SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Umelci prerobili Námestie slobody (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Aj po ... dvadsiatich ... od Nežnej ...b

Každých 20 rokov treba námestia v Bratislave prezliekať. Povinne! (Viď Štúrovo námestie? Kollárovo námestie?). Alebo, ako prezliekame Námestie SNP! Alebo, čo ho len tak dotvoriť?
Zarazila ma poznámka: "reagujú na konkrétny priestor námestia, ktoré nemá jasnú koncepciu". Politickú? Alebo ide o uvažované podzemné parkovanie? Investori majú peňazí dosť.
 

Nadväzujem...

Nadväzujem na svoj predchádzajúci príspevok.
Neodolal som, a bol som sa na výstavu pozrieť. Po zhliadnutí som do knihy návštev napísal: „Som nepríjemne prekvapený, ba sklamaný“.
Návrhy vnímam ako výkriky bez hlasu.

Pár mojich poznámok.
Návrhy p. Kinteru (CZ) a Althamera (PL) som akosi nevedel identifikovať. Jeden bol avantgardne rozhodený na dlážke, nerozumel som mu – rozptyľoval ma. Druhý návrh, vyzeral ako kruhový bazén (nahrádzal fontánu) s korytovitým dnom, v strede so ?stĺpom? (pripomínal pneumatiku), podľa zobrazenia, bol zrejme určený pre skateboardistom a kolieskarom.
Návrh p. Németha (SK) – vlastne len dymový stĺp, vysvetlenie bolo priložené... Zrejme má ideu, nie som prívržencom takého umenia.
Návrh p. KissPála (HU), myšlienku má: veľká miskovitá jama (ktorá nahrádza fontánu), nazvaná Korunovačné údolie (opak Korunovačného vŕška, akože P. mesto bolo korunovačným mestom uhorských panovníkov), vyťažená zemina, podľa návrhu, by mohla byť rozvezená do jednotlivých žúp bývalého Uhorska. Názvy významných miest sú, ako už ináč, sú len v maďarčine. Mňa osobne tento návrh uráža. Aj myšlienkou – vraj Námestie „slobody“ – aj názvami miest len v maďarčine. Sám seba sa pýtam: som vlastenec alebo extrémny nacionalista?
Na výstavu som zašiel, pretože ma zaujíma, ako by autori riešili námestie. Lenže, zdá sa mi, že to sú len skice, nie projekty.
Ktovie, ako by sa k takýmto návrhom pre rodné mestá postavili ich rodáci?
Priznám sa „bez mučenia“, že upravené námestie podľa takýchto navrhov mi chýbať nebude. Pre Námestie slobody sú príliš experimentálne, až extrémne.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava