SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bývalý premiér Jozef Moravčík zakladá vysokú školu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Gratulujem, ďaľšia VŠ na ktorej budú vyučovať kvalifikovaní pedagogovia. Len mi je záhadou, kde sa zrazu na Slovensku objavili diplomovaní odborníci na hotelierstvo a kúpeľníctvo. Dúfam, že to nie sú osoby ktoré doteraz vytvárali obraz "cestovného ruchu " na Slovensku.
 

pokora

ešte za čias socializmu bola na VŠE v BA a neskôr v BB taká špecializácia - cestovný ruch,
okremn toho, diplomy z odboru hotelierstvo sa dali získať aj mimo ČSSR/ČSFR a neskôr SR,
 

 

To dúfam nemyslíte vážne, absolventi uplatnujúci odborárske riadenie hotelových a rekreačných zariadení, ktorí sa pokúšajú svoje teorie uplatnovať v dnešnej ekonomike po 2-3 návštevách 4*hotelov v Egypte? Riešenie - 15 rokov vo vrcholovom manažmente hotela mimo bývalého komunistického bloku ,VŠ vzdelanie na univerzite s historiou výučby hotelierstva, dáva základ možného profilu pedagoga . Do 1000km od Slovenska je možnosť štúdia na min. 10 špičkových školách pod vedením erudovaných odborníkov (bez ROH historie).
Budú nás obsluhovať čiašníci s VŠ vzdelaním? (radšej čiašnici s 10 odbornými kurzami)
Potreba vrcholového manažera v hotelierstve na Slovensko je cca. 100 kusov
Potreba kvalitných stredných kádrov (chyžné, čiašnik, kuchár) cca. 5000 kusov!!
Opýtajte sa majiteľa hotela. Koho radšej zamestná, absolventa cestovného ruchu v BB alebo absolventa gymnázia s ročnou praxou F&B manažera z kapitalistického zahraničia?

Prečo nepodporujeme školy s historiou , výsledkami, odborníkmi (napr. STU) ,aby sa aspoň naši vnuci mohli chváliť absolvovaním VŠ ktorá je zaradená v prvej 500 univerzít. Nakoľko Slovák rád zaplatí za titul (akýkoľvek) je isté, že pán Moravčík je odsúdený na úspech.
 

myslím to vážne

presne o tých historických VŠ mimo územia bývalej ČSSR som písal,
po roku 1991 sa mohli vracať všetci, ktorí dlhodobo žili v cudzine, mimo tzv ostblok
ak sa chcete prieťo kvalite našich vtedajších VŠ, tak sa obráťte inak, väčšina ich absolventov, ktorí sa ocitli v cudzine, si vystačila s poznatkami, ktoré získal na nich, praktické návyky však museli ísť bokom, nielen v hotelierstve, to isté platilo aj pre viaceré odbory z vtedajšej SVŠT, napr. taká architektúra, aj stavebná prax v cudzine bola v mnohom iná,
ak sa vrátime k podstate, na prednášanie teórie riadenia (moderne mnažment) nepotrebujem prax v zahraničí a už vôbec nie 15 rokov vo vrcholovom vedení konkrétneho podniku, ak by to bolo tak, potom by aj v cudzine mali veľké ťažkosti zostaviť pedagogické kolektívy s takou "erudíciou", navyše dobrý výkonný riaditeľ nemusí byť dobrým pedagógom, lebo didaktika (magna) mu je cudzia, ako španielska dedina,
 

 

Teórie riadenia sa dnes prednášajú skoro na každej VŠ. Aby ste ich mohli aplikovať na daný odbor potrebujete poznať jeho problematiku . Na Slovensku nie je a ani nemôže byť ( vzhľadom na historický vývoj hotelierstva v krajine) dostatoční a kvalifikovaní počet VŠ pedagogov , krorí by ovládali konkrétne problematiku hotelierstva a kúpeľníctva 21 storočia.
 

neverím

na Slovensku môžu byť tak dve desiatky veľmi skúsených hotelierov, ale prednášať sa nechce ani jednému, resp. ani jeden nemá pedagogické vzdelanie a netúži po ňom,
na Slovensku pôsobí dostatok kvalifikovaných VŠ pedagógov aj pre hotelierstvo, že ich Vy nechcete akceptovať, na stave veci nič nezmení, odborníkov na kúpeľníctvo máme špičkových, v cudzine ich uznávajú, tak snáď doma ich nebudeme spochybňovať, alebo Vy ste ten, komu bola zhora daná jedinečná schopnosť objektívneho posúdenia a ostatní sú len takí subjektivisti?
 

verím,

moje " posúdenia" len vychádzajú z osobnej praxe, skúseností a štatistík. Prezentujem môj názor opretý o niekoľkoročné skúsenosti, pre mňa je objektívny .

P.S . V mojich príspevkoch som nikdy nespochybnil ani nehodnotil kvalifikovanosť VŠ pedagógov v iných odboroch.
 
Hodnoť

no

specialistov nam treba ako maku
 
Hodnoť

lebo uroven

nasich zariadeni, hlavne v tatrach, na liptove, na vychode i zapade mi pripada ze to riadia zelovocari a pumpari.
cest vynimkam,
 
Hodnoť

 

Ak bude p. Moravčík riadiť školu tak, ako riadil Ministerstvo zahraničných vecí ČSFR, vládu SR a Hlavné mesto SR Bratislavu, potom školu čaká kariéra Univerzity A. Dubčeka v Trenčíne.
 

to bude cestna

dobre honorovana, ale cestna funkcia. on je pravnik, vies... ucit tam nebude, a menezovat to bude raz za rok pri deleni kešu
 


Najčítanejšie na SME Bratislava