
Dažďové prehánky a spoza mrakov vykúkajúce slnko sa v nedeľu podvečer postarali o takéto nevšedné dúhové divadlo nad Bratislavou. Situácia sa v najbližších dňoch môže opakovať, lebo meteorológovia predpovedajú oblačno a občasný dážď. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Najvyššiu účasť až nad 75 percent v referende zaznamenanli v Bratislave malé mestské časti Čunovo a Jarovce. Aj napriek tomu, že špeciálna predreferendová kampaň sa tam nerobila. Pre obe mestské časti je už z minulosti charakteristická vysoká účasť či už v parlamentých alebo komunálnych voľbách. „Od komunálnych volieb v roku 1998 sme vo všetkých ďalších voľbách mali vysokú účasť,“ hovorí starostka Čunova Alžbeta Broszová. „Počas referenda sme v miestnom rozhlase oznamovali, ako dlho bude otvorená volebná miestnosť. Zverejňujeme všetky informácie týkajúce sa chodu samosprávy. Naučili sme ľudí vyjadrovať sa. Pretože ten, kto nepovie svoj názor, nemá právo kritizovať,“ dodáva.
Čunovo a Jarovce majú však ešte jednu spoločnú črtu, v oboch mestských častiach žije v zhode viacero národností. V Čunove žijú obyvatelia maďarskej národnosti, mestská časť je už od roku 1999 členom maďarsko-rakúskeho združenia. V Jarovciach zase počuť chorvátčinu, maďarčinu, nemčinu a slovenčinu. „Jarovčania sa už dávno cítili Európanmi a navyše sú zodpovední. Účasť vo voľbách sa u nás vždy pohybovala od 72 do 74 percent,“ povedala Veronika Ondrušková z miestneho úradu. Podľa politológa a riaditeľa Inštitútu pre verejné otázky Grigorija Mesežnikova účasť na voľbách a referendách v menších mestských častiach bola vždy vyššia ako vo väčších anonymných aglomeráciách, ako sú napríklad Petržalka alebo Ružinov.
V jednotlivých mestských častiach sa účasť na referende pohybovala od 55 do 75,62 percenta (celoslovenský priemer je 52,15 percenta). Za vstup do únie sa v hlavnom meste vyjadrilo od 93 do 97,61 percenta voličov (celoslovenský priemer je 92,46).
(dro)