SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bratislava je bez šéfa, primátor je na dovolenke a námestníka nemá (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

zákonník práce a nárok na dovolenku

http://www.vyvlastnenie.sk/pre...
§ 100
Dovolenka

Zamestnancovi vzniká za podmienok ustanovených týmto zákonom nárok na

a) dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť,
b) dovolenku za odpracované dni,
c) dodatkovú dovolenku,


Dovolenka za kalendárny rok
§ 101

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.
 

 

Primator je zamestancom iba z pohladu odvodov apd. Je to volena funkcia a tieto ustanovenia za na neho nevztahuju.

Nehovoriac o tom ze zakonnik prace pojednava o zakonnom NAROKU na dovolenku. Zamestanavatel a zamestnanec (v tomto pripade v jednej osobe) sa vsak mozu dohodnut nad jeho ramec. V pripade ludi co nastupuju koncom roka sa to tak aj bezne robi.
 

zákon č. 253/1994 Z. z.+ dovolenka ZP

Návrh na určenie platu primátora hlavného mesta SR Bratislavy
kód uzn. - 1.5.2
3.3
Uznesenie č. 6/2010
zo dňa 21. 12. 2010

Mestské zastupiteľstvo po prerokovaní materiálu
u r č u j e

doc. RNDr. Milanovi Ftáčnikovi, CSc., primátorovi hlavného mesta SR Bratislavy, mesačný plat podľa zákona č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v znení neskorších predpisov, s koeficientom 1,6 v sume 4 741,-- Eur, s účinnosťou od 21. decembra 2010.
- - -
http://www.vyvlastnenie.sk/pre...
§2

(1) Funkcia starostu je verejná funkcia, ktorá sa nevykonáva v pracovnom pomere. Výkon tejto funkcie je nezlučiteľný s funkciami podľa osobitného predpisu2) a s výkonom práce zamestnanca obce.

(2) Starostovi počas výkonu funkcie patrí dovolenka na zotavenie; na jej účely sa primerane použije osobitný predpis.3) Náhradu platu za nevyčerpanú dovolenku možno starostovi poskytnúť, len ak nemohol vyčerpať dovolenku ani do konca budúceho kalendárneho roku a ak o tom rozhodlo obecné zastupiteľstvo.

(3) Starosta sa počas výkonu funkcie na účely zdravotného poistenia, 4) nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia, 5) podpory v nezamestnanosti a platenia príspevku na poistenie v nezamestnanosti6) posudzuje ako zamestnanec v pracovnom pomere.

(4) Obec vo vzťahu k starostovi na účely uvedené v odseku 3 vystupuje ako zamestnávateľ.

osobitný predpis:
3)Zákonník práce.
 

 

Este raz. Ako som napisal po 60 dnoch vznika NAROK na dovolenku.
Zamestnavatel sa vsak so zamestnancom mozu dohodnut aj nad ramec zakona. V tomto pripade (nastup v nov-dec obdobi) je to dokonca standardny postup.
 
Hodnoť

P.Andrea

iste mate s tym zakonnikom pravdu, zaujimavejsie je vsak zistenie, ze mesto pokojne existuje aj bez primatora:-))
 
Hodnoť

 

"Poslancom, ktorý môže zvolať poslancov bez primátora, je Ivo Nesrovnal (SDKÚ), Šovčík však hovorí, že tým sa jeho kompetencia končí. „Keby nebodaj vybuchol Slovnaft, čo by sa stalo?" pýta sa."

Keby vybuchol Slovnaft tak primator prerusi dovolenku, pride do BA (ak v nej nie je) a riesi to.
 

nemôže výbuch Slovnaftu riešiť riaditeľ

Slovnaftu?
a starosta príslušnej mestskej časti?
a CO?
a
 
Hodnoť

Sven Šovčík

je asi negramotný a má problém prečítať si zákony,
ak by došlo k "výbuchu" Slovnaftu a nebude to iba priemyselná havária, Bratislava bude vykonávať opatrenia na riešenie krízovej situácie, ktoré sú dávno schválené, okrem toho, aktivujú sa postupy integrovaného záchranného systému, ak bude "výbuchom" zasiahnuté územie mimo areál podniku, riadenia činností spojené s odstraňovaním následkov a zabezpečením nastolenia normálneho stavu sa ujmú orgány s oprávnením pre krízové riadenie, ak na to nebude stačiť miestna štátna správa, budú aktívované špecializované súčasti ÚOŠS, v krajnom prípadne vláda,
 
Hodnoť

Nik nemá

právo odísť z práce, bez patričnej náhrady.
 
Hodnoť

aspoň vidíme,

načo sú nám tí volení zástupcovia - na ho---.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava