
Basketbal sa v Bratislave postupne udomácňoval. V roku 1935 sa už hrala liga. FOTO – ARCHÍV
ych telocvičných jednotách, najlepšie podmienky boli v YMCA.
Práve na jej pôde vznikali skupiny, ktoré sa spájali s inými, ďalšie zanikali alebo sa premenúvali. Medzi tie najstaršie patrili Rádlov klub, Uncas, King, Mohykáni, Amundsen, Byrd, Woodan, Yukon, Albatros či Hej rup. Ich vzájomné zápasy boli síce vzrušujúce a plné emócií, ale aj plné improvizácie a živelnosti s prioritnou jednoduchou taktikou – všetko na jediného strelca. Takého malo každé družstvo, pohyboval sa vpredu a čakal na prihrávku. Trénerský post vlastne neexistoval a celé stretnutie odohrala bez striedania pätica hráčov. Družstvo koučoval jeden z hráčov. S odstupom desaťročí by sa dalo hovoriť o nadšenom podkošovom chaose. O zaujímavé výsledky nebola núdza. Napríklad zápas medzi družstvami Winnetou a Blesk sa skončil s veľavravným výsledkom 1:0.
V rokoch 1933 – 1934 ovládli basketbalové výslnie v Bratislave skupiny Rádlov klub, Uncas, Cansas a King, to najlepšie však malo iba prísť. Pozitívny zlom vo vývoji hry pod deravými košmi pri Dunaji nastal v polovici 30. rokov. Značnú zásluhu na raste popularity basketbalu v Bratislave malo vydávanie spravodaja Ruch bratislavskej Ymky, ktorého zodpovedným redaktorom bol Andrej Plávka, neskôr významný slovenský básnik a spisovateľ. Ten prišiel do Bratislavy v roku 1934 a prijal funkciu tajomníka YMCA. Stal sa zanieteným basketbalovým funkcionárom, organizátorom i rozhodcom.
Vtedajší skvelý hráč, šikovný strelec Kingu Jozef Matrac Jedľovský, neskôr známy slovenský športový publicista, si na prvý kontakt s tajomníkom YMCA zaspomínal v roku 1979 takto: „V letnom tábore v Častej neďaleko Bratislavy nás pri bráne narýchlo zhotovenej z prútia očakával vedúci tábora. Mladý, štíhly, hádam okolo 27 rokov, usmiaty. Popodával nám ruku a krátko sa predstavil: Plávka.“
V táboroch YMCA boli basketbalové ihriská skromne vybavené drevenými doskami so zapustenými obručami bez sieťok. Čo však bolo dôležité, nechýbali húfy nadšených basketbalových adeptov, naháňajúcich loptu do úmoru. Tu prebiehal pre mnohých mladých základný krst basketbalom. Jozef Matrac s kamarátmi sa v Karpatoch pripravoval v lete 1935 na nadchádzajúcu sezónu a hlavne na niečo, čo tu ešte nebolo – na prvú ligovú basketbalovú sezónu na Slovensku. Od roku 1935 sa organizovala v Bratislave prvá ligová súťaž ako dlhodobo prebiehajúci turnaj medzi bratislavskými klubmi pod názvom Bratislavská basketbalová liga.
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)