Na opačnej strane parku blízko vežičky sú dva ľaliovníky tulipánokveté. Strom kvitne pekným výrazným tulipánovitým kvetom. Je však veľmi nenápadný, pretože jeho farba splýva s farbou lístia. Práve v tomto období kvitne.
Sad Janka Kráľa je dnes jedinou rozsiahlou plochou parku v meste. Najmä v letnom počasí je plný návštevníkov. Bol založený v roku 1775, keď sa obyvatelia Bratislavy rozhodli premeniť prímestský lužný les na verejný park. Pravý breh Dunaja vždy lákal na prechádzky a poskytoval zaujímavé vyhliadky na mesto. „Založenie parku súviselo aj s reguláciou nivy Dunaja, reguláciou sa získala pôda, z ktorej Mestský okrášľovací spolok určil tridsať katastrálnych honov na založenie parku. Sad Janka Kráľa sa stal prvým verejným parkom v strednej Európe. Viedenský Práter bol sprístupnený o rok neskôr, rovnako aj brnenské Lužánky,“ hovorí Zuzana Hudeková z regionálneho ochranárskeho centra.
Mladý strom katalpa bignóniovitá. Najväčšie listy v parku majú práve stromy katalpy a paulovnie. Katalpu spoznáte podľa charakteristických plodov – zelených a neskôr hnedých strukov. Paulovnia kvitne veľkými fialovými kvetmi, ktoré dozrievajú na zvláštne hnedé plody pripomínajúce veľké prázdne lieskové orechy.
V lužnom lese boli vybudované aleje, ktoré mali tvar osemramennej hviezdy – takzvané Sternallee. Pomenovali ich podľa dominantnej dreviny. Bola tu aleja javorová, vŕbová, brestová a jaseňová a po dve topoľové a jelšové. K veľkolepej prestavbe parku došlo až v tridsiatych rokoch 18. storočia. Prestavba mala úzky súvis s korunováciou cisárovnej Karolíny Augusty. „Park bol prebudovaný v prírodno-krajinárskom slohu s nádhernými priehľadmi. Veľkú zásluhu na tom mal gróf Štefan Sečéni, ktorý dal svojho hlavného záhradníka z Egeru, Karola Rittera k dispozícii Bratislave,“ hovorí Zuzana Hudeková.
V sade je množstvo starých platanov. Tieto tri krásne exempláre sa nachádzajú rovno pred detským ihriskom. Stromy majú okolo tristo rokov. Možno sú to práve tie platany, pod ktorými si v roku 1805 rozložil svoj stan Napoleon Bonaparte.
V parku sa nachádza viacero vzácnych a zaujímavých stromov. „Oproti soche Janka Kráľa sa nachádza krásny exemplár ginka dvojlaločného. Botanicky síce tento druh patrí medzi ihličnaté stromy, ale listami sa podobá listnatým drevinám. Uprostred chodníka pri detskom ihrisku rastie maklura pomarančová,“ hovorí Hudeková. Pochádza zo Severnej Ameriky a má zaujímavé plody pripomínajúce veľké zelené pomaranče. Neďaleko fontány je orech čierny. Má kvalitné drevo a nejedlé plody zvláštnej štruktúry, z ktorých niektorí umelci vyrábajú šperky.
Uprostred chodníka pred detským ihriskom rastie maklura pomarančová. Pochádza zo Severnej Ameriky a jej plody pripomínajú veľké zelené pomaranče.
O ďalšie zveľaďovanie parku sa staral Mestský okrášľovací spolok. Na vzácne stromy upevnili menovky v troch jazykoch – maďarskom, nemeckom a latinskom. Dnes nás pri vstupe do parku tabuľa upozorňuje, že vo veternom počasí hrozí nebezpečenstvo padania konárov a stromov. „Park trpí dlhoročným zanedbávaním ošetrenia stromov. O stav parku sa začal zaujímať už aj investor susediaceho nákupno-zábavného komplexu Au Park, ktorý má záujem finančne podporiť prvé systémové opatrenia na zlepšenie stavu drevín,“ hovorí Zuzana Hudeková. Zanedbaný je aj trávnik, ktorý by mal byť v takomto type parku samozrejmosťou.
Ginko – strom, ktorého kmeň pripomína kruh postáv stojacich chrbtom k pozorovateľovi. Nájdete ho oproti soche Janka Kráľa. Ginko dvojlaločné síce patrí medzi ihličnaté stromy, ale jeho listy pripomínajú skôr listnaté dreviny. Majú tvar vejára. Tento geneticky veľmi starý strom zaujme najmä v jeseni, keď priťahuje pohľad svietivými svetložltými listami. Čaj z ginka podporuje vitalitu organizmu.
FOTO SME – PAVOL MAJER