pri vydávaní územného rozhodnutia a následných stavebných povolení. Napriek tomu skonštatoval, že nezistil také porušenie zákona, ktoré by bolo dôvodom na zrušenie napadnutého rozhodnutia Okresného úradu Malacky a ponecháva ho v platnosti.
„Dokument, ktorý o tom vydal, nie je rozhodnutím, a tak sa proti nemu nedá odvolať,“ povedala advokátka Mária Kolíková z občianskeho združenia Občan a demokracia. Právnym zastupovaním ju poverili Rímsko-katolícky farský úrad v Marianke, občania Marianky, ktorí proti výstavbe spísali petíciu ešte v roku 1992, ako aj ďalší piati občania.
Krajský úrad svoje stanovisko odmieta komentovať. Prostredníctvom hovorkyne Judity Ďurovskej oznámil, že tak neurobí dovtedy, kým celá záležitosť nebude uzavretá.
„Máme ešte možnosť podať návrh na Generálnu prokuratúru, aby zákonnosť územného rozhodnutia z roku 1992 preskúmali jej právnici. A podáme tiež podnet na ministerstvo životného prostredia, aby začalo konanie podľa EIA – zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ povedala advokátka. Je presvedčená, že zisťovacie konanie podľa EIA malo na ministerstve životného prostredia prebehnúť už pri zmene územného rozhodnutia. Okresný úrad v Malackách však ministerstvu zámer nepredložil.
Obec Marianka je najstarším pútnickým miestom na Slovensku, ktoré ročne navštívia tisícky veriacich a Mariánske údolie je spolu s kostolom vyhlásené za pamiatkovú zónu. Nachádza sa v ňom aj známa Svätá studňa, ktorá je prameňom pitnej vody. V súčasnosti prebieha proces jeho registrácie ako prameňa pitnej vody pre hromadné zásobovanie obyvateľstva. Za ochranu prameňa a celej lokality, ktorá je výstavbou rodinných domov nad údolím v lokalite Panský les ohrozená aj podľa posudkov renomovaných odborníkov, spísali obyvatelia Marianky ďalšiu petíciu. Správca miestnej farnosti Juraj Kardoš hovorí, že sa pod ňu podpísali nielen kňazi Bratislavského dekanátu, ale už aj vyše 21-tisíc ľudí z celého Slovenska.
JANA MARTINKOVÁ