by vhodné aby historici posúdili, ktorí z panovníkov Uhorska korunovaných v Prešporku bol najvýznamnejší z pohľadu dejín Horného Uhorska a následne vyhľadať umiestnenie, vyhlásiť zbierku a vypísať súťaž na pamätník. To je postup hodný našej histórie.....
 

 

1. Bratislava z roku 2011 nema s Prespurkom z roku 1917 skoro nic spolocne, dokonca ani meno nie.
2. Bratislavcania z roku 2011 nie su v ziadnom pripade potomkovia prespurakov z roku 1917.
3. Slovensko je republika, nie monarchia. Sochy by sme mali stavat tym ludom, ktori sa o Slovensko naozaj zasluzili. Maria Terezia je mozno tiez v tom zozname, ale na takom 150 - 200. mieste.
4. Cely humbuk okolo Marie Terezie je podobna gycovina ako tatransky parcik pri riverparku. Ale niet sa co cudovat, autori oboch "veldiel" su ti isti ozembuchovia.
 

 

Názov Bratislava je od roku 1919, socha bola zbúraná v roku 1921, to len na uzrejmenie. Slovensko je republika, ale táto republika sa len tak z ničoho nič nevyskytla, nevznikla vo vákuu. Vacsina terajších Bratislavčanov nie sú potomkami Bratislavčanov z roku 1921, to je pravda, ale približne 1/4 je. Ešte pred masívnou komunistickou panelákovov kolonizáciou a po odchode nemcov malo mesto viac ako 100 tis. obyvateľov. Mariá Terézia bola najväčšou politickou osobnosťou 18. storočia aj Slovákov, keďže Slováci žili v Habsburgskej monarchii spolu s ďalšími národmi, a Bratislavy o to viac, alebo ak chcete Pressburgu/Pozsony/Prešporka, pretože, aby ste jednoducho pochopili, množstvo tých palácov pri ktorých sa prechádzate v Starom meste boli práve postavené počas jej vlády, pretože z veľkej časti aj tu žila a tu bol aj jej dvor. Slováci nevznikli Ľudovítom Štúrom a od Svätopluka až po Štúra tu nebolo vákuum. Tým nechcem spochybňovať jeho zásluhy, to vôbec nie, len ma zaráža historická nevedomosť Slovákov.
O umeleckom stvárnení sa môžeme baviť. Úprava verejného priestranstva okrášľovacími spolkami je však praxou v množstve európskych miest. Ani mne sa nepáčia rôzne gýčové riešenia, ale mýslím, že toto riešenie je celkom racionálne. J&T nie sú prví s touto myšlienkou, ale majú na to prostriedky, ktoré iný nemajú v tomto prípade tak prečo nie. Prax kópii sôch a hostorických budov taktiež nieje žiadnou výnimkou. Kópie historicjých sôch sa robia aj vo Viedni, o centrách miest v Polsku a v Nemecku ani nehovorím a nikto neprotestuje ako na Slovensku.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava