SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Projekt pomníka Martina Rázusa podporí aj mesto (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

aká milá náhoda!

čo tak zrazu, pani hovorkyňa?
žeby Vás inšpiroval hlas ľudu: http://bratislava.sme.sk/c/532...

mimochodom - a poslanci už schválili, že mesto naozaj prispeje na Rázusa?
alebo to je len taká Vaša súkromná vízia na upokojenie antimasarykovcov?
 
Hodnoť

Mňa by skôr zaujímalo,

kedy budeme mať aspoň v Bratislave námestie alebo ulicu (o soche ani nehovoriac) panovníčky, ktorá preferovala Bratislavu pred Pešťou - Márie Terézie. Aj Jozef II by si aspoň malú sošku zaslúžil. Miesto toho, aby sme pri výklade slovenskej histórie využili potenciál jej náklonnosti, tvárime sa ako keby neexistovala.
 

mám pre Teba dobrú správu!

již brzy!
Zo štúrovho námestia demontujú súsošie štúrovcov a dajú Ti tam MT!
Veď čo už štúr takého urobil pre Slovensko :(

Na oplátku mi prezraď, podľa čoho súdiš, že preferovala BA pred Pešťou???
TIA
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 

No, ako panovníčka

nechcela veľmi chodiť do Pešti, mala na to svoje dôvody. A nijako sa s tým netajila. Možno to boli bezpečnostné dôvody - panovala v čase tureckých vojen a Pešť bola dosť často ohrozovaná. Za to v Pressburgu bola niekoľkokrát, a ak sa nemýlim, bola tu aj korunovaná. Ale čestné pionierske, pre istotu si túto časť uhorských dejín prejdem ešte raz :-)).
Ale vážne - bola súčasťou našich dejín, spoluvytvárala ich (a nie negatívne), takže by me to mali skôr využiť ako ostentatívne prehliadať. V minulom režime to bolo pochopiteľné, veď bola predstaviteľkou vykorisťovateľskej šľachty utláčajúcej pracovitý ľud Slovenska .... konečne by sme mali opustiť myslenie, podľa ktorého len tie holé rite boli určujúcou masou našich dejín. Naše dejiny ovplyvňovali predovšetkým tí, ktorí mali niečo v hlave (mám na mysli vzdelanie). A to bezosporu väčšina šľachty viacmenej mala. (nespomínam tých podaných, ktorí sa pomerne zriedkavo dostali k cirkevnému vzdelaniu, ich úloha nebola šíriť vzdelanie a budiť národné povedomie, ale predovšetkým ovplyvňovať spoločnosť v prospech záujmov cirkvi .. ...Slovenská laická inteligencia, pochádzajúca z nižších spoločenských vrstiev (zemianstvo a poddaní) sa k slovu dostáva až v druhej polovici 18. storočia
 


Najčítanejšie na SME Bratislava