Krajský úrad vyše roka skúmaval územné rozhodnutie z roku 2001, vydané na výstavbu novej štvrte luxusných domov v lokalite Panský les v Marianke. V mimoodvolacom konaní sa naň obrátili občania, ktorých pozemky s lokalitou susedia, ako aj fara. Tvrdili, že došlo k hrubému porušeniu stavebného zákona a ochranu územia označili za „verejný záujem spoločnosti“.
Krajský úrad nakoniec nezistil také porušenie zákona, ktoré by bolo dôvodom na zmenu alebo zrušenie napadnutého územného rozhodnutia. Ponechal ho v platnosti.
Písomne to účastníkom konania odôvodnil tým, že rozhodnutie Okresného úradu v Malackách by mohol zmeniť alebo zrušiť, len ak by bol porušený zákon. Musel dbať aj na to, „aby dobromyseľne nadobudnuté práva (firmy Domstaving 2000, s. r. o., ktorá je majiteľom pozemkov v lokalite Panský les – pozn. red.) boli čo najmenej dotknuté“. Firma začala pripravovať výstavbu podľa územného plánu obce, proti ktorému v tom čase obyvatelia Marianky nenamietali. Krajský úrad svoje stanovisko odmietol redakcii poskytnúť i komentovať.
Z odôvodnenia úradu vyplýva, že dbal predovšetkým na práva majiteľa pozemkov. Porušenie práv ostatných dotknutých nepovažoval za podstatné.
Marianske údolie so známou Svätou studňou je totiž v obci chránenou pamiatkovou zónou a najstarším pútnickým miestom na Slovensku so 700-ročnou tradíciou, známe je aj v zahraničí. Lokalita Panský les bezprostredne susedí s Chránenou krajinnou oblasťou Malé Krapaty a keltským hradiskom.
Sporný je dnes aj fakt, že k výstavbe neprebehlo zisťovacie konanie podľa zákona EIA o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Svätú studňu, ktorá je zdrojom pitnej vody, podľa odborných posudkov môže reálne ohroziť aj navrhované odvádzanie splaškových vôd z dvoch čističiek, ktoré chce investor postaviť v lokalite Panský les. A to dokonca aj podľa odborného posudku, ktorý na žiadosť Domstavingu 2000, s. r. o., vypracoval Výskumný ústav vodného hospodárstva v Bratislave.
Uvádza sa v ňom, že „zaústením vyčistených odpadových vôd z navrhovaných ČOV sa, samozrejme, ovplyvní aj kvalita vôd v potoku“. Voda v potoku mala už v čase vydávania územného rozhodnutia nevyhovujúce hodnoty amoniakálneho dusíka. Krajský úrad odborné stanoviská týkajúce sa ohrozenia vody uznal.
Problémom je dopravné spojenie
Jediná plánovaná nová cesta z lokality Panský les sa má napojiť na existujúcu cestu na Karpatskej ulici medzi domami, ktorá nevyhovuje platným normám. Je to cesta III. triedy, má pozdĺžny sklon vyšší ako 9 percent a premenlivú šírku. Medzi domami, ktoré sú postavené priamo pri ceste, je pritom široká len približne štyri metre. Rozšíriť by sa dala len zbúraním okolitých domov.
V prípade akejkoľvek havarijnej situácie by sa obyvatelia 53 domov v Panskom lese nedostali k svojim príbytkom inak ako cez Mariánske údolie so Svätou studňou.
Krajský úrad aj v tomto prípade rešpektoval odborné stanovisko, že dopravné riešenie napojenia lokality Panský les na už existujúcu zastavanú Karpatskú ulicu je nevyhovujúce.
Hrubé porušenie zákona pri územnom a stavebnom konaní
Mária Kolíková, právna zástupkyňa fary a občanov, ktorí proti výstavbe spísali petíciu, označila za hrubé porušenie stavebného zákona v roku 2001 neprizvanie k územnému konaniu všetkých účastníkov, ktorí mali zákonný nárok sa k nemu vyjadriť.
Okresný úrad Malacky k územnému konaniu občanov a faru neprizval, pretože podľa neho ich pozemky so stavbou priamo nesusedia. Ale navrhované dopravné prepojenie lokality Panský les a tiež výstavba čističiek odpadových vôd sa dotkne tak občanov, ako i Mariánskeho údolia, ktoré spravuje fara. Právna zástupkyňa naopak tvrdí, že niektorí z týchto občanov aj priamo susedia s parcelami, kde sa má stavať.
Súd už rozhodol v prospech občana
Jeden z občanov sa však obrátil na súd. A ten na pojednávaní 28. apríla 2003 rozhodol v jeho prospech. Uznal, že ohľadom výstavby prístupovej komunikácie k IBV Marianka Panský les bol neoprávnene vynechaný pri stavebnom konaní. V tejto súvislosti zrušil aj predchádzajúce rozhodnutie krajského úradu ohľadne stavby ciest.
Nová petícia
V súčasnosti beží k pripravovanej výstavbe v Marianke ďalšia petícia „za ochranu prameňa Svätej studne, za zachovanie súčasného charakteru Svätého údolia a riadne prešetrenie zákonnosti vydaných územných a stavebných rozhodnutí IBV Marianka-Panský les“. Zatiaľ sa pod ňu podpísalo už 40-tisíc ľudí z celého Slovenska.