Pred dvoma rokmi vznikla iniciatíva obnoviť bratislavskú Kalváriu. Projekt obnovy je už schválený, no Kalvária naďalej ostáva v zdevastovanom stave. „Z pôvodných stavieb zostali zachované len niektoré základy a torzo jedného zo zastavení,“ hovorí Ivo Štassel z Mestského ústavu ochrany pamiatok. Ústav spracoval výskum Kalvárie z archívno-historického hľadiska a navrhol dve alternatívy pamiatkovej obnovy. „Jednou z možností bola historická obnova – inštalovanie kópií pôvodných zastavení, čím by sa pripomenula pôvodná historická krížová cesta. To bola naša predstava o obnove Kalvárie,“ dodal Štassel. Pamiatkový úrad sa však priklonil k druhej možnosti – nerobiť kópie, ale nové moderné zastavenia a ponechať a zreštaurovať torzo jedného zachovaného zastavenia a zachované základy iných stavieb.
Okrem zastavení so súsošiami bola na Kalvárii aj Petrova kaplnka, ktorej základy sú zachované. V kaplnke na vrchole sa odohrávali pobožnosti a kázeň a za ňou bol Boží hrob. „Zachované sochy a fragmenty z Kalvárie by mohli byť v obnovenej vrchnej kaplnke,“ hovorí Štassel. Jednou z nich je aj socha Veroniky s rúškom vystavená na nádvorí Starej radnice, ďalšie sú v depozite Mestského múzea v Dúbravke. Pri rušení a búraní Kalvárie v rámci socialistickej „akcie Z“ viaceré sochy zachránili a odniesli ľudia, ináč by boli zničené. Podľa Štassela by sa fragmenty mohli zhromaždiť v lapidáriu, aby boli vo vyhradenom čase prístupné návštevníkom spolu s pôvodnými plánmi Kalvárie, historickými nákresmi či rytinami.
Sklo a laser neprešli
„Projekt modernej Kalvárie vypracoval akademický architekt, ktorý predtým nenavrhoval sakrálnu architektúru. Od pamiatkarov dostal voľnú ruku,“ hovorí Štassel. Navrhol hypermodernú Kalváriu. Nové zastavenia mali byť zo sklenených platní s vyleptanými motívmi. Sklenené objekty mali stáť na kovových podstavcoch a nasvietené mali byť laserovými svetlami.
Opravia len torzá a základy
Projekt obnovy Kalvárie však okrem pamiatkarov musela schváliť aj cirkev – liturgická komisia. Tá sklo a laserové efekty na Kalvárii zamietla. Projektant teda následne vypustil laserové efekty a sklo zamenil za kamenný materiál. Nové zastavenia nebudú na mieste pôvodných. Tie sa vytiahnu ako základy do dlažby, v ktorej bude znázornený ich pôdorys. Nové budú stáť vedľa alebo na druhej strane chodníka. Prvé zastavenia, ktoré ešte neboli súčasťou liturgickej cesty, ale zhromažďovali sa pri nich veriaci, stáli o čosi nižšie. Jedno bolo situované v priestore dnešnej Štefánikovej a Križkovej ulice, na jeho mieste bol potom vybudovaný hotel Dax, druhé padlo za obeť rozširovaniu Pražskej ulice. Tie obnovované nebudú.
Kalvária priťahovala narkomanov a satanistov
Kopec nazývaný Calvarie Berg bol pôvodne vinohradom, neskôr ho vyklčovali a porast tvorila tráva a kríky, momentálne je to lesnatá plocha a ochrancovia prírody trvali na zachovaní lesa. „Z hľadiska zabezpečenia intímnosti pre návštevníkov a oddelenia Kalvárie od hluku mesta, ciest a dopravy je to iste vhodné riešenie. Chodník bude naviac osvetlený lampami kvôli bezpečnosti,“ hovorí Ivo Štassel.
Bokom od zastávok stál na kopci aj domček rehoľníkov, ktorí sa starali o Kalváriu v 18. a 19. storočí. Tí ju udržiavali a tiež sa venovali jej návštevníkom. „Kopec bol dominantou mesta, na historických vedutách bol Kalvarien Berg s tromi krížmi na vrchole významným topografickým znakom,“ vysvetľuje Štassel. Za socializmu bola Kalvária obávaným miestom. Opustený zalesnený kopec nad mestom priťahoval tulákov, narkomanov či satanistov.
Zastavenia by mali zaplatiť farnosti
Staré Mesto vyvolalo iniciatívu na obnovu Kalvárie. Pozemok sa síce nachádza v tejto mestskej časti, ale patrí rímskokatolíckej cirkvi. Staré Mesto požiadalo o grant PHARE CBC EU na obnovu Kalvárie. Žiadalo o grant určený na malé investičné projekty na maximálnu možnú čiastku,“ hovorí Anna Zemanová, riaditeľka Asociácie priemyslu a ochrany prírody. Prvý rok sa však spis do prejednávania vôbec nedostal, pretože sa podľa našich informácií stratil. Na jar 2002 sa do prejednávania síce dostal, ale peniaze nezískal.
„Zatiaľ sme sa rozhodli, že sa nebudeme spoliehať len na zdroje zvonka, pretože je to zdĺhavý proces. Rozbehli sme spolu s mestskou časťou Staré Mesto mediálnu kampaň počas Veľkej noci. Snažili sme sa osloviť miestnych sponzorov. Čo sa týka samotných zastavení, chceme osloviť jednotlivé bratislavské farnosti, aby každá prispela na jedno zo 14 zastavení – tým by sa Kalvária stala celobratislavskou záležitosťou,“ dodala.
Na vrchu vystriedala tureckú vlajku
„V roku 1683 sa Turci pokúsili dobyť cisársku Viedeň, v tom čase zaviala ich zástava aj na kopci v blízkosti Bratislavy. Viedeň sa im však nepodarilo dobyť a na pamiatku víťazstva kresťanstva nad Turkami postavili na dnešnom kopci Kalvária kaplnku Svätého kríža,“ hovorí Viera Obuchová. V roku 1694 postavili kríž s bronzovou sochou Krista a následne malé zastavenia z dreva. V materiáli Viery Obuchovej sa ďalej uvádza, že mimo trasy zastavení na Kalvárii dali postaviť v roku 1713 kaplnku svätého Petra manželia Lauermannovci z vďaky za to, že nezomreli pri veľkom more 1713 a 14, pri ktorom zomrelo do štyritisíc Bratislavčanov.