STARÉ MESTO. Jedinečné nálezy, ktoré archeológovia našli minulý rok na Bratislavskom hrade, v týchto dňoch konzervujú.
Na nádvorí Hradu sa prekrývajú doskou z betónu, na ktorej bude v budúcnosti dlažba. V novom suteréne pod ňou budú viditeľné zvyšky dlažby z keltsko-rímskeho obdobia tak, ako boli odhalené pri archeologickom výskume.
„Keď boli murivá, dlažby a omietky ukryté v zemi, boli v ustálenom prostredí, a keď sa odkryli, vystavili sme ich novým, agresívnym vplyvom," hovorí riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel. Preto je podľa neho nutné okamžite ich zakonzervovať, aby sa zachovali do budúcnosti.
FOTO - LEA LOVÍŠKOVÁ
Nálezy nemajú obdobu
Na nádvorí hradného paláca, rovnako ako na severnej terase areálu našli archeológovia Mestského ústavu ochrany pamiatok zvyšky jedinečných architektúr z obdobia 1. storočia pred Kristom.
Nálezy vzbudili veľký rozruch, v médiách sa sčasti interpretovali aj ako nájdenie pokladu. Súčasťou nálezu totiž boli aj zlaté mince s nápisom Biatec. Čo sa týka stavieb, zahraniční historici odobrili datovanie a zhodli sa, že ide o najreprezentatívnejšiu stavbu severne od Álp z neskorolaténskeho obdobia.
Na Hrade sa teda v minulosti nachádzala akropola jedného z najvýznamnejších keltských hradísk - oppidum v strednej Európe. „Tieto objekty boli stavané rímskou stavebnou technikou a sú unikátnym nálezom nielen z hľadiska svojho veku, ale aj kvality. Zachovali sa v nich pôvodné interiérové omietky a liate dlažby s kamienkovou výzdobou, ktoré na Slovensku nemajú obdobu," hovorí Štassel.
Výskum: ukončený?
Podľa Štassela v zmysle dodržania harmonogramu rekonštrukcie Hradu výskum na nádvorí ukončili k 12. októbru, no z odborného hľadiska je pre archeológov iba prerušený. „Privítali by sme dlhší čas na výskum vzhľadom na dôležitosť nálezov, ale nemôžeme si diktovať. To sú kompromisy, ktoré sa na stavbe vždy musia robiť," hovorí Štassel.
Podľa neho betónová platňa nad novým suterénom nálezy neznehodnotí a bude sa dať k nim v budúcnosti vrátiť.
Rímski remeselníci na Hrade
Nádvorie je podľa Štassela plné rímskych stavieb v keltskom prostredí, ktoré majú viaceré stavebné etapy.
Severná terasa Hradu, pod ktorou sa má stavať podzemná garáž, má niekoľko samostatných rímskych stavieb, ktoré boli poschodové. Čo je spoločné pre všetky objekty, sú napríklad zachované kvalitné liate dlažby.
Na nádvorí bude napríklad prístupná dlažba, ktorú rímski remeselníci vyrábali z tvrdej maltoviny a na vyhladenom povrchu ich zdobili vzormi z farebných kamienkov. „Vzory sú buď lineárneho typu, alebo kvetinkového typu na bielom podklade."
FOTO - LEA LOVÍŠKOVÁ
Severná terasa
Na severnej terase je situácia iná - tu boli všetky práce vrátane archeologických zastavené z finančných dôvodov už v júni a zatiaľ ani nie je predpoklad, že by sa v nich pokračovalo. „Bude veľmi dôležité, aby sa nálezy z rímskeho obdobia kvalitne pred zasypaním prekryli a zaistili, aby nedošlo k ich zničeniu. Nájsť nejaký cenný nález je jedna vec, ale druhá vec je postarať sa oň tak, aby ostal zachovaný aj pre budúce generácie," myslí si Štassel.
Kancelária NR SR, ktorá má Hrad v správe, sa k otázke týkajúcej sa konzervácie archeologických nálezov nevyjadrila.