SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Objasnili brutálnu vraždu vo Vinosadoch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Polícia - vynikajúco

Prečo takéto články nie sú na hlavnej stránke ? Že by to niekomu prekážalo, že polícia objasnila 2 násobnú vraždu ? O to sa novinári nezaujmajú, lebo nejde o Valka. To je po Mišenkovi už druhá objasnená vražda v priebehu krátkeho času. Myslím, že to smerovanie je dobré.
 

 

tvrdiť, že vražda je objasnená, keď máš podozrivých, je trochu prehnané...
 

Nie je

Objasniť, znamená nájsť páchateľov a vzniesť im obvinenie, prípadne dať návrh na väzbu, vyšetriť znamená podať návrh na obžalobu, dokázať - to zase znamená právoplatné odsúdenie obžalovaných, z ktorých sa stávajú odsúdený. Odporúčam si naštudovať v učebniciach kriminalistiky.
 

Mudrlant

Chlapče ty lietaš nielen v učebniciach kriminalistiky, ale v trestnom práve ako takom. Ak mi tu odcituješ jediné ustanovenie Trestného poriadku alebo aspoň jedinú definíciu trestnoprávnej prípadne kriminalistickej vedy, ktorá dokáže tvoje úplne pomýlené tvrdenia som ochotný odvolať to, čo som napísal v tomto príspevku a ospravedlniť sa ti. Kľudne si môžeš pomôcť aj tvojimi obľúbenými učebnicami kriminalistiky, dokonca ti aj nejaké odporučím, pretože predpokladám, že ani netušíš čo odporúčaš, nech sa ti páči:
http://eshop.beck.cz/kriminali... sa použiť aj nejakú juristickú literatúru:
http://obchod.iura.sk/pravnick... veľa zdaru
 

 

Ešte raz odkaz na literatúru, ktorú z mne neznámych príčin systém nezobrazil tak, ako som ju odoslal:
-
http://eshop.beck.cz/kriminali... sa použiť aj nejakú juristickú literatúru:
-
http://obchod.iura.sk/pravnick...
 

 

toto je totálny nezmysel :))) teda ak podľa teba objasniť znamená nájsť páchateľov a vzniesť im obvinenie - tak nemôžeš hovoriť o páchateľoch, lebo nevieš, či to naozaj urobili. Čo v prípade, keď nájdeš podozrivých, vznesieš im obvinenie a súd vytýči hlavné pojednávanie, vtedy sa z obvineného stáva obžalovaný - nie podaním obžaloby na súd... ale trestné stíhanie sa skončí tak, že sa zastaví, alebo zbavia obžaloby, teda nemáš páchateľov, lebo sú to nevinní ľudia a ani si neobjasnil prípad, lebo nepoznáš skutočných páchateľov?

tvoj výklad pojmov je hodný žiaka základnej školy, alebo novinára, ktorému dajú spracovať tému o ktorej nič nevie, ako často počujeme "ublíženie na zdraví s následkom smrti" :))))
 

 

Presne tak, vyzerá to tak, že "citatelko" je expert na všetko a nemá problém účelu prispôsobiť prostriedky, teda podložiť svoje scestné tvrdenia výmyslami vydávanými za fakty. S tým "ublížením na zdraví s následkom smrti" s tebou ale úpne nemôžem súhlasiť, pretože (aj keby sa tento t.č. podľa platného TZ tak nemal označovať) takto sa označovala skutková podstata t.č. ublíženia na zdraví upravená v ustanoveniach § 222, ods. 1, ods. 3 ("úmyselné ublíženie na zdraví s následkom smrti", dnes t.č. zabitia podľa ust. § 147 a § 148 platného TZ) a § 224 ("nedbanlivsotné ublíženie na zdraví s následkom smrti", dnes t.č. usmrtenia podľa ust. § 149 platného TZ) zákona č. 140/1961 Zb. Trestného zákona. Niektorí policajti, a nielen oni, majú do dnešného dňa problém odvyknúť si od tohto označenia práve preto, že základné znaky skutkových podstát "starého" t.č. ublíženia na zdraví "s následkom smrti" a "dnešného" t.č. zabitia a usmrtenia sú v podstate totožné. Tým ich samozrejme nechcem ospravedlňovať, len si myslím, že pre účely médií, a to najmä tých slovenských, netreba dbať na prílišnej formálnosti, nakoľko naši žurnalisti majú problém pochopiť elementárne všeobecné pojmy.
 

Zdá sa to nelogické ?

Napríklad § 201/2 TP kde sa skrátene hovorí - policajt postupuje pri vyšetrovaní tak, aby čo najrýchlejšie zadovážil podklady na OBJASNENIE skutku v rozsahu potrebnom na posúdenie prípadu a zistenie páchateľa trestného činu, Čiže toto je povinnosť policajta. Keď sa spýtaš 10. ľudí, čo si predstavuje pod pojmom objasniť, každý ti povie svoj vlastný názor a vôbec to nikomu nezazlieval, ja som povedal svoj názor ako aj dôvody. Rôzni teoretici, knihomoli a tým podobní teraz budú vypisovať svoje citácie z rôznych kníh a o svojej pravde. Nech sa páči, ja nemám čas teraz pozerať do rôznych aj iných komentárov a citovať. Okrem toho, že to je v TP , ide hlavne o rôzne vnútorné normy MV SR, kde sú presne vymedzené slová objasniť, vyšetriť a podobne a ich súvislosti. Ale to je nadlho. Nech sa páči - citujte, ak máte na to čas.
 

 

teraz sa tu dostávame k podstate chápania textu. Zadovažuje podklady na objasnenie skutku - to neznamená, že keď zadováži podklady, tak sa skutok automaticky objasnil. Polopatisticky: stavbár zadovažuje tehly na POSTAVENIE budovy - zadovážiť tehly, neznamená postavenie budovy. Zadovážiť podklady, neznamená objasniť.

keď si už chcel citovať TP, mohol si dať celé znenie: policajt postupuje vo vyšetrovaní alebo skrátenom vyšetrovaní tak, aby čo najrýchlejšie zadovážil podklady na OBJASNENIE SKUTKU POTREBNOM NA POSÚDENIE PRÍPADU A ZISTENIE PÁCHATEĽA TRESTNÉHO ČINU.
 

Myslím, že som sa vyjadril jasne

Ako som vravel, 10 ľudí, 10 názorov. A tak by to malo byť, o tom je diskusia. Neznížim sa k žiadnym vulgárnostiam a ani k ivektívam. Ide o podstatu. Vážim si takých diskutujúcich ako si ty, naozaj - bez uvodzoviek.
 
Hodnoť

 

nie je to na hlavnej stranke pretoze obaja boli cigani a dennik sme ako pro ciganske medium predsa nebude robit zlu reklamu tomu etniku.
 

 

nie je to na hlavnej stranke, pretoze zabijaci neboli cigani a taky clanok je hned menej putavy, citany, tak mu staci tato pozicia
 

Odkiaľ vieš

že to neboli Rómovia? Už niekoľko rokov je zjavné, že médiá sa snažia tajiť etnickú príslušnosť vrahov, pokiaľ ide o Rómov.
 
Hodnoť

Pravdajelenjedna

No trestne pravo alebo nie pravda je len jedna partia ludi ktori si momentalne vychutnavaju a budu vychutnavat pohostenie vazania co nema v tejto spolocnosti VIAC CO HLADAT, brutalne zabili starych ludi ktori ani neboli pripraveny v presile po jednom ich poslali na druhy svet. cloveku musi z toho behat MRAZ po chrbte.... Ved este dopichat staru babku na voziku na to naozaj treba to co sa ani neda slovami opisat. Policia naozaj pracuje dosledne ved minimalna sadzba je 25rokov, ja osobne by som v tomto pripade suhlasil s trestom smrti ako urcite vacsina ludi ktori maju este zdravy rozum. Ved kam by sme dosli keby sme zacli vrazdit starych ludi? Tych dokaze premoct ktokolvek. treba z nich spravit ukazkovy priklad preco to nerobit, ukazat smer spolocnosti v ktorej zijeme, lebo raz taky MRAZ moze behat po chrbte i VAM, noz od chrbta pichat, hlavne kedze podozrivy pachatelia boli chyteny pri cine viacnasobneho lupezneho prepadnutia so strelnou zbranou a pracovali ako dobre premyslena organizovana skupina ktora na vonok nedala nic znat.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava