
é do posledného miesta, na pódiu hrala živá kapela keltskú muziku, po objekte behali deti, ktoré hrali hru o hľadanie pokladu. „V informačnom centre naši pracovníci ukazujú, ako narábať s literatúrou a s počítačovými databázami. Špeciálne pre tento deň sme si najali 17 asistentov, požiarnikov a zdravotnícku službu, aby sa nikomu nič nestalo,“ povedala marketingová manažérka Ľuba Chodáková.
V Talianskom inštitúte pripravili pre záujemcov novinku. Akcia pod názvom Chuť Talianska ukrývala minikurz národnej kuchyne, recepty, rady a ochutnávky. Varili sa cestoviny a dezert tiramisu. Deň vyvrcholil premietaním filmu od režiséra Nanniho Morettiho Cínová izba, ktorý získal Zlatú palmu na festivale v Cannes pred dvoma rokmi.
Napriek tomu, že oficiálny začiatok bol o desiatej hodine, v Goetheho inštitúte začali už o hodinu skôr. Návštevníci sa mohli zúčastniť kvízu o Berlíne či hry Kto chce byť milionárom podľa televíznej hry. O súťaž s cenami bol taký záujem, že ľudia stáli až pred miestnosťou.
Komornejšie poňal svoj Deň otvorených dverí Francúzsky inštitút. „Ukazujeme učebnice, usporiadali sme konverzačnú súťaž Hra na ústa, premietame filmy vo francúzštine. Zameriavame sa hlavne na samotný jazyk,“ povedala lektorka Danica Števíková.
V Rakúskom inštitúte sa zamerali na všetky vekové skupiny. „Prebiehajú tu jazykové kurzy pre deti a mládež či práca s tlačou. Varíme tiež rakúsku špecialitu podobnú palacinkovému cestu,“ dodáva lektorka Viera Macharová z Rakúskeho inštitútu.
FOTO SME – PAVOL MAJER