Niekdajšie Námestie milosrdných hralo v dejinách starého Prešporka významnú úlohu už aj preto, lebo tu sa odohrávala časť skvelých korunovačných obradov. Pred kláštorom milosrdných bratov stálo pódium zahalené súknom v národných farbách, na ktorom práve korunovaný kráľ v prítomnosti šľachty a obyvateľstva skladal prísahu na uhorskú ústavu.
Obelisk na pamiatku uhorskému snemu
Obelisk uprostred námestia postavili na pamiatku uhorského snemu pred rokom 1825. Počas absolutizmu sa táto časť námestia prechodne volala Haynauovo námestie. Dolná časť námestia, ktorú neskôr volali aj Chlebové a Hydinové námestie, pretože sa tam konali trhy s chlebom a hydinou, je v prastarých listinách uvedená ako Nové mesto pred priekopou sv. Laurinca. V 15. a 16. storočí tu stála pekárska pec alebo pekárska šopa, ktorá sa spomína v komorných účtovných knihách z roku 1506. V roku 1478 tu bolo rozmiestnené „vozatajstvo“ kráľa Mateja. Koncom 17. storočia preložili sem mäsiarske stánky z Hlavného námestia, v roku 1777 sa presťahovali na Stredné námestie, pred dnešnú tržnicu. Na starom Hydinovom trhu stojí od roku 1741 umelecká socha sv. Floriána; postavili ju z peňažnej pokuty 100 dukátov, ktorú musel zaplatiť evanjelický kazateľ. Z technických dopravných dôvodov majú toto súsošie v najbližšom čase preložiť na iné miesto.
Budovy starého námestia aj ich obyvatelia veľa vytrpeli pri obliehaní mesta Francúzmi, najmä 28. júna 1809, keď ich zápalné granáty premenili celé námestie na more plameňov.
Pekárska bašta
Ondrejská (Gorkého) ulica viedla pozdĺž južného opevnenia od Laurinskej po Rybársku bránu a vďačí za svoje meno kráľovi Ondrejovi III., ktorý udelil mestu osobitné privilégiá. Koncom minulého storočia ju premenovali podľa maďarského ministerského predsedu grófa Júliusa Andrássyho, po prevrate mala na krátky čas opäť svoje staré meno, až ju napokon prekrstili na Goetheho ulicu.
Jej najvýznamnejšia stavebná pamiatka Pekárska bašta je zabudovaná do Scharitzerovho domu. Jeho druhé poschodie spočíva na starom hradbovom múre, miestnosti na prízemí a na prvom poschodí sa opierajú o hradby.
Pevnosť Starý tábor
Pred Pekárskou baštou stála v stredoveku vonkajšia pevnosť Starý tábor, ktorú v roku 1532 zbúrali. V 16. storočí bola táto časť pred mestskou priekopou ešte neobývaná, rozkladali sa tu len záhrady prešporských mešťanov.
Najväčšou stavbou na tejto ulici bola v 18. storočí reprezentačná budova prvého divadla v meste, ktorú dal postaviť pred Rybárskou bránou v rokoch 1774 – 1776 gróf Július Csáky za 36 000 florénov. Túto budovu v roku 1884 zbúrali pre jej zlý stav a na jej mieste postavili mestské divadlo.
Na rozľahlom priestranstve pred Rybárskou bránou sa pri korunováciách konali prehliadky vojska a mestskej gardy. Na južnej strane stál ubytovací hostinec Zlatá loď.
(O dva týždne Hviezdoslavovo námestie)
Úryvok z knihy Karl Benyovszky: Prechádzka starým Prešporkom. Vyšlo vo vydavateľstve Albert Marenčin PT