SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Súťaže môžu poslancov obrať o právo veta (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

spravne - "nuansy zivota"

pre zaciatok umelci ... potom parkoviska, bezpecnost, invalidi, fizli, banky, uradnici, vybrani hrubokrki majitelia barov a herní.... vsetko v zaujme bratislavcanov ...
tak mimo temu - vcera som siel v noci z centra cez ruzinov napocital som asi 10 herni. najlepsia je ta na mileticke co blika ako stroboskop ... uz mi je jasne preco je pan durkovsky proti tomu megakasinu v jarovciach ...
 
Hodnoť

Co hovori novela zakona 138/91

par.9 ods.2
Schváleniu obecným zastupiteľstvom podliehajú vždy
a) zmluvné prevody vlastníctva nehnuteľného majetku,
SCHVALENIU,ZMLUVNE PREVODY.Jednoducho, musi to odobrit este zastupitelstvo!
 

odobriť len výsledok súťaže

áno, súhlasím, avšak len odobriť výsledok verejnej súťaže, nakoľko komisia postupuje len podľa kritérií uvedených v oznámení o vyhlásení verejnej súťaže alebo obstarávania a spôsobom určeným v súťažných podkladoch.Bolo by práve v rozpore so zákonom, aby poslanci spochybňovali výsledok VS a vyjadrovali sa ku konkrétnym vybratým firmám alebo osobám (mohlo by ísť o konflikt záujmov práve niektorých poslancov).A len obstarávateľ (štatutár)môže zrušiť súťaž za určitých nesplnených podmienok zo strany súťažiaceho. Svojvolne poslanci nemôžu rušiť VS len zato, že nevyhrala napr. ich firma a pod., bohužiaľ majú to poslanci neznalí zákona niekedy veľmi pomýlené, myslia si, že môžu zasahovať do odborných problémov...a keď si to odhlasujú tak to platí, ale žiadne rozhodnutie zastupiteľstva(obecného, mestského) nemôže byť nad zákonom. Takéto rozhodovanie niektorých nekompetentných poslancov (obcí, miest) môže predražiť a vytiahnuť od nás daňových poplatníkov nemalé finančné prostriedky v prípade, že sa víťaz VS odvolá na nadriadené orgány. Horšie je , keď sú neznalí (al. nechcú poznať) zákona práve štatutári obcí, miest a skrývajú sa za zastupiteľstvo, hoci v zmysle zákona majú konať....Myslím si, že týmto by sa ako poslanci MZ nemali zaoberať na MZ, nakoľko je to vec odborná, právna, ekonomická (poslanci nemusia mať v danej problematike odborné vedomosti....) a MČ a mestá majú na to kompetentných pracovníkov, ktorí majú pripraviť VS alebo OVS v zmysle zákonov a v zmysle ich odbornej spôsobilosti a prípadne by skôr mali usmerniť poslancov na zákony, ktoré upravujú danú problematiku, aby neschvaľovali prípadné protizákonné uznesenia.
Poslanci MZ a miest sú menovaní v komisiách na VOS, VO a aj na príslušné komisie v úrade a všetci napr. vyhlásili, že je VS vyhodnotená a je napr. v poriadku,...viď. napr. zápis z otvárania obálok atd. Aj príslušné komisie dali kladné stanovisko napr na prenájom a následne na MZ tí istí poslanci sú proti ? sebe? Poslanci nemôžu vyberať na MZ konkrétne firmy, lebo by to bol konflikt záujmov , preto to rieši zákon o VO a OZ. Najprv má byť napr. na MZ schválený prenájom objektu na x rokov a následne súťaž a z nej vyjde úspešný uchádzač a ak splnil podmienky dané súť. podkladmi a kritériami atd. sa následne uzatvára zmluva v súlade so súť. podkladmi, nie inak. Nie je v kompetencii poslancov zasahovať do procesu VO, aj keď sa im nepáči uchádzač! To výsostne rieši zákon! Ako by sa vyhovelo jednotlivým poslancom? Ktorý uchádzač by bol ten správny?
Načo potom súťaže, menovanie komisií, atď. keď by to chceli schvaľovať ešte aj poslanci myslím už konkrétneho víťaza... výberovú komisiu netvorí predsa zastupiteľský zbor tú menuje štatutár zo zákona, tam ani nie je podmienka, že musia v nej byť poslanci, ale obstarávateľ je povinný zriadiť na vyhodnotenie ponúk najmenej trojčlennú komisiu. Členovia komisie musia mať odborné vzdelanie alebo odbornú prax zodpovedajúcu predmetu obstarávania. Komisia je spôsobilá vyhodnocovať predložené ponuky, ak je súčasne prítomná väčšina jej členov, najmenej však traja.
Alebo sa mýlim?
 
Hodnoť

Suhlasim

Suhlasim
 


Najčítanejšie na SME Bratislava