SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ochranári navrhujú PKO opäť medzi pamiatky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

"zaradenim medzi pamiatky"....az teraz?
 

 

Nech je to ako chce, v sucasnom stave je PKO jedna prisernost. Chodniky su rozmlatene, same kaluze a bahno, ak idete v slusnejsom obleceni ako monterky, je nevyhnutne doviezt sa az uplne pred vchod, lebo inak dojdete jak prasa.
Parkovanie je uplna katastrofa, uz pri mensej akcii je parkovisko narvate a vytvori sa snura zaparkovanych auto popri 4 prudovej ceste dlha niekolko stoviek metrov. Fakt uroven.
 
Hodnoť

PKO, stary most, pentagon,

panelak na kopcianskej,
a koniec koncov vsetky panelaky v bratislave su kulturnym dedicstvom a mali by byt zaradene medzi kulturne pamiatky unesco.
Takisto aj tie na luniku 9. Aj tie ktore zburali.
--
Ci ako?
 

cim samozrejme

nechcem povedat ze som za zburanie PKO, ale to zaradzovanie medzi kulturne pamiatky uz dehonestuje vyznam slova pamiatka, a kulturna dvojnasobne...
 

súhlasím,

nemôžeme predsa každú haraburdu, na ktorú má niekto romantické nostalgické spomienky vyhlásiť za kultúrnu pamiatku. Najprv tam vsadíme biele plastové okná a potom to ideme vyhlasovať za kultúrnu pamiatku? Veď to je hrôza. Možno je tam pár hodnotných detailov. Tie treba odtiaľ vziať, citlivo použiť v nejakej inej budove slúžiacej verejnosti. Ja som tiež chodila do PKO - mali sme tam stužkovú, tanečnú, predrala som tam na zábavách topánky, chodila na koncerty. Ale od toho mám fotografie a pamäť. To spolu so mnou síce odíde, ale aj tak to nikoho iného nezaujíma. Zdá sa mi to sebecké od strednej generácie, že podsúva mladej generácii skrivený pohľad na kultúru a jej pamiatky, len preto, že v tej barabizni v roku 1978 nejaký Fero prvýkrát pobozkal nejakú Zuzanu. Aspoň ja to tak vnímam.
 

 

Nejako tak to v nimam aj ja ale Ty si to napisala trefne....
 

Pripajam sa...

:-)
 

Ja som rozpoltená

Remišovský ma raz poslal z parketu na balkón, lebo som na tanečnú prišla z Matadorky v minisuklni s mokrými plavkami v igelitke. To sa ráta medzi spomienky za alebo proti zbúraniu?
 

otazka

Otazka stoji tak ci PKO zburat ked nevieme co tam ma stat (videli ste niekto navrhy?) a 2., ak si myslite ze tam bude zhruba to, co je o nieco blizsie k tunelu, ci mate v poriadku kolecka v hlave :-) River park je des
 

Rever park

je des, ale otázka bola o tom, či spĺňa PKO parametre kultúrnej pamiatky. To čo tam postavia namiesto neho, čo je už iná otázka.
 

Ak na

ten balkón za tebou vybehol ten najkrajší Mišo z parketu, tak jednoznačne je to spomienka proti zbúraniu :-)))
 

ak si chcela

v tých mokrých plavkách tancovať na parkete a Remi Ti v tom zabránil, tak je to jednoznačne trauma hodná zbúrania PKO -
ozaj, zverila si sa s týmto zážitkom ďurkovskému? možno práve toto bude aj jeho hlavný dôvod ZA ZBURANIE PKO!
 

PKO, stary most, pentagon,

ešte by som pridal aj základné školy a nemocnice v Nových Zámkoch, Bratislave, Košiciach aby bol zoznam kompletný.
 
Hodnoť

 

...lenže aktivisti sa vždy nechávajú ogabať (tak ako už pre 2 rokmi - dokumentácia na www.pko.estranky.sk).
Mali by dôsledne trvavť na rozhodnutí ich požiadavky, a to predpísnou zákonnou formou s odôvodnením a možnosťou odvolania, nie šušňákovaním tak, kto sa akurát ako vyspal...
 
Hodnoť

Klamstva o peticii

vazeni, nie je pravda, ze 12000 ludia podpisalo peticiu, 5000 z nich sa pridala k iniciative na Facebooku, to predsa nemozeme brat za podpisanie peticie. O jedine co je na PKO pamiatkou, su vitraze a nejake dalsie veci z interieru, cize ziadna budova nestoji ani za zmienky pri teme pamiatky hlavneho mesta.
 

DOCELA

si to vystihla. no ale ludom nevysvetlis, co je pamiatka. vsetci vieme, ze aj okolie je momentalne nepouzitelne, slovo promenada viac ako nadnesene. kludne nech vyhlasia za pamatku stary most, ktory postavili rusaci po vojne ako docasny. ludia by mali orvorit oci, a hlavne by nemali peticiu podpisovat ked tam v zivote neboli alebo k tomu mestu a mestu nemaju vztah a nevedia ake dalsie navaznosti na okolie tu su.
 

Katyka,

že by ste vedeli o hodnotení pamiatok viac ako všetci spracovatelia architektonického výskumu v roku 2008?
"nejaké ďalšie veci z interiéru", to netvorí budovu?
môžete prezradiť, čo podľa Vás predstavuje "budovu"? rátajú sa prvky
1. zabezpečujúce stabilitu polohy a tvaru striech?
2. nesúce ambit vo foyeri?
3. obvodového plášťa?
 

 

"slovenská povojnová architektúra má veľké hodnoty a treba ju urýchlene a bez ideologických súvislostí prehodnotiť a chrániť diela pred likvidáciou." - Pani Moravčíková a najmä pán Dulla (M.) majú zaujímavý postoj ku kultúrnym dejinám a je len škoda, že ho neuplatňovali v rozkvete svojich tvorivých síl, ale až na straré kolená. Dominikánsky kostol na Hlbokej prišiel o svoju vežu tiež "bez ideologických súvislostí"? Tzv. Nový most stojí tam, kde stojí, tiež "bez ideologických súvislostí"? Kamenné námestie sa zničilo tiež "bez ideologických súvislostí"? Veľké architektonické hodnoty nielen povojnové, ale viacerých uplynulých storočí sa tu zničili za mlčanlivého prizerania obdivovateľov a kamarátov tých pánov architektov, ktorých skvosty treba teraz vyhlasovať za pamiatky, aby nemuseli uhnúť iným s podobnými ambíciami prerábať svet na svoj obraz? Navrhujem, aby za pamiatku bola vyhlásená pani ing. T. :-)
 

utorok,

nezodpovedám za uplatňovanie postoja ku kultúrnym hodnotám iných ľudí, aj keď majú rovnaké priezvisko (a pravdepodbne aj vzdialených predkov),
možno práve týmto vyjadrením chceli povedať:
v minulosti bolo dosť nezmyselného búrania, vyvarujme sa opakovaniu hlúpostí a nekultúrnosti,
ale môžem sa mýliť, nepoznám ich zmyšľanie, nestýkam sa s nimi,
veže kostola Panny Márie Snežnej na Kalvárii mi je ľúto, a nie len preto, že som v jeho okolí strávil mnohé chvíle počas detstva, kedy som ešte vežu "zažil", i neskôr v mladosti, je mi ľúto všetkého, čo sa nezmyselne búra,
s ohľadom na čas, kedy kostol prišiel o svoju vežu, dosť ťažko predpokladať, že by sa M. Dulla tomu vyjadroval, narodil sa na severe SK, keď búrali vežu kostola na Kalvárii chodil do ZŠ a o kostole v BA sa mu asi ani nesnilo,
Nový most stojí tam, kde to vyšlo podľa vtedajších ekonómov-národohospodárov lacnejšie, to akú sme za to "zaplatili" skutočnú cenu, vieme až s odstupom času, práve pre také názorné a stále živé mementá hovorím: nebúrajme - neničme, lebo nevieme, či nám (spoločnosti) to nebude nakoniec chýbať,
Kamenené nám. bolo podľa všetkého z iného súdka, tak ako začiatkom 30´Manderlák nahradil predchádzajúci dvojpodlažnú budovu, hotel Kyjev a OD PRIOR zase nahradili nízke domy medzi Dunajskou a Špitálskou (vtedy Čs. Armády)
 

 

Chcel som len povedať, že požiadavka p. Moravčíkovej "prehodnocovať" hodnoty bez ideologických súvislostí práve dnes je farizejská. Pán MD sa mi do toho dostal ako jej spoluautor a "neideologický" bojovník za niektoré značne pochybné architektonické, ale najmä urbanistické "hodnoty". Trvám na tom, že OD Prior+Kyjev rozbil kompaktnú urbanistickú štruktúru starého Kamenného námestia (a celého bloku D-R-Š-KN) a v strede mesta podnikol urbanistický holokaust, ktorý sa mal zastaviť až nikede za Aspermotovým palácom. Cynikov, čo toto obhajújú, nemôžem alceptovať pri nárekoch nad PKO.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Bratislava