
Aj túto časť nádvoria galérie navrhujú niektorí architekti preskliť.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Jedným z najvyššie ocenených je bratislavský kolektív pod vedením Iľju Skočeka. Ten pracoval na projekte spolu Matúšom Vallom a Oliverom Sádovským, ktorí sú viac známi z účinkovania v skupine Para. „Naša spolupráca vznikla na Fakulte architektúry STU, ktorej sú Matúš Vallo a Oliver Sádovský poslucháčmi,“ povedal Iľja Skoček, pedagóg na fakulte architektúry. Ocenený kolektív sa k výsledkom súťaže nechce vyjadrovať, pretože oficiálny verdikt ešte nedostali. Mnohí kolegovia im však už blahoželali.
V súťažnom návrhu rešpektujú toľko diskutované premostenie galérie. „Jedinou zmenou je nové opláštenie s náhradou červených bočníc vysokoreflexným obkladom,“ povedal Skoček. Významným prvkom projektu je nová vstupná dvorana, ktorá vznikla zaskleným prestrešením nádvoria Vodných kasární. Dvorana má slúžiť aj ako spoločenský priestor pre vernisáže, dočasné výstavy, inštalácie, je v nej navrhnuté infocentrum, kaviareň, predajňa kníh a časopisov a pod. Je prístupná aj zo strany Veľvyslanectva USA, aj od hotela Devín.
Na prvom mieste aj Košičania
Porota na prvé miesto vybrala aj návrh autorov Juraja Kobana a Štefana Pacáka z košickej firmy Kopa. Projekt zhodnotila ako radikálne riešiaci priestorové vzťahy v galérii. Jeho súčasťou je aj pontónovo riešená prístavba priamo na Dunaji. „V súťaži sme mali možnosť spolupracovať s architektom Dedečkom (autorom premostenia - pozn. red.) v časovom odstupe 30 rokov. Prečo by sme nemali vedieť spolupracovať v odstupe pár kilometrov? V architektúre nerozhodujú roky ani kilometre. Dnes už vzdialenosti vlastne ani neexistujú. Budúcnosť galérie neovplyvní horizontálny či časový rozmer, ale rozmer hĺbky,“ povedal za firmu Kopa Juraj Koban.
Architekti očakávajú jasnejšie zadanie
Odmenu poroty získal česko-slovenský kolektív David Kopecký, Ján Studený, Martin Vojta, Oldřich Skyba. Pražan David Kopecký a Bratislavčan Studený, obaja odchovanci pražskej AVU, získali prestížnu Cena Dušana Jurkoviča 2001 za realizované dielo – rodinný dom v Stupave.
K súťaži na riešenie galérie Ján Studený povedal: „Myslím, že to nebola súťaž na konkrétny dom. Išlo o definovanie konceptu – čo to je galéria, aký význam má v meste, na nábreží, ako funguje ako celok, čo so súčasnými objektmi, aký potenciál má parcela. Očakávam, že po odbornej diskusii by malo prebehnúť druhé kolo s jasnejším zadaním, čo najotvorenejšie.“
V ich projekte novonavrhované expozičné priestory ústia do centrálnej dvorany.
Slovenská národná galéria v júni pripraví v Esterházyho paláci výstavu súťažných návrhov a tým umožní odbornú a verejnú diskusiu.
INGRID DROZDÍKOVÁ