SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Socializmus vinohrady zničiť nedokázal (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

1. Vinohradnícka oblasť malokarpatská (podľa zákona o vinohradníctve a vinárstve) je zásane rozsiahlejšia, než výrez na makete skupiny študentov.
2. Vinohrady - vinice má chrániť krajský/obvodný pozemkový úrad, ktorý nemá čo rozhodovať o zmenách druhov týchto pozemkov na pozemky iné! Vinohrady - vinice takisto záväzne registruje Vinársky ústav (snáď nie sú stále len opití).
3. Vinohrady a vinice chráni "aj" tzv. "územnoplánovacia dokuemntácia" - konkrétne ÚP veľkého územného celku Bratislavského kraja, a to bez zmien od roku 1998!
 

Si trochu mimo

zabudol si na novy zakon o vinohradnictve a vinarstve 313/2009 Z.z. za ktory hlasoval mimo ineho starosta Race Jan Zvonar, ktory umoznuje jednoducho pretransformovat vinohrady na stavebne pozemky.
To co pises platilo PRED prijatim tohoto zakona!!!
 

 

omyl. Vinica je druh poľnohospodárskej pôdy, a na jej prípadné zmeny sa vzťahuje zákon č. 220/2004 Z. z.
 

 

Omyl, nevztahuje sa to na vinice mensie ako 1000 m2, ak majitel nevyraba vino na trh.
http://www.uksup.sk/download/l...
 

 

vinice sa nachádzajú mimo "zastavaného územia obce" (podľa stavu k 1. 1. 1990), a tam pozemky s takouto výmerou vznikať nemôžu (§ 23 ods. 1 zákona č. 180/1995 Z. z.)
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

ha, ze neznicil socializmus

socializmus chranil vela toho, co teraz kapitalisti totalne znicili a znicia alebo vyrabuju, napr. uran, ropu a i
 

Socializmus chranil

hlavne seba a potom ludi pred nimi samotnymi.
Az z tocho chranenia padol hore bruchom.
 

 

napr. lužné lesy v oblasti VD Gabčíkovo...
 

 

Vypisujú tu pisálkovia, ktorí ani nevedia čo je socializmus - hlavne , že nadávali. Za bývalého režimu sa viacej ochranovalo ako teraz.
 

Gejzapr

Za SOČ o vplyve vodného diela Gabčíkovo na ekosystémy vybranej oblasti Žitného ostrova nás síce najprv chválili, no po krajskom kole nás pomaly chceli vyhodiť zo školy - taký bengál tam spravil jeden súdruh s komisie. Pritom išlo len o monitoring pre ÚŠOP.
A čo sa týka socializmu, je to politická ideológia, ktorej hodnotami sú spoločnosť, spoluprácu, rovnosť spoločenskú triedu (robotnícku) a spoločné vlastníctvo. Stačí, alebo to chceš o socializme celé - od Platóna po Gorbačova ?
 

 

Haha-
socializmus chrani ropu jedine tak, ze tie nekvalitne potrubia pretekaju a ropa presiakuje do pody,
ropu tym zachranili, podu a zivotne prostredie znicili.
Takze za krajsimi zajtrajskami pre ropu!!!
 
Hodnoť

Socializmus vinohrady nedokazal znicit,

starosta Race Zvonar ano,
sam osobne hlasoval v NR SR za zakon 313/2009 o vinarstve a vinohradnictve, ktorym je velmi jednoducho mozne pretransformovat vinohrady na stavebne pozemky (ako je to uvedene aj v tomto clanku)
Zahrady su o 100% lepsi napad ako bytovky, na ktorych sa nabali starosta Zvonar a ina cvarga zo Smeru (a, samozrejme nemozeme zabudat na staru znamu vinicu Roberta Fica nad Racou).
 
Hodnoť

 

Čo by nedokázal... Rozvrátil spoločenské a hospodárske vzťahy pradávnych užívateľov vinohradov, dedené po generácie, resp. rozvíjané na podnikateľskom princípe (toto podnikanie v zložke ŽP má pritom špecifickú dimenziu).
Konkrétnejšie: napríklad z obce Limbach vysídlil staré nemecké vinohradnícke rodiny, a nasťahoval tam Oravcov z horniakov, ktorí sa potom po roku 1990 dali na realitné kšeftárstvo...
 

 

...podporované príslušnými orgánmi štátnej správy i verejnej správy na lokálnej úrovni.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Vizualna BA

Vizualne je BA najkrajsim mestomna svete.Neprejde mesiac aby v BA nepredstavili nejaky utpisticky vizualny paskvil.Realitu udrie tvrdo hned po vystupeni z lietadla alebo na Hlavnej stanici.
Nic na com sa nebude dat zarobit tam nikdy nebude.Kazdy to vie ale niekto sa zjavne pekne na tychto neralnych projektoch nabaluje.
 

 

A niekto si vytvára pracovnú agendu... Že by istý zamestnanec HMB, prof. Ing. arch Štefan Šlachta, CSc., zvaný tiež "hlavný architekt", ktorého/alebo iného však od 1. januára 2009 nikto NEZVOLIL (a preto systematizácia takéhoto zamestnaneckého miesta je viac ako úplne zbytočná)?
 
Hodnoť

Visuté záhrady....

budú asi Ďurkovského centrálnou volebnou agendou, aby sa zabudlo na to, že útokom na park na Kollárovom námestí zahájil sústredený útok na posledné zelené plochy v zastavanej časti mesta. Veď ako plánuje meniť územný plán? Čo zelená plocha, to podzemná garáž. V podstate z územného plánu sa vytratia výrazy park, zeleň a pod, resp. výraz zeleň bude kryť podzemné garáže.
Apropo, vie už niekto, že koľko vozidiel sa zmestí do podzemných garáží, ktoré ten teraz ešte utajovaný súkromný investor vybuduje pod visuté záhrady podľa zásad zmenených pojmov územného pláhu?

Súkromný investor? To znie opäť podozrivo, Ďurkovský asi už plánuje nejakú pokútnu zámenu pozemkov, podobne nevýhodnú pre mesto, ako pri zámene pozemkov pre električkovú vozovňu v Petržalke. Ktorá mimochodom sa asi ani nepostaví, veď dopravu tam budú zaisťovať vlaky ZSSK, električka zabezpečí iba tých pár spojov, ktoré železniciam nebudú voniať. A tých pár električiek sa v pohode pomestí aj do tých terajších vozovní.

Socializmus že ničil vinohrady? To je pre mňa novinka. Určite pravdou je to, že nahnal vinohradníkov do JRD, ale život vo vinohrade pulzoval ďalej, nikoho nenapadlo vinohrady likvidovať.

Vinohrady likvidujú súčasný majitelia vinohradov, ktorí ich zdedili od svojich predkov a pestovanie hrozna je to najposlednejšie, čo na týchto pozemkoch robiť chcú. Jasne to povedala pre médiá istá Ďurkovského zamestnankyňa magistrátu: Títo ľudia o pestovanie hrozna nemajú žiadny záujem. Svoje zdedené pozemky chcú rýchlo premeniť na stavebné, a my tu na magistráte máme jediný úkol, aby sme im v maximálnej miere vyšli v ústretí. Veď každý má právo robiť si na svojom pozemku to, čo uzná za vhodné bez ohľadu va verejný záujem. My do toho nemáme čo vstupovať, alebo už keď tak jedine nápomocne.
Je tomu už cca 5-6 rokov, keď tieto vety vyslovila a udalosti potvrdzujú to, že bratislavské vinohrady končia.
Už iba pár starých vytrvalcov obrába vinohrady a ich dediči už netrpezlivo čakajú, že kedy už ten apu odíde na druhý svet, aby sme to tu pekne rozparcelovali a vybetónovali.

Ďurkovský vycitil náš odpor, že chce likvidovať posledné mestské parky, nuž nám tu robí divadlo, ako on sa snaží o zelené mesto. Po voľbách potom zistí, že každá parcela má svojho majiteľa developera, takže snaha o zeleň bola, ale je to pasé, zlý developer pýta za pozemok veľa. Možno by do tohto projektu ani nešiel, keby sa včas dozvedel, že KDH ho nominuje do parlamentu na zvoliteľnom mieste. Veď v zrkadle tej nominácie už táto téma pre neho je zbytočná, na 4 parlamentné roky opäť bude za vodou s dobrým príjmom.
Balamútiť nás s tým, že robí ešte stále niečo pre dobro mesta už by ani možno nemusel, ale zrejme je to opatrný človek a pokiaľ nemá istý flek v parlamente, tak tu ešte tak pre oko rieši visuté záhrady na cudzích pozemkoch a zároveň v úzadí chystá likvidáciu parku na Kollárovom námestí. Po havarijnom stave podzemnej garáže v novostavbe na Kollárovom námestí a jej nedostatočnej kapacite ani nemusíme moc hádať, že pre ktorého vyvoleného.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 


Najčítanejšie na SME Bratislava