
Priekopníci basketbalu v 30-tych rokoch v bratislavskej telocvični YMCA. FOTO – ARCHÍV
Napriek tomu, že od roku 1927 hrávali basketbal v Bratislave už aj pod strechou, v telocvični YMCA na Karpatskej ulici, basketbalisti sa väčšinou stretávali na prírodných ihriskách. Hra sa hrávala v letných táboroch mládeže v Karpatoch a od roku 1928 pribudli koše aj na Tehelnom poli, kde hrávala robotnícka mládež.
Koncom 20-tych rokov 20. storočia sa v Bratislave v rýchlom slede utvárali viaceré basketbalové skupiny najmä z radov stredoškolskej mládeže so zaujímavými názvami – Uncas, Mohykáni, Amundsen či Winnetou. Prvý väčší úspech pod deravými košmi dosiahli hráči bratislavskej YMCA v roku 1930, keď na ymkárskych majstrovstvách republiky v Prahe obsadili tretie miesto.
Dôležitou udalosťou, ktorá mala značný vplyv na úroveň basketbalu v Bratislave, bola návšteva pražských klubov VŠ, YMCA a Sokol Brno v roku 1932. Skúsené tímy prezentovali svoje umenie a na palubovke telocvične YMCA vzbudili veľkú pozornosť divákov. Recipročne sa bratislavskí basketbalisti zúčastnili na turnajoch v Prahe a Brne. Začiatkom 30-tych rokov sa slovenská tlač o basketbale takmer nezmieňovala. Prvá fotografia sa objavila v Športovom týždni v roku 1932 zo spomínaného propagačného zájazdu pražských tímov v Bratislave. Mimochodom, práve v tom roku bola v Ženeve založená Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) a Československo patrilo medzi jej osem zakladajúcich členov.
V roku 1931 uverejnil týždenník Star sériu inštruktážnych článkov z pera F. M. Mareka. Autor objasňuje podstatu hry aj takto: „Basketbal je hra veľmi rušná, pri ktorej je málo pokoja a vyžaduje skutočnú námahu. Nie je to hádzaná v telocvični, ako sa mnohí domnievajú. Vyžaduje si technické ovládanie lopty pri chytaní a pri prihrávke. Vyžaduje si rýchlosť a vytrvalosť, vedieť uniknúť protihráčovi a vydržať s loptou celú hru v tempe je veľkou požiadavkou na hráča.“
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)