
Charles Louis de Secondat Montesquieu, barón de la Bréde, narodil sa roku 1689. Študoval právo v Bordeaux, po strýkovi zdedil úrad prezidenta kráľovského súdu, venoval sa prírodovedeckým pokusom. Až roku 1721 vydal satirické Perzské listy, v ktorých reagoval na pomery vo francúzskej absolutistickej spoločnosti. Stal sa úspešným, uznávaným autorom a presťahoval sa do Paríža.
Ďalšia kniha – slávny Duch zákonov – je namierená proti despotizmu a je považovaná za ťažiskové osvietenecké dielo. Montesquieuovo hlásanie deľby moci neskôr ovplyvnilo ústavné akty Francúzskej buržoáznej revolúcie, Ústavu Spojených štátov 1787 i ústavy ďalších štátov.
Charles Louis de Secondat Montesquieu, uznávaný autor, ako zrelý tridsaťdeväťročný muž precestoval Rakúsko, Uhorsko, Taliansko, Nemecko, Holandsko a Anglicko. Hoci sa jeho rozsiahly cestopis stratil, útržky z cesty na Slovensku nachádzame v jeho knihe Duch zákonov: „Povedal som, že chcem navštíviť Uhorsko, lebo všetky štáty boli kedysi, ako je ono teraz, a ja chcem poznať mravy našich otcov.“
Počas svojho pobytu na Slovensku roku 1728 navštívil Trnavu, Novú Baňu, Kremnicu, Banskú Bystricu a Banskú Štiavnicu. Nebola to náhoda, naše banské mestá boli preslávené v celej Európe a v Štiavnici vznikla aj prvá vysoká banská škola na svete.
Dvanásť dní v Bratislave
Ako hosť sa zúčastnil zasadnutia uhorského snemu na Michalskej ulici a opisy jeho bratislavského pobytu sa zachovali vo dvoch listoch.
V liste sirovi Jamesovi Waldegraveovi, ktorý bol vtedy britským zastupiteľom vo Viedni, píše: „Do Prešporku som prišiel zdravý, bol som najprv na rokovaniach. Mali ste tam byť, zasluhovalo by to Vašu pozornosť. Skutočne som bol spokojný s prijatím uhorského lokaja, ktorý ma ustavične nazýva ilustris superilustris, ktorý ma tíši, keď na neho hromžím oslovením celsissimus, a keď mi prináša zlú polievku titulom magnificus. Nerátam s tým, že by som šiel ďalej ako po Budu.“
Dobre sa napil uhorského vína
Druhý list Montesquieu adresoval francúzskemu maršálovi Jamesovi Berwickovi, nemanželskému synovi anglického kráľa Jakuba II., ktorý ako profesionálny vojak bojoval aj proti Turkom v Uhorsku: „Videl som diétu a všetkých uhorských pánov a dobre som sa tam napil uhorského vína. Na druhý deň po mojom príchode mi belehradský biskup menom Nádašdy u pána palatína prejavoval toľkú náklonnosť, že ma ustavične nútil pripíjať na zdravie… a stále mi hovoril: – Poď so mnou do Belehradu, mám dobré kone, ktoré ťa nebudú stáť ani denár.
Ja som mu odpovedal: – Vaša reverencia tak veľmi pije, že ma urobí nešťastným hneď prvý deň.
A utiekol som sa pozrieť na kremnické bane.“
VLADIMÍR TOMČÍK
Združenie Devínska Nová Ves
Uznávaný autor Perzských listov a Ducha zákonov Charles Louis de Secondat Montesquieu strávil v Bratislave dvanásť dní.