V marci začal vyšetrovateľ stíhanie vo veci trestného činu krádeže a poškodzovania cudzej veci proti mestskej organizácii Paming. Paming sa mohol týchto dvoch trestných činov dopustiť, keď na miesto originálu sochy Ganymeda na fontáne pred Slovenským národným divadlom umiestnil jej kópiu bez povolenia príslušných orgánov.
Obišiel tak zákonné nariadenie, ktorým je záväzné stanovisko vydané 16. marca 1994 vtedajším Obvodným úradom Bratislava I. Stanovisko jednoznačne požadovalo po rekonštrukcii vrátiť na teleso fontány originály bronzových plastík bratislavského rodáka, sochára Viktora Tilgnera.
„Faktom je, že nejaké dokumenty chýbajú a sú tam nezrovnalosti,“ povedal nám prvý námestník generálneho prokurátora Martin Lauko v súvislosti s pokračujúcim prešetrovaním Pamingu. Chýbajúcim dokumentom bolo nielen spomínané záväzné nariadenie, ktoré musel riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Marian Havlík vyhľadať v archíve. „Chýba“ aj dokument, ktorý by výmenu originálu za kópiu povoľoval, veď Paming sa ani nenamáhal vyžiadať si ho. Z tohto hľadiska bola výmena sôch protizákonným konaním.
Zatiaľ vo veci vypovedalo šesť svedkov, vypočutí budú ešte aspoň traja. „Vec beží, hľadajú sa dôkazy. Ak aj nebude naplnená skutková podstata trestných činov krádeže a poškodzovania a nebude zahájené trestné stíhanie proti konkrétnej osobe, zodpovední si uvedomia, že takto narábať s pamiatkami veľkej hodnoty bez vydania riadneho rozhodnutia nemôžu,“ dodal Lauko.
Prvého námestníka generálneho prokurátora zaráža aj skutočnosť, že taká „stará vec“ zostávala bez povšimnutia „toľko rokov“. Problémy v súvislosti s reštaurovaním sochy vznikli už v roku 1992. Vtedy Mestský ústav ochrany pamiatok konštatoval, že Paming nedodržal zákon o štátnej pamiatkovej starostlivosti.