
Dado Nagy tento týždeň na Revoch privítal autorov detektívnych trilerov a kriminálok Svena Grosmana, Arona Maxella a Kornela Földváriho (zľava). FOTO SME – PETER PROCHÁZKA
Földvári síce napísal detektívku naposledy vo svojich 16 rokoch do školského časopisu, s chuťou však tento žáner číta od A. C. Doyla až po drsnú školu Raymonda Chandlera. Knihám Agathy Christie vraj podľahne aj niekoľkokrát. „Cením si majstrovstvo, s akým sa tu vedie postupné odhaľovanie páchateľa,“ povedal. A poskytol aj recept na ideálnu detektívku: „Vrah sa odhalí až na poslednej strane.“ Nemyslí si, že počet vrážd je priamoúmerný kvalite diela. „Stačí jedna mŕtvola a poriadne pátranie.“
Obaja začínajúci slovenskí autori (nedajte sa zmiasť pseudonymami) čítali zo svojich nových trilerov. Románová prvotina Arona Maxella alias Jána Krpelana Pavučina je z prostredia počítačových technológií a atmosféru archeologických výskumov z Egypta na počiatku minulého storočia navodil Sven Grosman alebo Oskar Cvengroš. Klub nesmrteľných mu vyjde na jeseň.
„Keby mal triler napísať Ján Krpelan, musel by tam vystupovať Ján Fazuľa a naháňal by zločinca, ktorý nevie poslať ani sms-ku,“ povedal na margo prostredia, v akom sa dej knihy odohráva a na svoj pseudonym Maxell. Počítače a technika však, naopak, Kornelovi Földvárimu veľmi „nevoňajú“. Stále píše na mechanickom písacom stroji. „Nedošiel som ešte ani po ten elektrický, no s notebookom mám isté skúsenosti. Spadol mi na nohu,“ zasmial sa spolu s prítomnými.
Očakávaná jednotka rýchleho nasadenia síce neprišla, no hostiteľ Literárnych revov tentoraz „unplugged“ (bez mikrofónov) neváhal ponúkať chlebíčky z miesta vraždy, podozrivé parížske gule a bulharskú býčiu krv.
DOROTA KRÁKOVÁ