
Jediná slovenská medzinárodná rozhodkyňa pozemného hokeja Ľudmila Pastorová. FOTO – ARCHÍV
pričuchla k športu s „fajkou“ – ohnutou hokejkou. Presvedčili ju staršie spolužiačky a to, že jej triednou učiteľkou bola Rozália Rosová, manželka trénera pozemného hokeja, neskôr generálneho sekretára zväzu a nadšenca tohto športu Pavla Rosu.
Dnes je podpredsedníčka Slovenského zväzu pozemného hokeja, členka KPH Rača, Ľudmila Pastorová spätá s pozemkármi aj vďaka píšťalke. Je jediná medzinárodná rozhodkyňa v histórii tohto športu u nás. Ešte počas spoločného štátu pískal Jozef Mokrý, dnes tréner žien KPH Rača.
Aké najväčšie úspechy ste dosiahli v kariére?
„Hrala som za Lokomotívu Rača, ktorá prešla do Lokomotívy Bratislava a v celoštátnej lige bola jediným tímom zo Slovenska. V reprezentácii som bola medzi juniorkami aj seniorkami. Reprezentovala som aj na ME 1985 vo Francúzsku, kde sme skončili na 8. mieste. Ozvali sa však problémy s kolenom a dala som sa na rozhodovanie.“
Aktívnemu hokeju ste dali úplne zbohom?
„Nie, zopár bývalých hráčok sa stretáva pri zápasoch v hale v klube KDVD, čo je Klub dobre vyzerajúcich dám.“
Ako dlho trvala cesta na medzinárodnú scénu s píšťalkou?
„V roku 1991 som rozhodovala Pohár európskych majstrov v Bratislave. Na podujatí hodnotí rozhodcov delegát medzinárodnej federácie. Ak rozhodca získa na troch podujatiach výbornú známku, dostane odporúčanie na prechod do vyššej kategórie.“
Absolvovali ste aj nejaké kurzy?
„V Dubline a v Padove v roku 2002 som dostala tzv. Grad 1 – najvyššie ohodnotenie pre rozhodovanie v hale. Rozhodca sa najviac učí odpískaním čo najväčšieho počtu náročných zápasov, pričom využíva skúsenosti z aktívnej činnosti.“
Kde všade ste rozhodovali?
„Na záverečnom turnaji Pohára európskych majstrov v posledných troch rokoch. Každý druhý rok pískam majstrovstvá Európy junioriek a žien. Viedla som finále PEM A-divízie v Cambrai vo Francúzsku medzi nemeckým Russelsheimer RK a bieloruským Rythm Grodno. V tomto roku vo februári ma nominovali na 1. halové (indoor) majstrovstvá sveta žien v Lipsku, kde som viedla päť zápasov.“
Môže rozhodca výrazne ovplyvniť alebo poškodiť zápas?
„Rozhodujú dvaja rovnocenní rozhodcovia. Každé družstvo má istotu, že polčas bude mať na svojej polovici jedného, polčas iného. Rozhodca je zodpovedný za postrannú čiaru a hru v tzv. kruhu pred bránou na svojej polovici, o riešení situácií v strede sa rozhoduje podľa toho, na ktorú stranu sa vedie útok.“
Stretli ste sa už s protestmi proti verdiktom?
„To patrí k hre a rozhodca má právo na chybu. Ak je sporná situácia, zastaví sa čas, poradíme sa – lebo jeden nemusí všetko vidieť – a vynesieme konečný verdikt. Nikdy som však nebola svedkom inzultácie v našom športe.“
Je pozemný hokej pre ženy nebezpečný?
„Pre mňa bol lákavý tým, že nie je nebezpečný. Je to technický šport, akékoľvek napadnutie sa píska. Málokedy sa niekto zraní. Zelenou kartou sa napomína, žltou vylučuje na 5 až 10 minút, červenou do konca stretnutia. Okrem faulov aj za nešportové správanie.“
Ide niekto vo vašich šľapajach?
„Zo žien, zdá sa, zatiaľ nie, ale na medzinárodný kurz rozhodcov je pozvaný terajší generálny sekretár zväzu Ľuboš Kamendy, ktorý momentálne ešte aktívne hráva v Rakúsku.“ JÁN MIKULA
NÁBORSlovenský zväz pozemného hokeja v spolupráci so ZŠ Plickova 9 sa v novom školskom roku chystá otvoriť športovú triedu so zameraním na pozemný hokej. Zväz pozýva budúcich piatakov a piatačky, ktorí majú záujem o tento olympijský šport, aby prišli v utorok 10. júna o 9.00 hodine na ZŠ Plickova v Rači, kde sa uskutoční nábor. So sebou si treba priniesť športový odev.