
Asociácia priemyslu a ochrany prírody pripravuje projekty revitalizácie havarijných prírodných oblastí, poznačených napríklad priemyselnou činnosťou. Takouto oblasťou je aj Národná prírodná rezervácia Šur. Na jej zavodnenie získala asociácia finančné prostriedky z fondov Európskej únie.
V súčasnosti sa čísla pohybujú medzi jednotkou a dvojkou.
V súčasnosti asociácia pripravuje dva projekty. Zavodnenie Národnej prírodnej rezervácie Šur, na ktoré získala pol milióna eur z fondov Európskej únie, druhým rozbehnutým a zároveň najdrahším projektom je revitalizácia Kalvárie. „Chceli by sme v spolupráci so Starým Mestom pomôcť historicko-spoločenskému významu v tejto oblasti,“ povedala bývalá riaditeľka (dnes starostka mestskej časti Vajnory) Anna Zemanová. Svoju príležitosť tu nájdu aj dobrovoľníci, na Kalvárii sa totiž robia brigády a čistí sa okolie,“ dodala.
Asociácia sa zapojila do projektu, ktorý vychádza z programu ochrany biodiverzity vybranej časti novovzniknutej mokrade Hrušovská nádrž. Pozostáva z návrhu vytvorenia podmienok na zvýšenie biologickej hodnoty územia.
Hrušovská nádrž vznikla ako funkčná súčasť vodného diela Gabčíkovo zatopením rozľahlého územia pod Bratislavou. Na Dunaji, na mieste bývalej rezervácie ostrov Kormorán, vznikol nový typ biotopu veľkého rozsahu, ktorý leží na najvýznamnejšej migračnej trase okrídlenej fauny v Európe. Charakter tohto biotopu a výsledky prvých pozorovaní avifauny potvrdili výnimočnosť spomínanej lokality. Toto územie má ambíciu spĺňať kritériá na zahrnutie do pripravovanej súvislej európskej ekologickej siete území ochrany NATURA 2000 ako osobitne chránené územie. V roku 2001 vznikol návrh na vydanie územného rozhodnutia na dočasnú ochranu – vyhlásenie chránenej časti krajiny.
Cieľom asociácie je vytvorenie súladu medzi požiadavkami ochrany prírody a priemyselnou činnosťou.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL