SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na Daxnerovom námestí v Ružinove majú byť podzemné garáže (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Kvalitné.
Územný plán hlavného mesta SR Bratislavy v oboch relatívne kompaktných plochách zelene v osi Kvačalovej ulice (park Svätoplukova / Bazová / Koceľova ul.; Daxnerovo nám.) určuje funkciu a usporiadanie zeleň; zdá sa ale, že už nejaký stavebný úradníček (ale aj miestny starosta) rozhodol o nesporne verejnej hodnote a záujme - v tichom a dobre utajemom úradnom konaní...
Aké však bolo (k spomínanému úzenmnému rozhodnutiu), je a bude stanovisko Hlavného mesta SR, keďže pozemky parkov sú zrejme v jeho vlastníctve? (Tým sa, pravda, nekonči pôsobnosť tohto orgánu.)
 

 

Parcik nemusi byt uz vo vlastnictve hl. mesta.
Aj keby bol, viem si predstavit, ze odd. ZP ho nepovazuje za verejnu zelen, napriek tomu, ze je v UP tak vedeny.
Priklad: ked sa predaval zeleny trojuholnik medzi Kvacalovou a Svatoplukovou (v casti toho pozemku bola volakedy pumpa), odd. uzem. rozvoja mesta napisalo, ze podla UP je to park (podpisany p. Hrdy). Odd. ziv. prostredia napisalo, ze toto uzemie nie je verejnou zelenou (podpis. pani Zlatica Hudecova, vybavovala RNDr. Eva Lucenicova).
Co s takym magistratom, kde lava ruka nevie, co robi prava?
 

 

Magistrátni "odborní" úradníci môžu písať čo chcú; samotný vecný materiál a návrh na uznesenie predkladá ct. riaditeľka magistrátu alebu eminen. primátor; v konečnom dôsledku však o "charaktere" miesta rozhoduje veľact. zastupiteľstvo (POSLANCI), ktoré ma stanovený program priorít...
 

tibor81

magistratni "odborni" pracovnici pisu svoje stanoviska do materialov pre poslancov - navrhov na predaj pozemkov.
Problem je v tom, ze tieto stanoviska su "umiestnene" na vzdialenych stranach, ktore ziaden poslanec necita. Poslanci si pozru (ak citaju) ledva prve dve-tri strany (kto kupuje a za kolko), na dalsie sa uz nestihnu dostat.
Predpokladam, ze toto predkladatel zneuziva (ci vyuziva?) a dolezite info "schova" dozadu:-).
Priklad: http://www.bratislava.sk/MsZ/Archiv/MsZ_07_04_26/Bod_10/prilohy.pdf
Na str. 7 pise p. Hrdy, ze predmetne parcely su sucastou funkcnej plochy urcenej pre funkciu verejnej zelene, t. j. mestske parky.
Na str. 12 pise p. Hudecova (vybavuje Lucenicova), ze dotknute pozemky nie su plochami verejnej zelene.
Poslanci o tomto rozpore nediskutovali, schvalili predaj.
.
Mozno je nakoniec dobre, ze to poslanci necitaju, boli by, chudaci, uplne zmateni. A zmateny poslanec – hotove nestastie.
 

 

Neštastie je skôr to, že o osude, bytí či nebytí tu rozhodujú kdejakí poslančekovia, ktorí majú priority dané (viď pozvánky), plus politické smernice;
zdravý vývoj a ochrana mesta sa nemôže predsa konať ("až", "len") v procese schvaľovania či odkladania schvaľovania predajov (napr. verejná zeleň, ale aj verejné priestranstvá, ktoré Hlavné mesto SR Bratislava kedy predalo)...
Inými slovami, celé hlavné mesto/mestské časti a ich orgány sa tu zúžili jedine do megarealitnej kancelárie, a potom do preneseného stavebného úradu...
Nie je pravda, že sa zneužívajú "vzdialené" strany (keď už bežé takýto systém); každý poslanec by mal byť svojpávny, a mal by vedieť, o čom sa vlastne rokuje, a o čom rozhoduje (aj keď nie je práve správnym orgánom)!!
 

 

Ja nehovorim o tom, co by poslanec mal vediet.
Ja hovorim o tom, ze nevie, o com rokuje, o com rozhoduje.
Vacsine poslancov dokonca staci prikaz sefa klubu.
 

 

Je to teda dosť trpký obraz a výsledkok "územno-samosprávneho" riadenia a zriadenia...
Zastupujú potom
a) obyvateľov z príslušného volebného obvodu a MČ
b) politickú partaj, klub
c) záujemcov o majetok obce, ktorej sú sami orgánmi
d) sponzorov?
 

 

d) je spravne
 

 

Odporucam pozriet si buducu nedelu od 13. hod. na TVBA reprizu zasadania MsZ (bud v telke, alebo na internete online - www.tvba.sk). Dnes bola prva, opakuju kazdu nedelu, az do najblizsieho zasadania. (Skoda, ze to nie je permanentne na internete.)
Prve dve hodiny (ba mozno i viac) boli venovane hokejovej hale, prisiel i s. Siroky (konecne sa uracil, asi prihara) - treba vidiet!
Potom boli predaje pozemkov.
Bod c. 8 - predaj 2398 m2 pozemkov v Petrzalke pre Pentu, teda Digital park. Navrh, predlozeny p. Pavlovicovou, bol 3.500,- Sk/m2.
Poslanec (tusim) Fiala navrhol sumu 4.000,- Sk/m2. Druhy navrh - p. Augustina, bol 10.000,- Hlasovalo sa o prvom a ten presiel.
Cize v priebehu par minut mesto neziskalo/stratilo/ vyse 14 milionov Sk.
Tomu ja hovorim konsky handel.
 
Hodnoť

 

byvam 150m od parku a je to absolutna nehoraznost od niekoho, kto taketo niečo ziada a este aj kto to povolí..... je tu dost parkovacieho miesta en sa musi urobit poriadok s ulicami..... projektant (nebohy) p. Moravek naprojektoval zjednosmerkovanie ulic (Kvacalova, Kvetna, Kocelova a vsetky v okoli Dax. nam. )... keby to starosta odsuhlasil tak tu vznikne do 300 parkovacich miest...... absolutna nehoraznost stavat na ploche parku garaz pre par vy(hu)volenych........ a keby im bolo malo tak je tu este aj park na Kvacalovej - Svatoplukovej - Kvetnej a este detske ihrisko na Kvacalovej Kuliskovej Kvetnej....... sem s peticiou....
 
Hodnoť

Zapojte sa do konania ako účastníci

Občania by sa mali spojiť a prostredníctvom svojich určených splnomocnencov sa zapojiť do prebiehajúcich konaní a využiť všetky prostriedky, ktoré sú (odvolanie, súd, v prípade procesných pochybení súd.) Petície sú stratou času.
 

Vyuzite

napr. § 14 ods. 1 spravneho poriadku (zakon c. 71/1967 Zb):
§ 14
(1) Účastníkom konania je ten, o koho právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach sa má konať alebo koho práva, právom chránené záujmy alebo povinnosti môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté; účastníkom konania je aj ten, kto tvrdí, že môže byť rozhodnutím vo svojich právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach priamo dotknutý, a to až do času, kým sa preukáže opak.
.
Oznamte stavebnemu uradu, ze ste ucastnikom konania vo veci stavby garazi v parciku na Daxnerovom namesti a odcitujte tento paragraf.
.
Pozor, nebudete ziadat ucast, ale oznamite uradu, ze ste ucastnikom konania, lebo rozhodnutim mozete byt vo svojich pravach, pravom chranenych zaujmoch priamo dotknuti!
A najlepsie kazdy zvlast, alebo viacero skupin.
 

 

1) Územné rozhodnutie je vydané, a zrejme nadobudlo právoplatnosť; neoprávňuje však uskutočnenie stavby.
Stavebné konanie, ktorého výsledkom je spravidla stavebné povolenie, neprebieha, takže nie je v čom byť účastným.
.
2) Stavebný úrad, rozhodujúci o životnom prostredí, posudzuje okruh účastníkov konania podľa stavebného zákona; spravidla tých, ktorí nie sú taxatívne určení, vylúči rozhodnutím; ak nie, spraví tak odvolací orgán pri predpokladanom preskúmavaní rozhodnutia (ak sa - pravda - niekto odvolá, ak takým niekto je).
Správny orgán však môže postavenie účastníka tiež priznať, rovnako formou rozhodnutia.
.
3) Ak sa v danom prípade bude(?) konať v ďalších konaniach (viď 1), orgány verejnej správy, vrátane Hlavného mesta SR Bratislavy ako dotknutého orgánu, budú mať ďalšiu dokonalú príležitosť ukázať, ako zabezpečujú a chránia verejný záujem, a to aj tých, ku ktorým sú - decentralizovane - najbližšie...
 
Hodnoť

Real

Nerád by som zasahoval do Vašich odborných úvah a výkladov stavebného zákona a územného plánu Bratislavy. ale poznáte niekto ten projekt konkrétne? Podľa reakcií, myslím, že nikto. Podľa mňa ten projekt parku nejako neuškodí a vytvorí pár parkovacích miest. Ja ako obyvateľ Kocelovej, rád by som tam parkoval a Vaše keci o tom , že chudoba tam nezaparkuje, nikomu nepomôžu. Ja na no prachy mám a chudobe sa uvoľní to moje parkovacie miesto vonku.
 
Hodnoť

 

A neviem kto to písal, ale tých úradníčkov a poslančekov sme si volili sami. V Ružinove bývam od roku 1970, narodil som sa na Nezábudkovej ulici a verte tomu, že vtedy tých áut tam bolo ovela menej. Teraz parkujú po trávnikoch a to, ešte nie je tak exponovaná oblasť. Jedno na ľuďoch nenávidím, že každý chce cestovať bez zdržania, parkovať, najlepšie hneď, ale hlavne, aby to mu to nešlo pod riťou. Tak kade????
 
Hodnoť

patrim

k obyvatelom pri parku, a sudruhovia ako budovatel nech si parkuju odkial prisli, ci na Nezabudkovej alebo v obyvacke, tam aj tak parkovat nebude, to mu nedoslo... Vladnu tu sami zlodeji.

 


Najčítanejšie na SME Bratislava