SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Postupný odvoz vianočných stromčekov sa v Petržalke začne 16. januára (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Povinnosti vlastníkov, správcov a mesta

Dovolím si uviesť citácie zo zákonnej úpravy riešiacej túto problematiku:
• V zmysle ustanovení § 4 zákona č. 223/2001 Z.z. o odpadoch v platnom znení je držiteľ odpadu povinný tento odpad zneškodniť v súlade so zákonom.
• V zmysle ustanovení § 7 ods. 1 písm. m VZN mesta Bratislava č. 6/2004 v platnom znení je OLO, a.s. ako oprávnená osoba nakladania a likvidácie odpadu povinná v dňoch odvozu odstrániť znečistenie na stanovišti a v okolí do vzdialenosti 3 m vo všetkých smeroch, bez ohľadu na to, ako k znečisteniu došlo.
• V zmysle ustanovení § 3 ods. 1 VZN mestskej časti Bratislava – Petržalka č. 1/2001 v platnom znení (podobne je to upravené v každej mestskej časti), za čistotu a poriadok na verejných priestranstvách, nehnuteľnostiach a iných stavbách na území mestskej časti zodpovedá ich vlastník, užívateľ alebo správca bez ohľadu na to, akým spôsobom k znečisteniu došlo a je povinný bezodkladne znečistenie alebo iný neporiadok odstrániť.
.
Odpad v okolí kontajnerových stojísk vo väčšine prípadov nemá známeho pôvodcu a preto sa jedná o nelegálnu skládku s neznámym pôvodcom. Väčšinou sa nachádzajú na pozemkoch, ktorých vlastníkom je hlavné mesto SR Bratislava a správu vykonáva príslušná mestská časť. Vlastník pozemku, na ktorom sa odpad nachádza je držiteľom odpadu v zmysle zákona o odpadoch . Je to najmä mesto, ktoré si neplní svoje zodpovednosti a povinnosti a kvôli komu zlyháva čistota a poriadok v meste. Navyše sa zodpovedné oddelenia a ich pracovníci k problému stavajú nezodpovedne, tvária sa akoby sa ich to netýkalo, ba sa snažia prehodiť zodpovednosť na obyvateľov, ktorým by mali poskytovať verejné služby.
.
Z vyššie uvedených skutočností je zrejmé, že súčasná právna úprava na štátnej, mestskej aj miestnej úrovni je dostatočná a vyjadruje model, ktorý sme aj my prezentovali:
• Mesto zabezpečuje čistotu v okolí kontajnerových stojísk pomocou mestom zriadenej oprávnenej osoby – OLO, a.s. Mesto zabezpečuje, aby vlastníci bytov mali prenajaté pozemky pod kontajnerovými stojiskami bez akéhokoľvek podmieňovania iným plnením (napríklad prenájmom okolia stojiska či zodpovednosťou za čistotu). Mestská polícia postihuje zistených znečisteťovateľov.
• Mestská časť zabezpečuje inšpektorov verejného poriadku, ktorí spolupracujú s mestskou políciou a obyvateľmi. Zabezpečuje organizačne a administratívne pomoc vlastníkom pri starostlivosti o kontajnerové stojisko a starostlivosť oň.
• Vlastníci bytov (bytové domy) spravujú uzamknuté kontajnerové stojisko a starajú sa o poriadok v ňom.
• OLO, a.s. odstraňuje znečistenie v okolí kontajnerových stojísk.
 


Najčítanejšie na SME Bratislava