
Tri fosy sa do zoologickej záhrady dostali z Ústí nad Labem. Domov má však toto zvieratko na Madagaskare. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Zoologická záhrada sa predvčerom rozrástla o tri mláďatá fosy madagaskarskej. Toto exoticky znejúce meno patrí najväčšej šelme žijúcej na Madagaskare, ktorá váži 12 kilogramov a spolu s dlhým chvostom meria až 150 centimetrov. Miestni obyvatelia ju však nemajú príliš v láske, lebo im zvykne loviť domáce zvieratá. Okrem nich sa živí ešte malými cicavcami, vtákmi, lemurmi a plazmi.
„Podľa očí a dlhých uší vidíme, že fosa ožíva najmä v noci. Je to samotársky žijúca šelma, ktorá vynikajúco behá, skáče a šplhá sa po stromoch. Priniesli nám ich zo zoologickej záhrady v Ústí nad Labem. Naši traja samčekovia sú vlastne trojičky a 22. júna oslávia presne jeden rok. Mená ešte nemáme vymyslené, uvidíme neskôr, čo sa im bude hodiť,“ hovorí zoologička Lenka Hanáková.
Fosa, ktorá sa dožíva okolo dvadsiatich rokov, má predné končatiny kratšie ako zadné, takže pri pohybe vyzerajú trochu komicky. Patrí do čeľade cibetkovitých. Je to špeciálna skupina, kam patrí aj mungo či surikata. Majú veľa mačacích a fretkovitých znakov. Táto vzácna čeľaď je známa ešte z prastarých čias v nezmenenej forme. Základom stravy je mäso. Občas dostáva špeciálnu zmes zloženú z tvarohu, vajíčka, vločiek a vitamínov.
Napriek tomu, že taká hladkosrstá šelma vyzerá celkom mierumilovne, Hanáková by ju za domáceho miláčika určite neodporúčala. K trom fosím bratom vraj zatiaľ samičku pribrať neplánujú. „Tieto šelmy zvyknú žiť samotárskym životom,“ dodáva Hanáková.
Okrem troch fos pribudli zoologickej záhrade aj štyri prériové americké svište. Zatiaľ budú týždeň žiť v klietke, aby si trochu zvykli na nové prostredie a neskôr ich pustia do pripraveného priestoru.
MARÍNA DOBOŠOVÁ