BRATISLAVA. Na kapustu k Záhoráčke na Žilinskú, po lacné papuče na Miletičku či na stretnutie s priateľmi na Dobrý trh. Niektoré trhy mestských častí fungujú, iné len prežívajú, no vznikajú aj nové. Príležitostné vytvárajú aj ľudia sami.
Pri výbere lokalít pre stánky a tvorbe koncepcie trhov chce teraz mesto spolupracovať s mestskými časťami. Staré Mesto začalo medzitým chystať zmeny aj samé.
Súťaž na Poľnú
Mestská časť dnes okrem príležitostných trhov na Hviezdoslavovom námestí spravuje dve stále trhoviská - niekdajší Malý trh na Poľnej a na Žilinskej, kde predvlani otvorili Staromestskú tržnicu. Tunajšie obľúbené trhovisko ovocia a zeleniny prevádzkuje súkromný vlastník pozemku.
Stánky na Poľnej pri Ondrejskom cintoríne čaká zmena. Staromestská hovorkyňa Alexandra Obuchová vraví, že pripravujú súťaž na kompletnú obnovu trhoviska. „Malo by tu vzniknúť osem priestorovo menších otvorených stánkov a dva väčšie uzatvorené stánky, pribudnúť by mali aj lavičky, koše.“
Obnovené trhovisko na Poľnej má byť podľa Obuchovej akýmsi testom, či majú ľudia vôbec o takýto trh záujem. „Rušiť trhové miesta neplánujeme, prax však ukazuje, že záujem zo strany ľudí o trvalé trhoviská klesá a návštevníci dávajú, často či už z pohodlnosti alebo z hľadiska ceny, prednosť supermarketom.“
Obuchová tvrdí, že problém je aj nájsť trhovníkov z okolia Bratislavy, ktorí chcú predávať na stálych trhoviskách.
Stánky na Šafku
Záujem rastie podľa hovorkyne o príležitostné trhy. Ide napríklad o Dobrý trh, na ktorom mestská časť spolupracuje. „Nové trhové miesto vzniklo v Starej tržnici a rozšíri sa taktiež na Námestie SNP.“
Starú tržnicu prevádzkuje odnedávna združenie Aliancia Stará tržnica. Kultúrnu pamiatku chcú oživiť a popri tom rekonštruovať. Prvé akcie už prebehli. Denisa Chylová z Aliancie vraví, že rozšírenie trhov na Námestie SNP plánujú. Záleží to však od rozhodnutia zastupiteľstva. „Ak všetko pôjde dobre, radi by sme trhy pred tržnicu rozšírili už budúcu jar, keď bude priaznivejšie počasie.“
Obuchová hovorí , že sa mestskej časti osvedčila organizácia trhu na Šafárikovom námestí, na jeseň tu bol prvý Staromestský vínny trh. V podobných príležitostných trhoch tu chce mestská časť budúci rok pokračovať.
Miletička aj Tržnica bez zmeny
Najväčšie trhoviská spravuje Nové Mesto a Ružinov. Hovorca bratislavského Nového Mesta Marek Tettinger vraví, že mestská časť má na starosti len jedno trhové miesto. Ide o rozľahlú plochu tržnice na Trnavskom mýte. Rušiť ju neplánujú, zriaďovať nové trhové miesta v inej lokalite teraz nechcú.
Najväčšie trhovisko v meste, takzvanú Miletičku, spravuje Ružinovský podnik verejnoprospešných služieb. Roky hovoria o nutnej rekonštrukcii, Ružinov však na to nemá peniaze. Námestník podniku František Németh vraví, že je tu takmer tristo trhových miest. Tri stánky má podnik aj na Bachovej ulici a takmer tridsať na Herlianskej. „Neplánujeme zrušenie žiadnej tržnice,“ hovorí Németh. Zriadiť ďalšie na iných miestach tiež nechcú.
Bratislava chystá koncepciu trhov - čítaj tu
Tržnica na Trnavskom mýte.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA
Bufet na trhovisku Miletičova.
Na Miletičovej sa dá kúpiť naozaj všeličo...
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Trh na Poľnej ulici.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA