
Vo fitnescentre Golem sa uskutočnil prvý maratón v indoor cyclingu na Slovensku. Absolvovalo ho 15 družstiev z Bratislavy a štyroch českých miest. FOTO - AUTOR
V sobotu o deviatej hodine ráno roztočili prví členovia 15 tímov z Bratislavy, Prahy, Brna, Kralup nad Vltavou a zo Zlína zotrvačník svojho stacionárneho bicykla a začali ukrajovať prvé imaginárne kilometre. Všetci účastníci ich mali pred sebou ešte niekoľko tisíc, celkom 12 hodín nepretržitého šliapania do pedálov. Výnimkou boli prestávky na výmenu členov družstva. Vo fitnescentre Golem v Auparku sa uskutočnil nesúťažný indoorcyclingový maratón, prvý na Slovensku, s podtitulom vyšliapnite si zo svojho pohodlia.
Každú tréningovú hodinu viedol hlavný inštruktor, ktorému pomáhali dvaja ďalší. „V Bratislave ich zatiaľ nie je veľa, špeciálne vyškolených hádam len desať. Indoor cycling sa totiž zatiaľ cvičí len v štyroch bratislavských fitnescentrách,“ povedala cvičiteľka a jedna z organizátoriek maratónu Lucia Ondrušová.
Tridsaťštyriročná ročná Zuzana Benková nebývala pravidelnou návštevníčkou fitnescentier. „Pred dvoma rokmi ma zlákala kamarátka. Hoci som chodievala behať, po prvej tréningovej hodine som ledva zišla z bicykla. Zaťaženie je tu omnoho väčšie ako pri behu. Vydržala som a môžem potvrdiť, že indoor cycling je ideálny na formovanie kritických ženských partií bokov, stehien i sedacích svalov. Navyše sa cítim vo výbornej kondícii.“
Sobotňajší 12-hodinový maratón zvládli napokon všetky družstvá. Pre organizátorov je to ďalšia výzva. Veď vo svete nie sú zriedkavosťou ani akcie, na ktorých sa šliape celý deň aj noc.
Indoor cycling patrí medzi novšie fitnesové odvetvia a ľudia ho poznajú aj pod názvom spining. Je vhodný pre každý vek, nezaťažuje kĺby ani chrbticu, a tak sa hodí aj pre tých, čo majú beh či aerobik pre tieto problémy zakázaný.
Ide o dynamickú jazdu na špeciálne upravenom stacionárnom bicykli so zotrvačníkom s nastaviteľným odporom. Vďaka nemu sa jazdí nielen v sede (jazda po rovine), ale na pedále sa dá aj postaviť (jazda do kopca). To na klasickom stacionárnom bicykli nie je možné.
„Každá tréningová hodina má svoju štruktúru. Zahriatie a rozcvičenie, hlavnú fázu a upokojenie strečingom. Nejedná sa o posilňovanie, spaľujú sa tuky a naberá sa kondícia. Vďaka dynamickej hudbe sa nám darí udržiavať tempo a aktérom tréningu odbúravať stres,“ dodala Ondrušová.
PROKOP SLOVÁČEK
V roku 1895 založil nemecký emigrant Ignac Schwinn so spoločníkom v Chicagu firmu na výrobu bicyklov. Sen o tom, že ich výrobky budú využívať nielen športovci, ale aj ostatní ľudia, sa čoskoro naplnil. Schwinn mal nové nápady, začal napríklad vyrábať stroje pre ženy a deti. Napokon vymyslel aj revolučnú novinku, kardiovaskulárny bicyklový trenažér Airdyne, ktorý sa dodnes uplatňuje v lekárskych ústavoch a prenikol aj do fitnescentier. Tento typ trenažéra so zotrvačníkom sa využíva aj na indoor cycling, ktorý sa v Amerike začal rozvíjať iba koncom 20. storočia.